Ćwiczenia na koncentrację – 10 sposobów na poprawę pracy mózgu

Koncentracja to zdolność skupiania uwagi na jednej czynności lub przedmiocie przez dłuższą chwilę, to możliwość nieprzerwanej pracy i wysokiej efektywności. Koncentracja jest przydatna w życiu, ponieważ dzięki niej możliwe jest rozwiazywanie problemów, zagadek, szybkie reagowanie w nagłych sytuacjach. Koncentracja może być działaniem świadomym, kiedy wytężamy mózg w celu wykonywania pracy, procesu uczenia lub może być naturalna i samoistna w sytuacjach, które tego wymagają.

Atrybuty koncentracji

Koncentracja jest ściśle sprzężona z uwagą, które razem tworzą proces poznawczy. Dzięki wykorzystywaniu tych cech możliwe jest wyszukiwanie, przyswajanie i selekcja informacji a także ich interpretacja, analiza. Koncentracja umożliwia szybkie podejmowanie decyzji, dostosowywanie się do okoliczności co możliwe jest dzięki wielu funkcjom mózgu, z których najważniejsze są:

  • Selektywność – wybór jednego, najbardziej znaczącego bodźca i skupianie na nim uwagi spośród wielu dochodzących z otoczenia, przykładem jest rozmowa przez telefon na ulicy, gdzie zewsząd słychać samochody i miejski gwar.
  • Czujność – bycie gotowym na nowy sygnał i reagowanie na niego, a jednocześnie nie zwracanie uwagi na bodźce poboczne nie stanowiące o niczym, będące np. szumami.
  • Przeszukiwanie – ignorowanie ogółu informacji w celu znalezienia tych najbardziej nas interesujących, przedzieranie się przez informacje dostarczane wszystkimi zmysłami bez zagłębiania się w nie, wiedząc, czego się szuka.
  • Multitasking – czyli kontrola czynności jednoczesnych. To zdolność polegająca na skupianiu się na kilku rzeczach jednocześnie. To zdolność przydatna i często wykorzystywana przez matki, osoby spieszące się a także artystów i muzyków. Kontroli kilku czynności jednocześnie wymaga chociażby gra na gitarze czy a pianinie. Niektórym ludziom multitasking przychodzi łatwo, bo jest to u nich naturalne i wyuczone. Koncentracja wielozadaniowa jest jednak do wyuczenia poprzez regularne wykonywanie kilku czynności jednocześnie. Należy jednak pamiętać, że wykonywanie kilku czynności jednocześnie i tak faktycznie spowalnia każdą z tych czynności.

Zaburzenia koncentracji

O zaburzeniach koncentracji mówi się, kiedy któryś z jej atrybutów zostaje osłabiony. W efekcie spada efektywność podejmowanych działań.  Jest to problem dotyczący dzieci, przemęczonych dorosłych ale również osób starszych. Zbyt mocne eksploatowanie mózgu przez dłuższy czas osłabia go i naturalnym jest spadek koncentracji. Nie bez powodu lekcje w szkołach trwają po 45 minut, ponieważ jest to optymalny czas w jakim może pracować mózg bez przemęczenia. Istnieją jednak inne przyczyny  problemów w koncentracją, do których zaliczamy:

  • Niska motywacja do pracy,
  • Brak zainteresowania i zaanagażowania wykonywanym zadaniem,
  • Zaburzenie funkcji motorycznych,
  • Problemy na innych podłożach o wartości bodźca oddziałującego na psychikę mocniejszej niż wykonywane zadanie.
  • Pośpiech, niepoświęcanie odpowiedniej ilości czasu na odpoczynek, szybkie tempo życia.

Ćwiczenia na koncentrację

Poniżej znajdziesz 10 ćwiczeń na koncentrację, które poprawia pracę Twojego mózgu.

Lustrzane odbicie

To zadanie, które polega na przepisywaniu lub odczytywaniu liter ze zdania od tyłu tak aby nowo powstaje zdanie było lustrzanym odbiciem poprzedniego.

