Ćwiczenia na kręcz szyi

Kręcz karku (nazywany pospolicie szyją) powstaje w skutek różnych zaburzeń górnego odcinka kręgosłupa i otaczających go mięśni. Co prawda są one przystosowane do naprzemiennego kurczenia i rozkurczania umożliwiając tym samym poruszanie w dowolnym kierunku, niestety czasami zawodzą. Winę za ten stan ponosi nic innego jak nasze lenistwo. Przedstawione poniżej ćwiczenia na kręcz szyi zmniejszają częstość patologicznego pochylenia głowy do jednego z barku. Dzięki nim wyrównasz pozycję mięśni mostkowo-obojczykowych, wzmocnisz siłę karku a także zadbasz o względy estetyczne swojego ciała. Możesz także liczyć na pozbycie się bolesnych bólów szyi tuż po wstaniu z łóżka oraz dyskomfortu towarzyszącemu temu obszarowi w dzień.

Przyczyny występowania

Możemy wyróżnić kilka odmian schorzenia, które charakteryzują się odmiennymi okresami występowania, nasileniem oraz źródłem pochodzenia. Generalnie przyczyny kręczu szyi możemy podzielić na wrodzone lub nabyte. Wśród nich wyróżniamy ostry kręcz szyi, który wiąże się z opuchlizną węzłów chłonnych i niemożnością utrzymania wyprostowanego odcinka górnego kręgosłupa. Powodują go przeziębienie i wszelkiego rodzaju infekcje lub przewianie mięśnia po jednej stronie barku. Kręcz szyi może być dziedziczony i wynikać z wrodzonych dysfunkcji anatomicznych. Takie prawdopodobieństwo zwiększa asymetria kręgosłupa w odcinku szyjnym zwana zespołem Klippla-Feila, skrócenie jednego mięśnia szyi względem drugiego, słabe krążenie krwi, niewygodna pozycja podczas snu lub niewłaściwa postawa. Stosunkowo łatwiej wyleczyć nagły kręcz karku, który złapie nas po wstaniu z niewygodnego łóżka niż taki wynikający z zaniedbania zmian anatomicznych towarzyszących nam od dzieciństwa. Wszelkie ćwiczenia na kręcz szyi są dużo bardziej skuteczne u niemowląt i małych dzieci niż osób dorosłych. To dlatego jego leczenie jest tak istotne.

Objawy kręczu szyi

Objawy kręczu szyi towarzyszą nam przez cały dzień oraz noc i raczej nie ustępują samoistnie. Przymusowo przekręcamy głowę w prawą bądź lewą stronę podczas pracy, wykonywania porządków domowych a nawet snu. To odruch, który może powodować wiele niebezpiecznych komplikacji zdrowotnych. Od nieprzyjemnego uczucia oporu, ciągnięcia mięśni przy próbie poprawy pozycji po deformację twarzy – jedna strona rośnie krótsza i szersza a druga wydłuża się i zwęża. Nie trudno się domyśleć jakie konsekwencje będzie to miało dla formowania zgryzu. Z groźniejszych powikłań nie można nie wspomnieć o skoliozie, która nieleczona będzie powodować przewlekłe bóle i wymagać długotrwałej rehabilitacji z nie zawsze pewnym skutkiem.

Leczenie kręczu szyi

Organizm jest niezwykle elastyczny i dopasuje się do niemal wszystkich naszych ruchów. Niestety efekty niewłaściwych ćwiczeń, wady postawy czy chociażby trwanie w niewygodnej pozycji wpływają na zakodowanie błędów kopiowanych później jak kalka. Mięśnie dostosują się nawet do tego, ale zapłacisz za tym ich napięciem, wyczerpaniem i ograniczeniem ruchomości. Do waszej dyspozycji oddajemy przykłady ćwiczeń pomagających na kurcz szyi. Jeżeli samodzielne próby nie przyniosą spodziewanego efektu, poproś o pomoc fizjoterapeutę.

  • Uciskaj samoistnie naprężony mięsień przez minutę i powtarzaj tę czynność kilka razy dziennie do ustąpienia objawu
  • Spróbuj rozciągnąć napięty mięsień chwytając go i „wyciągając” do góry
  • Ćwicz kark chwytając dłonią skroń i przeciągając głowę w przeciwnym do niej kierunku i przytrzymaj w tej pozycji 15 sekund

Rozgrzewająca Maść Niedźwiedzia na silny ból

Kiedy potrzebna operacja?

Najlepsze rezultaty przynoszą ćwiczenia na niemowlętach i małych dzieciach, ponieważ ich ciało stale się zmienia i można jeszcze wpłynąć na nie, by rozwijało się w odpowiednim kierunku. Leżące na plecach niemowlę może mieć delikatnie odginaną głowę to w jedną, to w drugą stronę. Warto też urozmaicać rehabilitację w zabawę, np. zająć uwagę dziecka przedmiotem, który lubi, pokazując go po stronie przeciwnej do kręczu. Maluch będzie starał się na niego spojrzeć i naturalnie wykona to zadanie. Ćwiczenia na kręcz szyi można połączyć ze sportem chociażby pływaniem, które świetnie odciąża mięśnie i kręgosłup. Jeśli tylko istnieje możliwość dokonania operacji kręczu szyjnego, warto się na nią zdecydować. Ćwiczenia i rehabilitacja są wtedy jednakowoż wskazane, bo nie tylko ułatwiają wykonanie cięcia chirurgicznego, ale przyspieszają proces gojenia. Wady wrodzone należy usuwać operacyjnie do ukończenia przez dziecko 1 roku życia. Operacja polega na przecięciu mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego oraz ustawieniu głowy dziecka w poprawnej pozycji i zabezpieczenia opatrunkiem gipsowym na 6 tygodni. Po tym okresie stosuje się kołnierz ortopedyczny i ćwiczenia hiperkorekcyjne przez kilka miesięcy. Jeśli operacja jest przeprowadzona później niż przed ukończeniem 1 roku życia, szansa na wyzdrowienie zmniejsza się z powodu pojawienia się zniekształceń wtórnych.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.