Czakra serca – co to takiego? Jak uwolnić czakrę serca. Medytacja i pozycja sfinksa.
Czakra serca, inaczej ANAHATA to czwarta czakra znajdująca się w ciele ludzkim. Jej położenie można określić zarówno w sposób fizyczny jak i metafizyczny. Tłumacząc na polski „anahata” oznacza „niepokonany”. Czakra ta znajduje się w środku mostka, dokładnie tam, gdzie odczuwa się ból zawałowy i o, ironio, również strumień ciepła spowodowany kontaktem wzrokowym z ukochaną osobą. Czakra fizycznie łączy się z gruczołem grasicy i wpływa na pracę serca, układ oddechowy, krążenie krwi i skórę. Jeśli chodzi o znaczenie ponadfizyczne, to czakra serca odnosi się do żywiołu powietrza oraz zmysłu dotyku. Poprzez swoje działanie, czakra serca uaktywnia wewnętrzna harmonię, bezwarunkowa miłość do całego świata a także urzeczywistnia akceptowanie i zrozumienie. Sprawia, że człowiek staje się łagodny, wrażliwy, uczuciowy oraz jest skory do pomagania.
Pojęcie czakry serca wywodzi się z hinduizmu. Czakra serca traktowana jest jako centralny punkt ludzkiej energii. Oryginalnie uważa się ją za symbol równowagi wszechświata, na który składają się i współdziałają ze sobą: element stwórczy, element podtrzymujący i element destrukcyjny. Za chwilę dowiesz się, jakimi prawami rządzi się czakra serca.
Czakra serca to inaczej połączenie między sprawami przyziemnymi a wiecznymi. Czakra serca posiada kilka zasad nadrzędnych, które musimy wpleść w życie, jeśli chcemy poddać się zbawiennemu działaniu czakry. Są to:
- Życie w harmonii z innymi ludźmi
- Niewyczerpane zasoby miłości
- Kochanie i akceptacja zarówno siebie jak i innych
- Wybaczanie sobie i innym.
Ponadto czakra wyzywa nas do tego, aby być: współczującym, wybaczającym i miłościwym.
Jak uwolnić czakrę serca?
Czakra serca nie jest ośrodkiem uaktywnionym jednakowo u każdego z nas. Tak samo jak w przypadku pewnych uczuć może być blokowana przez emocje i zachowania. Czakrę blokują przede wszystkim: stany lękowe, histeria i panika oraz pesymizm. Również niestabilność emocjonalna w postaci dołków , depresji i braku nadziei życiowej utrudniają przepływ pozytywnej energii.
Nie tylko zachowania wewnętrzne klinczują czakrę wewnątrz ośrodka, z którego się wywodzi. Również uzewnętrznione zachowania wobec innych ludzi tłamszą ją i nie pozwalają wydostać się czakrze. Należą do nich: chłód emocjonalny, sztywne podejście, dystans, mściwość, kłótliwość, interesowność i okrucieństwo. Demonem czakry serca jest zachłanność.
Takie negatywne, przepełnione pesymizmem podejście życiowe wpływa negatywnie na funkcjonowanie organizmu. Blokowana czakra wywołuje choroby, np.: choroby klatki piersiowej, serca, płuc oraz nowotwory i alergie oraz bóle stawów.
Sposobem na uwolnienie czakry serca z organizmu jest spędzanie czasu na łonie natury w deszczowy dzień, obserwowanie płynących po niebie chmur odzwierciedlających ludzkie emocje przepływające przez umysł. Również poświęcanie uwagi kolorom: zielonemu i różowemu wzbudza czakrę. Podziwianie kwiatów, brodzenie w trawie a także uzewnętrznione zachowania skierowane do innych osób wpływają na dobro czakry.
Medytacja
Medytacja to jeden ze sposobów uwolnienia czakry serca. Medytuj w odosobnionym pomieszczeniu lub na łonie natury. Zadbaj o wygodne miejsce. Usiądź komfortowo i skoncentruj się na przedniej ścianie serca w pobliżu mostka. Słuchaj bicia swojego serca i zsynchronizuj z nim swój oddech. Poświęć uwagę unoszącej się i opadającej klatce piersiowej. Poczuć powietrze przedostające się z płuc do serca i wędrujące w kierunku czakry wzdłuż kręgosłupa i z powrotem. Oddychaj w spokojny sposób i kontroluj rytm wdechów i wydechów. Wydawaj dźwięki „Ommmm” i zsynchronizuj go z rytmem wdechów. Pozwól na pełną relaksację ciała.
Ćwiczenia oddechowe
To kolejny sposób na uwolnienie czakry. Podobnie jak medytacja działają uspokajająco i relaksująco na ciało i duszę. Żeby odpowiednio je wykonywać należy usiąść w pozycji lotosu. Prawym kciukiem zatkaj prawą dziurkę nosa. Wdychaj powietrze tylko lewą dziurką trzykrotnie powtarzając „Ommm”. Następnie małym placem prawej ręki zatkaj również lewą dziurkę i wstrzymaj oddech przez sześć „Ommm”. Zmień dziurki i oddychaj tylko prawą.
Pozycja sfinksa
Pozycja sfinksa to pozycja, w której leżysz na brzuchu z wyprostowanymi nogami, obciągniętymi palcami a następnie wspinasz się na wyprostowane dłonie odchylając głowę do tyłu i wyginając kręgosłup w łuk na zewnątrz. Nogi musisz mieć lekko rozchylone. Ręce prostujesz podczas wdechu odrywając przedramiona od ziemi. W tym samym czasie napinaj mięsnie okolicy kości ogonowej. W tej pozycji wytrzymaj kilka wdechów i wróć do punktu wyjścia. Powtórz ćwiczenie kilkakrotnie.
Pozycja wielbłąda
Aby wykonać tę pozycję uklęknij z rozchylonymi nogami na szerokości bioder , a dłonie miej oparte na biodrach z tyłu. Odchyl tułów ku tyłowi ale nie napinaj mięśni pleców. Oprzyj dłonie na stopach, a jeśli dasz radę, chwyć kostki. Unieś miednicę nie wysuwając jej do przodu. Taka pozycja wymaga wytrzymania około minuty a następnie ostrożnego powrotu po pozycji wyjściowej.
Pozycja kota
Pozycja kota to nic innego jak koci grzbiet, czyli uklęknięcie na kolanach i podparcie się rękoma na wyprostowanych łokciach. Kolana rozstaw na szerokość bioder oraz tak, aby razem z biodrami tworzyły kąt prosty z ziemią. Unoś klatkę piersiową i wyginaj grzbiet w łuk a następnie powoli opuszczaj ze wzrokiem skierowanym ku ziemi.
Co daje czakra serca?
Odblokowana czakra serca objawia się prawidłową pracą układów: krążenia, immunologicznego i oddechowego. Jeśli odblokujesz czakrę serca, nietrudno będzie Ci zrozumieć i zaakceptować samego siebie oraz uwierzyć w swoje możliwości. Jeśli pojmiesz samego siebie i pogodzisz się ze sobą i zaakceptujesz swój charakter, osobowość, zalety i przywary będzie Ci o wiele łatwiej dotrzeć na drogę, z której łatwo obdarowywać innych bezinteresowną miłością i wybaczać sobie i innym. Zablokowana czakra serca zaś obfituje w gniew, złośliwość, chęć zemsty, złośliwość i choroby, takie jak rak piersi i choroby krwi.