Czy kaszel krtaniowy może być objawem poważnej choroby?

Męczący kaszel, któremu towarzyszą charakterystyczne odgłosy świstów to kaszel krtaniowy. Najczęściej pojawia się u dzieci, chociaż mogą go też doświadczać dorośli. Czym spowodowany jest kaszel krtaniowy? Czy może być objawem poważnej choroby? Sprawdź!

Co to jest kaszel krtaniowy?

Kaszel to charakterystyczny objaw chorób dróg oddechowych. Jest częstym powodem zgłaszania się pacjentów do lekarza. Może być suchy, mokry lub szczekający (krtaniowy) [1]. Ten ostatni typ swoją nietypową nazwę zawdzięcza charakterystycznym odgłosom podczas odruchu kaszlu. Przypominają one dźwięki wydawane przez psa lub fokę. Szczekający kaszel pojawia się nagle i nasila się najczęściej w nocy lub nad ranem [2].

Kiedy najczęściej występuje kaszel krtaniowy?

Kaszel krtaniowy to rodzaj kaszlu suchego. Występuje głównie w chorobach układu oddechowego u dzieci, zwłaszcza pomiędzy 6. miesiącem a 5. rokiem życia (szczyt zachorowań przypada na 2. rok życia) [2]. Jest charakterystycznym objawem ostrej choroby zapalnej wywołanej przez wirusy, jaką jest podgłośniowe zapalenie krtani (krup wirusowy) [2].

Jej początek przypomina zwykłe przeziębienie. Nagle pojawia się nieżyt lub niedrożność nosa. Mogą wystąpić dolegliwości bólowe gardła oraz uczucie suchości i chrypka. W ciągu doby lub dwóch objawy nasilają się i dochodzi do pojawienia się symptomów ostrego zapalenia krtani i tchawicy [3].

Charakterystyczne oznaki krupu to:

  • stridor, czyli świst krtaniowy (charakterystyczne wysokie i szorstkie dźwięki związane z zaburzeniem przepływu powietrza przez częściowo zwężone drogi oddechowe) [2];
  • kaszel krtaniowy (szczekający, foczy, suchy kaszel) [3];
  • ochrypły głos [3];
  • duszność krtaniowa i problemy z zaczerpnięciem oddechu [2];
  • uaktywnienie dodatkowych mięśni oddechowych [3];
  • przekrwienie gardła [3].

Może również pojawić się gorączka 37,8–40,5°C. Wraz z rozwojem choroby nasila się stopień niedrożności dróg oddechowych [3].

Chrypka i kaszel szczekający są nie tylko objawami zespołu krupu. Występują również przy innych, poważnych chorobach, takich jak [3]:

  • skurcz krtani;
  • zapalenie tchawicy, krtani i oskrzeli (LTB – łac. laryngotracheobronchitis acuta);
  • błonicze zapalenie gardła i krtani.

Szczekający kaszel i stridor krtaniowy mogą być także objawami wad wrodzonych, takich jak [4]:

  • zwężenie chrząstki pierścieniowatej (wada rozwojowa krtani);
  • laryngomalacja (wiotkość krtani);
  • porażenie strun głosowych.

Kaszel szczekający – kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?

Nieleczony kaszel krtaniowy u dzieci, któremu towarzyszą inne objawy, może doprowadzić do ostrej duszności krtaniowej. Dlatego, jeśli jego napady są częste i intensywne, towarzyszą im charakterystyczne świsty oraz widoczne wciąganie klatki piersiowej podczas oddychania, należy umówić się na wizytę lekarską. Do lekarza rodzinnego lub pediatry powinni zgłosić się również pacjenci, którzy podczas szczekającego kaszlu odczuwają niepokój lub pobudzenie. Łagodne i umiarkowane objawy można leczyć w domu. W przypadku ciężkiej lub zagrażającej życiu niewydolności oddechowej konieczne jest prowadzenie leczenia w szpitalu [3].

Jak wygląda leczenie kaszlu krtaniowego?

Leczenie farmakologiczne łagodnej postaci choroby wywołanej przez wirusy (zespół krupu) obejmuje podawanie glikokortykosteroidów drogą domięśniową, wziewną, doustną lub doodbytniczą [3]. W chorobach wirusowych nie jest wskazane stosowanie antybiotyków [2].

Kaszel krtaniowy można również próbować łagodzić domowymi sposobami. Przede wszystkim należy zadbać o dobre samopoczucie chorego, spokój oraz jakość powietrza w środowisku, w którym przebywa. Zaleca się regularne wietrzenie pomieszczeń, utrzymywanie optymalnej wilgotności i niezbyt wysokiej temperatury. Przegrzanie i słabe nawilżenie powietrza nasilają duszność i ataki kaszlu [2].

Zaleca się wykonywanie inhalacji z soli fizjologicznej oraz nawadnianie organizmu, by przy okazji nawilżyć błonę śluzową gardła i krtani. Można również przyjmować kupiony bez recepty w aptece syrop na kaszel.

Jeżeli kaszel krtaniowy nie ustępuje, a wręcz nasila duszność i uniemożliwia oddychanie, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Bibliografia:

[1] Szołdra-Seiler A., Co to jest kaszel krtaniowy?, 2020 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/77112,co-to-jest-kaszel-krtaniowy (dostęp: 12.12.2023)).

[2] Głodzik I., Podgłośniowe zapalenie krtani (krup wirusowy), 2017 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/138899,podglosniowe-zapalenie-krtani-krup-wirusowy (dostęp: 12.12.2023)).

[3] Sybilski A., Zespół krupu – najważniejsze pytania i odpowiedzi, Pediatr Med Rodz 2019, 15!(1), p. 6–11.

[4] Adamczuk D. i wsp., Wrodzony stridor krtaniowy – problem interdyscyplinarny, 1D7e4velopmental Period Medicine, 2013, XVII, 2: 174-178.

Artykuł powstał we współpracy z marką Deflegmin

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.