Cysta – torbiele – charakterystyka, objawy, leczenie

Cysty inaczej nazywane są torbielami, występującymi wyłącznie u kobiet. Są to patologiczne otwory, które wypełnia płyn bądź substancja galaretowata. W większości przypadków są to łagodne nowotwory, które są skutkiem zapalenia jakiegoś gruczołu. W większości przydatków lokalizuje się je w kobiecych narządach rodnych. Najczęściej są to miejsca takie jak: przedsionek lub ściana pochwy, ściana szyjki macicy, wnętrze macicy, mięsień macicy, okolice jajowodów oraz jajniki, w których zazwyczaj nie występują jednak na szczęście zmiany nowotworowe.

Torbiele – rodzaje

                Lekarze wyróżniają trzy rodzaje torbieli. Należą do nich:

  • Torbiele prawdziwe – zazwyczaj mają nabłonkową otoczkę.
  • Torbiele rzekome – tworzą się one zwykle przez nagromadzenie się zbyt dużych ilości płynu w okolicach innej tkanki, nieposiadającej torebki nabłonkowej.
  • Torbiele krwotoczne – tworzą się po zahamowani pęknięcia dojrzałego pęcherzyka Graafa; uważa się, że są one mało groźne.

W większości przypadków mamy do czynienia z torbielami krwotocznymi, które powstają przez brak pęknięcia dojrzałego pęcherzyka, w którym nie było komórki jajowej lub takowa wcześniej obumarła. Wiąże się to najczęściej z zaburzeniami hormonalnymi.

Torbiele – przyczyny

                Lekarze wyróżniają różne przyczyny występowania cyst w organizmie. Zalicza się do nich między innymi:

  • Nowotwory
  • Stany zapalne
  • Infekcje
  • Urazy
  • Zaburzenia w przepływie płyny międzytkankowego
  • Predyspozycje genetyczne
  • Wady w rozwoju narządów płodu

Torbiele – objawy

                Można spotkać zarówno torbiele występujące pojedynczo jak i grupowo. Zazwyczaj małe torbiele nie powodują żadnych dodatkowych dolegliwości. Natomiast w przypadku większych cyst, możemy mieć do czynienia z jednostronnymi, rozpierającymi bólami podbrzusza. Z torbielami mogą wiązać się również zaburzenia w cyklu menstruacyjnym, w związku z tym krwawienie może nie wystąpić lub zupełnie odwrotnie powtarzać się częściej niż raz w miesiącu.

Torbiele – występowanie

                Torbiele są zmianami, które są charakterystyczne dla kobiet. Mogą pojawiać się w różnych  narządach i częściach ich organizmu. Za najczęstsze miejsca lokalizowania cyst, lekarze uważają narządy układu rozrodczego kobiety, w tym na przykład: jajniki, jajowody, szyjka macicy, ściany macicy, mięsień macicy, przedsionek pochwy oraz ściany pochwy. Innymi miejscami, w których często występują torbiele są piersi. W niektórych wypadkach, cysty diagnozuje się również między innymi: pod kolanem, w okolicach tarczycy, w stawach i w ścięgnach, a także w nerkach. Coraz częściej spotyka się także torbiele w tkance podskórnej, najczęściej lokalizowane są na twarzy, szyi, głowie lub tułowiu.

Torbiele – leczenie

                W większości przypadków zdiagnozowania cysty, okazuje się, że zmiana nie musi zostać od razu wycinana. Należy ją jednak regularnie obserwować i kontrolować jej stan. Najważniejsze jest, aby udać się do ginekologa, który powinien zlecić wykonanie badania USG oraz zbadanie poziomu hormonów. W przypadku, gdy mamy do czynienia z małymi cystami, które nie dają żadnych wyraźnych objawów, możemy liczyć na to, że znikną same i niepotrzebna będzie interwencja lekarza. W przypadku większych torbieli, których średnica może osiągnąć szerokość nawet ponad 7 centymetrów, zazwyczaj zaleca się operacyjne usunięcie. Pozwoli ono zahamować ryzyko wystąpienia dolegliwości takich jak skręt jajników. Lekarz ma do wyboru dwie opcje: może wyciąć zmianę w całości lub chirurgicznie ją naciąć.  Aby uregulować gospodarkę hormonalną organizmu lekarz przepisuje zazwyczaj środki antykoncepcyjne, które zażywa się doustnie.

Torbiele czekoladowe

                Torbiele czekoladowe diagnozuje się w jajnikach kobiet, które chorują na endometriozę. Jest to dość specyficzna forma cysty. Charakteryzują się one tym, że przy każdym cyklu menstruacyjnym torbiel się powiększa. Przez co może dojść do całkowitego zniszczenia jajników, co z kolei grozi bezpłodnością.  Innym powodem problemów z zajściem w ciążę mogą być torbiele zlokalizowane w jajowodach.

