Czy rękawice ochronne sprawdzą się na co dzień?
Codziennie wykonujemy wiele czynności, niektóre z nich niekorzystnie odbijają się na wyglądzie i kondycji skóry dłoni.
Rękawiczki ochronne są praktyczne i uniwersalne
Rękawice ochronne cieszą się ogromną popularnością, są produktem uniwersalnym, który sprawdza się przy wszelkiego rodzaju pracach, jak zmywanie, sprzątanie, obieranie warzyw itp. Mają one za zadanie sprawić, aby bezpośrednio na skórze nie pojawiały się skutki substancji szkodliwych, także żrących, chronią przed podrażnieniami, zniszczeniem naskórka, urazami fizycznymi, oraz przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Zawsze należy zadbać o to, aby nasze ręce były zabezpieczone przed chemikaliami i groźnymi zarazkami. Zachęcamy więc do zakupu niezawodnych i sprawdzonych rękawic które będą trwałe i zapewnią przede wszystkim komfort przy codziennych rutynowych czynnościach.
Rękawice ochronne, to wykonane z dobrej jakości materiału ochraniacze na ręce, można je podzielić na rękawice lateksowe, rękawice poliamidowe, rękawice nylonowe, rękawice nitrylowe, czy winylowe.
Wybór właściwych, zależy od rodzaju wykonywanych prac, ponadto są elastyczne i zapewniają dużą przyczepność oraz są odporne na rozdarcia, czy też pęknięcia.
Rękawice lateksowe
Gumowe rękawiczki najczęściej wykonane są z naturalnego kauczuku, czyli lateksu. Mogą być zarówno grube jak i cienkie, wówczas są jak druga skóra, przylegają do dłoni, umożliwiając wykonanie precyzyjnych czynności. Rękawiczki lateksowe mają wiele zalet, jednak nie każdy może ich używać. Charakteryzują się dużą elastycznością, lateks ulega biodegradacji, przez co nie stanowi tak dużego obciążenia dla środowiska naturalnego, cieszą się także dużą wytrzymałością,
Stosowanie rękawic lateksowych może powodować reakcję alergiczną, nie nadają się też do prac, przy których zachodzi potrzeba kontaktu z tłuszczami, lateks ulega również uszkodzeniu w zetknięciu z wieloma rozpuszczalnikami.
Rękawiczki winylowe
Wykonane z winylu, czyli tworzywa PCV. Są one mało elastyczne i nie przylegają do ciasno do dłoni. Poprawia to komfort użytkowania i zapobiega odparzeniu skóry, ja więc podczas ich wyboru, należy zwrócić szczególną uwagę na ich rozmiar, gdyż nie przylegają tak ściśle do dłoni, a więc, gdy będą za duże, łatwo mogą się zsuwać.
Tworzywo winylowe jest bardziej odporne na substancje tłuste, niż lateks. Rozpuszcza się jednak pod wpływem rozpuszczalników. Mogą być używane podczas przygotowywania żywności czy drobnych zabiegów pielęgnacyjnych. Rękawiczki winylowe nie są biodegradowalne.
Rękawiczki nitrylowe
Coraz popularniejsze są rękawiczki wykonane z syntetycznej gumy nitrylowej. Jest ona trwalsza niż lateks, bardziej wytrzymała i bardziej odporna na rozdarcie i substancje chemiczne, ale mniej podatne na rozciąganie. Rękawiczki nitrylowe są bardziej odporne na substancje tłuste, a więc można ich używać np. przy aplikacji kremów, nadają się do drobnych czynności kosmetycznych. Oprócz tego nadają się do sprzątania, gotowania, zmywania itp. Rękawiczki nitrylowe nie mają zapachu charakterystycznego dla lateksu i są dostępne w wersji niepudrowanej. Nie powodują uczuleń, a także odparzeń, lecz nie są biodegradowalne.