Gry manualne

Gry takie jak scrabble, szachy, bierki czy żonglerka albo Jenga – są to gry wymagające skupienia i precyzji, zatem należy maksymalnie poświęci uwagę wykonywanej w danej sekundzie czynności – wysuwaniu klocka lub kojarzeniu liter w jedno słowo.

Wykreślanie niepasujących znaków

Spośród ciągu znaków na stronie pełnej tekstu należy wykreślić wszystkie wybrane literki np. literki „w” lub wybrane liczby np. „3” , które są bardzo podobne do wielkich liter E.

Liczenie słów na kartce

Dobrym sposobem jest otwarcie dowolnej książki i policzenie wszystkich słów w pierwszym akapicie a następnie upewnienie się, że zostały one prawidłowo policzone. Jeśli się uda to liczymy wszystkie słowa na całej stronie, ale ważne jest, żeby robić to bezgłośnie i bez posługiwania się palcem. Tego typu ćwiczeniem może być też jechanie drogą w autobusie czy samochodzie i liczenie przydrożnych drzew. To świetny sposób na zabicie czasu. Starym, ale sprawdzonym sposobem jest policzenie w myślach od 100 do 1, a następnie wykonywanie tej samej czynności ale np. odliczanie co 3 kolejne cyfry.

Wizualizacja przedmiotu

To wyobrażanie sobie jednej rzeczy w głowie i skupienie na niej całej uwagi, co polega na utworzeniu obrazu i utrzymywaniu go przez krótki czas w pierwotnej formie w swojej głowie. Na początek warto wyobrazić sobie coś nieskomplikowanego- owoc lub przedmiot użytku codziennego. Osiągnięciem będzie na początek utrzymanie tego obrazu już przez kilak sekund. Wizualizacja powinna być wielozmysłowa, czyli np. wyobrażamy sobie nie tylko kolor i kształt banana, ale też jego konsystencję, zapach i smak a także dźwięk obieranej skórki.

Multitasking

Rób 2 rzeczy jednocześnie. Dobrze, gdy na początek wybierzesz dwie rzeczy, z których jedna będzie monotonna i niezmienna druga będzie wymagała od ciebie skupienia i dostosowywania się. Doskonałym pomysłem będzie jazda na rowerze stacjonarnym oraz uczenie się języka, np. zapamiętywanie słówek. Równie dobrze możesz też założyć słuchawki lub włączyć na głośnikach audiobooka w obcym języku. Uczenie to bowiem skupianie się nie tylko na słownictwie ale też na ekspresji, tonie i wydźwięku wymowy.

Gra w skojarzenia

Zamiast spędzać godziny przed telewizorem, poświęć dziennie godzinę na grę – możesz grać w nią sam lub z kimś. Najprostsza forma tej zabawy polega na tym, ze wyobrażasz sobie jeden przedmiot i próbujesz stworzyć do niego mapę myśli, np.: teatr i wymieniasz wszystko, co ci się z danym słowem kojarzy, np. .: aktorzy, deski, kurtyna, spektakl, lalki itd. Zabawa powinna trwać ok kwadrans.

Oddychaj przeponą

To świetny sposób, żeby zwiększyć koncentrację, ponieważ oddychając przeponą dostarczasz mózgowi więcej tlenu. Oddychanie przeponą sprawi, że twój oddech nie będzie ani zbyt płytki ani zbyt głęboki.

Leżące ósemki

To ćwiczenie na ruchliwość gałek ocznych, które pozwala skoordynować pracę wzroku. W tym ćwiczeniu musisz trzymać głowę nieruchomo i patrzeć prosto. Kciuk lewej ręki należy trzymać na wysokości oczu w środkowej osi ciała a następnie rysować nim ósemki i wodzić za kciukiem Następnie należy zrobić to samo ale w przeciwną strona i wykonać tak kilka powtórzeń. Ćwiczenie powinno trwać około minuty.

Rozwiązywanie matematycznych łamigłówek

Kup książeczki z sudoku i rebusami i próbuj je rozwiązywać, to wytęży prace twojego mózgu i zmusi do szukania rozwiązania.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.