Cysta Bakera

Cysta Bakera to bardzo popularna dolegliwość. Jest to zwykła torbiel, która pojawia się po tylnej stronie nogi, pod kolanem. Doświadczenie pokazuje, że na cystę Bakera najbardziej narażone są osoby, które szczególnie wysilają kolana. Niemniej jednak nie chodzi w tym miejscu jedynie o ludzi aktywnych fizycznie oraz ciężko pracujących. Problem znacznie częściej dotyka osoby otyłe, których to waga ciała mocno obciąża stawy kolanowe.

Na początku, pojawiająca się cysta nie sprawia żadnego bólu oraz nie przeszkadza zbytnio w funkcjonowaniu, niemniej jednak warto podjąć konkretne kroki od razu. Szybko rozpoczęta terapia umożliwia skuteczne zwalczenie dolegliwości.Bardzo często wystarczające okazuje się być ograniczenie aktywności fizycznej w połączeniu z serią zabiegów fizjoterapeutycznych.

Jeśli jednak pozwoliłeś cyście Bakera urosnąć do bardziej zaawansowanego stadium, konieczne może okazać się podjęcie nieco bardziej inwazyjnych kroków. W trudnych przypadkach powszechnie stosuje się nakłuwanie torbieli oraz wysysanie płynu. Po wszystkim dodatkowo wstrzykuje się do środka specjalny płyn, który łagodzi stan zapalny. Niestety, z reguły jedna sesja zabiegowa nie wystarcza. Wstrzykiwanie płynów do w miejsce powstania cysty zazwyczaj musi zostać kilkakrotnie powtórzone, aby przyniosło zamierzone rezultaty. W najgorszych wypadkach lekarz przeprowadza artroskopię kolana. Polega to na usunięciu całej torbieli.

Niestety, ale organizmy wielu z nas mają tendencję to produkowania cyst, Dosyć często więc się zdarza, że problem powraca i to wielokrotnie. Wówczas warto bliżej zainteresować się tym tematem oraz poszukać przyczyny, z powodu której na powierzchni naszego ciała powstają niechciane torbiele. Niejednokrotnie powodem okazują się być zachwiania hormonalne lub zanieczyszczenie organizmu.

Cysta na twarzy

Cysty na twarzy z punktu widzenia medycznego nie są aż tak poważnym problemem, jak chociażby omawiana wcześniej torbiel Bakera. Tak czy inaczej cysty na twarzy są szpecące i każdy kto ich doświadcza, rozpaczliwie szuka sposobu, by się ich pozbyć. Dlaczego jednak tego typu narośle powstają? Jak z nimi walczyć?

Cysty na twarzy z reguły nie są pokaźnych rozmiarów. Chodzi tu o małe, białe grudki nazywane prosakami (na pierwszy rzut oka mogą one przypominać trądzik). Najczęściej pojawiają się w latach nastoletnich, niemniej jednak problem potrafi się rozwinąć także w przypadku ludzi dorosłych. Aby znaleźć skuteczny domowy sposób na walkę z cystami na twarzy, lepiej od razu skonsultować to ze specjalistą.

Bardzo często cysty rosną w okolicy powiek. Ten rodzaj narośli nazywa się gradówkami. Obszar dookoła oczu jest wyjątkowo delikatny, dlatego też jeżeli przyszło Ci zmierzyć się z tym problemem, najlepiej udaj się do okulisty. Skąd ten pomysł? Otóż pozbywanie się prosaków z innych rejonów twarzy polega z reguły na ich nakłuwaniu za pomocą sterylnych narzędzi. Jeśli jednak pojawiły się one na powiekach, skorzystanie z tej metody naturalnie odpada.

Niemniej jednak leczenie tego rodzaju zmian skórnych w większości przypadków odbywa się w salonach kosmetycznych. Kosmetyczki z dużą wprawą nakłuwają cysty, a następnie skutecznie odkażają obszar zabiegu. Innymi stosowanymi zabiegami są także elektrokoagulacja (usuwanie zmian skórnych za pomocą prądu elektrycznego), wymrażanie, peeling chemiczny, mikrodermabrazja (ścieranie zmian naskórka za pomocą mikrokryształów) oraz laseroterapia.

Własnoręczne próby nakłuwania cyst mogą skończyć się tragicznie! W ten sposób bardzo łatwo doprowadzić do niebezpiecznego zakażenia, a w efekcie do znacznego powiększenia skali problemu. Także inne sposoby na domowe leczenie cyst twarzy z reguły są nieskuteczne. Co prawda regularne stosowanie kremów złuszczających potrafi poprawić stan cery, niemniej jednak bardzo często zdarza się, że po zakończeniu kuracji problem wraca, i to z jeszcze większym natężeniem.

Oczywiście jak najbardziej wskazane jest działanie profilaktyczne. Dzięki regularnemu dbaniu o stan swojej cery, można zapobiec pojawieniu się szpecących cyst oraz prosaków. Podstawowym krokiem jest rzecz jasna przestrzeganie elementarnych zasad higieny, niemniej jednak i to nie zawsze wystarcza. Dobrze jest więc rozszerzyć zakres profilaktyki o stosowanie specjalistycznych maseczek z kwasami oraz regularny peeling.  Warto także zaznaczyć, że cysty oraz prosaki pojawiające się na twarzy nie są zaraźliwe. Ponadto problem dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.