Czym grozi niedobór jodu w ciąży

Jod należy do pierwiastków mało rozpowszechnionych w przyrodzie, a mimo to jest nam niezbędny do życia. Znajdziemy go w każdej wodzie morskiej oraz niektórych glebach i wodach podpowierzchniowych. Niestety spożywanie produktów bogatych w jod, tj. ryby, warzywa czy jaja jest niewystarczające dla pokrycia dziennego zapotrzebowania człowieka. Najniebezpieczniejsze skutki tego stanu można było zaobserwować kilkadziesiąt lat temu na nowonarodzonych dzieciach o różnym stopniu upośledzenia. Dowiedz się czym grozi niedobór jodu w ciąży i zapobiegaj mu nieustannie u siebie i swoich bliskich.

Znaczenie jodu w diecie

Jod dostarczamy sobie z pożywieniem i wodą. Im bliżej morza, tym większa jego koncentracja w uprawianych roślinach. Najbardziej bogate w jod są oczywiście ryby, choć można się spierać co do ich zdrowotności, gdy wzrastają w jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz jakim jest Bałtyk…

Osoba dorosła potrzebuje od 30 do 50 mg jodu dziennie, którą w 80% magazynuje tarczyca. Wytwarza z nich tyroksynę i trójjodotyroninę niezbędne do zasilania energią wszystkich komórek naszego organizmu. Niedobór jodu prowadzi nieuchronnie do popularnej choroby zwanej wolem tarczycy, z którym zmaga się znaczny odsetek młodzieży w Polsce.

Jod sprzyja kobietom w ciąży, bo pomaga przezwyciężyć senność oraz zmęczenie typowe dla 1 trymestru ciąży. Organizm wolny od napięcia nerwowego to zdrowie mamy i jej dziecka, ale to nie jedyne powody, dla których suplementacja jodem jest wskazana właśnie w tym okresie.

Dlaczego potrzebują go ciężarne?

Zwiększone zapotrzebowanie na jod w okresie ciąży wynika z kilku faktów:

  • Ciąża stymuluje do zwiększonej produkcji tyroksyny produkowanej przez tarczycę o niemal połowę
  • Płód pobiera dużo jodu w celu produkcji hormonów przez tarczycę
  • W ciąży zwiększa się wydalanie moczu a wraz z nim ubywa jodu

Zadbaj o przyszłość dziecka

Płód wytwarza hormony tarczycowe około 12 tygodnia życia. Potrzebny do ich pracy jod dostarcza mu z jedzeniem matka. Dlatego zapewnienie odpowiedniej ilości jodu kobiecie w ciąży jest tak istotne. Wiele mówi się o potrzebie przyjmowania kwasu foliowego czy kwasów omega 3, natomiast zapomina się jak negatywne skutki może wywołać dieta uboga w jod. Bezpośredni wpływ jodu na rozwój dziecka jest niezwykle istotny dla jego dalszego życia i zdrowia. Możliwe powikłania u dziecka, które miało za mało jodu to niedorozwój mózgu czyli kretynizm, który wpływa nie tylko na jego psychikę, ale i wygląd, sposób poruszania i porozumiewania. Niedostatek jodu u dzieci wpływa na uzyskiwanie gorszych wyników w nauce niż zdrowi rówieśnicy, zmniejsza zdolność uczenia, kojarzenia i negatywnie odbija się na ich intelekcie. W wieku dorosłym takie osoby będą miały trudność z płodnością a kobiety z utrzymaniem ciąży.

Właściwości jodu:

  • Niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu
  • Wspiera pracę układu nerwowego, mięśniowego, krwionośnego
  • Przyspiesza przemianę materii
  • Wpływa na wzrost i rozwój intelektualny

Suplement diety JODAVIT dla kobiet w ciąży

Zapotrzebowanie na jod

Dobowe zapotrzebowanie na jod jest bardzo małe, bo wynosi zaledwie 200 mikrogramów. Kobiety na początku ciąży powinny go przyjmować w większych ilościach wynoszących 250 mikrogramów. Suplementacja jest uzasadniona na każdym etapie ciąży, ponieważ zapobiega ewentualnym chorobom płodu i wspiera samopoczucie matki. Największe dawki jodu są wskazane dla matek karmiących (nawet 290 mikrogramów na dobę). Przyjmowanie go jeszcze przed planowaną ciążą jest wskazane ze względu na większą szansę zmagazynowania wystarczającej ilości jodu dla dziecka od pierwszych chwil jego życia. Możesz uzupełniać jego niedobory na wiele sposobów. Suplementacja daje tylko pewność, że nasz organizm nie będzie narażony na niedobory, ale głównym źródłem jodu powinny być ryby i owoce morza. Oprócz nich znajdziesz go w wodzie mineralnej i jodowanej soli morskiej. Niektóre warzywa jak kapusta mogą natomiast wygłuszać działanie jodu i powodować nasilenie objawów schorzeń tarczycy. Stosowanie dawki suplementacyjnej (150 miligramów) jest bezpieczne i uzasadnione, gdyż korzyści wynikające z tej interwencji zdecydowanie przeważają nad ewentualnym ryzykiem. Według przeprowadzonych badań nawet dawki bliskie 300 miligramów nadal były bezpieczne.

Skutki niedoboru jodu

  • Nieodwracalne uszkodzenie mózgu płodu i zaburzenia neurologiczne
  • Zwiększone ryzyko urodzenia dziecka z niedorozwojem umysłowym i zaburzeniami neurologicznymi
  • Większe prawdopodobieństwo rozwoju ADHD u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym

Niedobór jodu jest powszechny w krajach rozwijających się, ale także Europejczycy zmagają się z jego niedoborem. Sprzyja temu nasza niechęć do jedzenia ryb i… klimat. Właśnie z myślą o nich wprowadzono nakaz jodowania soli. Każda kobieta planująca dziecko powinna być świadoma czym grozi niedobór jodu w ciąży, by unikać niepotrzebnego ryzyka.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.