Na czym polega inseminacja i czy jest skuteczna?

Problem niepłodności dotyczy bardzo dużego odsetka par starających się o dziecko. Często pomimo starań, wizyt u lekarza i badań diagnoza jest przerażająca – niepłodność. Dla wielu związków niemożność założenia własnej rodziny i doczekania się wesołego potomstwa jest najgorszym wyrokiem. Na szczęście w obecnych latach mamy bardzo wiele sposobów na walkę z niepłodnością. Inseminacja jest często ostatnim krokiem przed zapłodnieniem metodą in vitro.

Inseminacja domaciczna nie sprawdzi się u każdej pary, jednak jej skuteczność wynosi 20-25%, co jest szansą, jeśli chcemy spróbować wszystkiego zanim zdecydujemy się na zapłodnienie metodą in vitro.

Na czym polega inseminacja?

Inseminacja domaciczna polega na umieszczeniu w macicy przygotowanego w warunkach laboratoryjnych nasienia partnera lub dawcy. Inseminacja jest stosunkowo prostą, niedrogą oraz bezbolesną metodą wspomagania zapłodnienia. Zabieg jest o tyle atrakcyjny, że jest zupełnie nieinwazyjny i łatwo dostępny.

Inseminacja pozwala ominąć barierę śluzu w którym znajdują się przeciwciała, które uszkadzają nasienie i uniemożliwiają kobiecie zajście w ciąże. Inseminacji rozróżniamy trzy rodzaje:

  • Inseminacja doszyjkowa
  • Inseminacja dojajowodowa
  • Inseminacja domaciczna

Najpopularniejszym sposobem jest inseminacja domaciczna.

Inseminacja domaciczna – wskazania

Lekarz ginekolog wykonuje inseminacje domaciczną, jeśli spełnione jest kilka warunków, które umożliwią prawidłowe zapłodnienie, jeśli lekko je wspomożemy. Zabieg jest wykonywany, kiedy nasienie mężczyzny jest tylko nieznacznie odbiegające od normy, czyli kiedy ilość plemników jest zbyt mała i niewystarczająco rychliwa aby umożliwić prawidłowe zajście w ciąże.

Aby wykonanie inseminacji domacicznej było możliwe przynajmniej jeden jajowód kobiety musi być w pełni zdrowy i drożny, w przeciwnym wypadku zapłodnienie tą drogą nie będzie możliwe. Dlatego do wykonania inseminacji przeprowadzany jest szereg badań, które są proste, stosunkowo niedrogie i bezbolesne, dlatego nie musimy się obawiać szeregu niekończących się badań i setek wizyt u lekarza.

Najczęściej inseminacji dokonuje się u par u których kobieta jest młoda i zdrowa a przyczyna niepłodności leży po stronie partnera, lub  jest nieznana, lecz organizm kobiety funkcjonuje prawidłowo. Przede wszystkim musi mieć prawidłowy cykl owulacyjny, aby zajście w  ciąże tą metodą było możliwe. Jeśli jednak kobieta ma problemy z owulacja i dochodzi do niewielkich zaburzeń lekarz ginekolog może zgodzić się przeprowadzić inseminacje po wcześniejszej stymulacji owulacji odpowiednimi lekami.

Kolejnym wskazaniem do wykonania inseminacji jest obecność przeciwciałek znajdujących się w śluzie szyjkowym kobiety, które mogą blokować możliwość dostania się do jamy macicy, uszkadzać nasienie, lub powodować jego zlepianie się.

Przeciwwskazania do wykonania inseminacji domacicznej

  • Niedrożność jajowodów
  • Bakterie lub patologie wykryte w składzie nasienia partnera
  • Mięśniak macicy
  • Nowotwór
  • Stany zapalne w narządach rodnych
  • Inne nieprawidłowości, które mogą uniemożliwić zapłodnienie naturalną metodą

Jakie badania należy wykonać przed zabiegiem inseminacji?

Zanim lekarz prowadzący zgodzi się na wykonanie inseminacji u kobiety przeprowadzany jest szereg badań w celu poznania przyczyny niepłodności, stanu dróg rodnych kobiety oraz jej szans na naturalne zajście w ciąże przy delikatnym wspomaganiu przez lekarza. Do tych badań zaliczają się:

  • Cytologia
  • Stopień czystości pochwy
  • Badania na HIV oraz kiłę
  • Posiew nasienia
  • Posiew z kanału szyjki macicy

Wszystkie badania zleca lekarz uwzględniając indywidualne predyspozycje organizmu kobiety i mężczyzny. Jeśli ma jakieś wątpliwości może zlecić dodatkowe badania

Przebieg inseminacji domacicznej

Konkretny zabieg kuracji mającej na celu zapłodnienie kobiety przez delikatne wspomaganie przez lekarza jest zależny od indywidualnych predyspozycji i stany zdrowia kobiety, jednak najczęściej kuracja zaczyna się od podania leków hormonalnych mających na celu ułatwienie zapłodnienia przez zwiększenie ilości dojrzałych komórek jajowych. Cykl już od  pierwszych dni obserwuje lekarz za pomocą USG aby ocenić stan organizmu kobiety oraz zwiększyć szanse na powodzenie zabiegu przez dodatkową stymulacje odpowiednimi lekami w razie potrzeby.

Kiedy u kobiety występuje prawidłowa owulacja mężczyzna oddaje nasienie, gdzie w laboratorium jest specjalnie przygotowywane do zapłodnienia.  Kiedy wszystko jest gotowe za pomocą specjalnego cewnika wstrzykuje się nasienie bezpośrednio do szyjki macicy kobiety. Cały zabieg jest bezbolesny i nieinwazyjny. Jeśli dojdzie do zapłodnienia w pierwszych tygodniach podaje się kobiecie specjalne liki mające umożliwić jej donoszenie ciąży. Jeśli kobieta zajdzie w ciąże przy pierwszej próbie zapłodnienia ciąża określana jest mianem zagrożonej i przez całą ciąże powinna być pod opieką odpowiedniego lekarza, szczególnie w I trymestrze kiedy określana jest ciążą bardzo wysokiego ryzyka.

Testy na płodność

Szanse na zajście w ciąże i powtórna inseminacja

Wszystko zależy od wewnętrznych czynników kobiety i przyczyny niepłodności, jednak szanse na zajście w ciąże wahają się od 20-25%. Szanse powodzenia są w ciągu 3,4 pierwszy inseminacji, po tej liczbie prawdopodobieństwo zajścia w ciąże tą metodą spada. Lekarze po 4 nieudanej inseminacji radzą parze się zastanowić, jednak zgodnie z Europejskim Stowarzyszeniem do Spraw Leczenia Niepłodności inseminacja domaciczna traci sens po 6 nieudanej próbie, dlatego wykonuje się ja maksymalnie 6 razy. Jeśli kobieta nie zajdzie w ciąże po tylu próbach najczęściej pozostaje jej jedynie próba sztucznego zajścia w ciąże metodą in vitro.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.