Czym są zaburzenia odżywiania u dzieci i gdzie warto szukać pomocy?
fot. materiały prasowe
Zaburzenia odżywiania to problemy, których nie wolno lekceważyć. Sprawdź, czym się charakteryzują i gdzie warto poszukać wsparcia. W tym poradniku znajdziesz informacje, które pozwolą Ci pomóc najmłodszym.
Anoreksja
Anoreksja to zaburzenie zwane również jadłowstrętem psychicznym. Stan ten związany jest z wyniszczającym działaniem, które ma na celu utratę masy ciała i utrzymanie jej na jak najniższym poziomie. Dzieci, które zmagają się z anoreksją, zazwyczaj mają zniekształcony obraz sylwetki i nawet przy prawidłowej wadze twierdzą, że masa ciała jest zbyt wysoka.
Do konsekwencji anoreksji zaliczyć można zmiany hormonalne, osteoporozę, osteopenię, kłopoty z układem krążenia (niedociśnienie ortostatyczne czy bradykardia) czy zaburzenie miesiączki u dziewcząt. Dlatego tak ważna jest szybka diagnoza u psychiatry lub psychologa. Pamiętaj jednak, aby skorzystać ze sprawdzonych usług. Doskonałą propozycją może być wsparcie specjalistów z Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic. Wystarczy wybrać usługę i miasto np. psychiatra Wrocław i umówić się na wizytę.
Anoreksję bardzo często można rozpoznać przez wskaźnik BMI, który spada do poziomu 17,5 lub niżej. Ponadto miesiączka u dziewcząt może zatrzymać się nawet na minimum 3 miesiące. Do psychicznych symptomów można również zaliczyć duży lęk przed otyłością oraz niechęć do utrzymania optymalnej wagi dla wzrostu i wieku. Dzieci z jadłowstrętem psychicznym przestają również spożywać słodycze i tłuste produkty, a w zaawansowanej fazie choroby mogą całkowicie odmawiać przyjmowania pokarmów.
Bulimia
Zaburzenia te dotyczą napadów niekontrolowanego objadania się, po których pacjenci podejmują się tzw. zachowań kompensacyjnych (głodówki lub wywoływania wymiotów). Wiąże się to z obawami o zwiększenie masy ciała. Bulimia zazwyczaj dotyka młodych kobiet, choć czasami zmagają się z nią również dzieci.
Kolejne symptomy to ciągłe zmęczenie, poczucie wstydu, zły nastrój, a nawet depresja, która może powodować bardzo poważne konsekwencje. Ponadto pojawiają się zaburzenia związane z układem pokarmowym (odwodnienie, awitaminoza, biegunki, zaparcia, kłopoty z wątrobą, rozciągnięcie żołądka czy zaburzenia funkcji serca). Niekiedy dochodzi również do różnych problemów neurologicznych.
Jeśli więc zauważysz u dzieci objawy bulimii, koniecznie zwróć się po specjalistyczną pomoc. Eksperci z Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic zagwarantują wsparcie na najwyższym poziomie.
Jak może pomóc specjalista?
Wizyta u specjalisty to najczęściej jedyna droga, aby pozbyć się zaburzeń odżywiania. Doświadczony psychiatra lub psycholog dziecięcy na początku przeprowadzi rozmowę z rodzicami i dzieckiem, a następnie zaproponuje skuteczną terapię. Czasami niezbędne będzie wsparcie farmakologiczne. Warto również poszerzyć pomoc o wizytę u dietetyka, który określi optymalną dietę, aby organizm mógł rozwijać się prawidłowo i uzupełnić niedobory, które powstały w wyniki zaburzeń. W leczeniu bardzo duże znaczenie ma postawa rodziców, dlatego wszystkie symptomy należy traktować poważnie.