Czynniki, które negatywnie wpływają na nasz wzrok

Oczy każdego dnia narażone są na czynniki, które mogą bardzo negatywnie wpłynąć na ich kondycję. Współczesny styl życia sprawia, że wielu błędnych przyzwyczajeń i innych szkodliwych aspektów nie da się wyeliminować całkowicie. Odpowiednia profilaktyka i ochrona oczu ma więc szczególne znaczenie, ponieważ jej brak może się przyczynić do znacznego pogorszenia wzroku oraz wystąpienia wielu groźnych chorób.

Praca przy komputerze

Wiele osób spędza przed ekranem komputera nawet 10 godzin dziennie. Niestety, wiąże się to z wieloma negatywnymi następstwami zdrowotnymi. Do czynników najmocniej wpływających na pogarszający się stan wzroku jest niedostatecznie częste mruganie, co bardzo powszechnie występuje podczas pracy przy komputerze. Przeglądając dokumenty lub pisząc tekst, oczy podświadomie pozostają bardziej skupione na ekranie. Brak mrugania prowadzi do nieprawidłowego rozprowadzania się filmu łzowego, co w rezultacie przekłada się na odczuwalne pieczenie, swędzenie, podrażnienie i zaczerwienienie oczu. Niedostateczne nawilżenie powierzchni może prowadzić do rozwoju zespołu suchego oka, a także zapalenia spojówek i groźnych infekcji.

Ekspozycja na światło niebieskie i promieniowanie UV

Negatywnie na wzrok wpływa częste wpatrywanie się w ekran smartfona, który emituje światło niebieskie. Oczy zmuszane są do nadmiernego skupienia i wysiłku, a jednocześnie mają kontakt ze szkodliwym promieniowaniem. Ulegają przez to podrażnieniom, które dodatkowo pogarsza odruchowe pocieranie. Niekorzystnie na oczy działa także promieniowanie UV, ponieważ zwiększa ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej. Wzrok warto chronić przed słońcem poprzez stosowanie okularów z wysokimi filtrami ochronnymi, a także unikanie ekspozycji w szczytowych godzinach oraz ograniczenie przebywania na pełnym nasłonecznieniu.

Nieodpowiednia dieta

Brak witamin dostarczanych razem z dietą może mieć bardzo niekorzystny wpływ na wzrok. Niedostateczna podaż niezbędnych składników odżywczych sprawia, że tkanki budujące poszczególne warstwy gałki ocznej nie są w stanie prawidłowo funkcjonować. Dla kondycji oczu bardzo ważne są zwłaszcza witaminy z grupy B, które chronią przed chorobami naczyniowymi i problemami z siatkówką oka. W diecie nie powinno zabraknąć produktów bogatych w cynk, ponieważ poprawia on jakość widzenia po zmroku. Na kondycję oczu w dużym stopniu wpływają luteina i zeaksantyna, które chronią przed zwyrodnieniami plamki żółtej. Substancje te zawiera suplement Lutenea, opisany na stronie: https://wntt.pl/lutenea/. Podaż tych składników jest bardzo istotna, ponieważ organizm nie może samodzielnie ich wytworzyć. Lutenea utrzymuje też prawidłowe ciśnienie w gałce ocznej.

Nadwyrężanie oczu

Nawykiem negatywnie wpływającym na wzrok jest częste nadwyrężanie oczu, czyli ich nadmierne wytężanie – zwłaszcza w słabo oświetlonych pomieszczeniach. Wiele osób robi to zarówno podświadomie, jak i świadomie. Takie przyzwyczajenia mogą się przyczynić do szybkiego postępowania wady wzroku, a także jej pogłębiania. Aby zahamować rozwój problemu i poprawić jakość widzenia, należy zastosować okulary korekcyjne. Warto również unikać nadwyrężania oczu bez wyraźnej potrzeby.

Suche i zanieczyszczone powietrze

Na stan oczu niekorzystnie wpływa duża ilość kurzu, pyłków oraz zanieczyszczeń w powietrzu. Nadmierne podrażnienie utrudnia prawidłowe nawilżenie filmem łzowym, co prowadzi do zaburzeń w produkcji łez oraz zaczerwienienia. Oczom szkodzi jednak nie tylko zanieczyszczone, ale również zbyt suche powietrze. Winna temu często bywa klimatyzacja, która towarzyszy większości pracowników sklepów, biur i fabryk. Nie tylko wysusza ona powietrze, ale również uwalnia wiele pyłów i dodatkowo podrażnia oczy. Zbyt intensywnie działająca klimatyzacja może też prowadzić do nadmiernego odparowywania łez. Niska wilgotność powietrza występuje ponadto w kabinie samolotowej, dlatego osoby często odbywające podróże lotnicze powszechnie zmagają się z przesuszeniem i odwodnieniem oczu. Ze względu na niską ilość tlenu, w takich warunkach zwiększa się też ryzyko niedotlenienia rogówki i zaburzeń ostrości widzenia.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.