Co na opuchliznę i obrzęki twarzy, nóg, całego ciała?

Opuchlizna może być wynikiem wielu schorzeń i dolegliwości. Doświadczamy jej po urazie, kobiety będąc w ciąży czy podczas okresu. Opuchlizna pozostawiona sama sobie może powodować nawet ból, dlatego warto wiedzieć co ją powoduje a jakie metody radzenia sobie z obrzękiem przynoszą najlepsze rezultaty. Najpopularniejsze zalecenia dotyczą spożycia większej niż zwykle ilości płynów, odpoczynek lub przyłożenie czegoś zimnego do rany. Dowiedz się co na opuchliznę i obrzęki twarzy, nóg czy całego ciała sprawdza się najlepiej.

Obrzęk po urazie

Opuchlizna nogi czy ręki wymaga przede wszystkim odpoczynku. Nie musisz unieruchamiać kończyny, wystarczy że położyć ją na poduszce, nieco wyżej niż poziom serca. W ten sposób poprawisz cyrkulację krwi i zapobiegniesz zbieraniu się jej w ranie. Staraj się nie poruszać do zniknięcia opuchlizny, nawet jeśli wymagałoby to kilku dni odpoczynku. Zastosuj zimny okład, który pomoże obkurczyć naczynia krwionośne i zmniejszyć ból. Nie używaj maści rozgrzewających i unikaj ciepłych kąpieli. Zimne okłady, np. z lodu zawiń uprzednio w ściereczkę, by nie odmrozić sobie skóry. Stan zapalny, ból i obrzęk po urazie zmniejszą leki przeciwbólowe, w tym najpopularniejszy ibuprofen. Jeżeli ból ci na to pozwoli, to wypróbuj delikatnego masażu z olejkiem (np. grejpfrutowym), ale zawsze kieruj ruchy od dołu ku górze (w stronę serca).

Siedzący tryb życia a obrzęki

Opuchlizna ciała nie zniknie samoistnie, a niekontrolowany obrzęk może spowodować nawet silny ból. Tendencję do obrzęków podnosi siedzący tryb życia, niedostateczna ilość ruchu i spożywanie zbyt małej ilości wody. Nawet w najbardziej zapracowanym dniu powinnaś znaleźć czas na ćwiczenia relaksacyjne, bieg czy szybki marsz. W ten sposób zwiększysz ciśnienie krwi i ułatwisz jej przepływ przez cały organizm. Objawami zaburzonej pracy naczyń krwionośnych są powtarzające się drętwienie kończyn, pajączki i bolesność nóg pod wieczór. O ile to możliwe pracuj z lekko uniesionymi nogami, np. na podnóżku.

Wielokrotnie zmieniaj pozycje w ciągu dnia – siadaj po turecku, przejdź się kilka razy po pokoju, zrób kilka przysiadów w przerwie. Stosuj maści z wyciągiem z kasztanowca i zażywaj witaminę C, które wzmocnią twoje połączenia krwionośne i będą zapobiegały uczuciu ciężkich nóg. Warto abyś pomyślała nad zmianą ubierania się – ciasne, przylegające części garderoby mogą uciskać naczynia krwionośne, przez co te pompują mniej krwi do poszczególnych obszarów ciała. Wybieraj luźne kroje, w których czujesz się przede wszystkim wygodnie. Postaw na sukienki zamiast spodni, a typowe rajstopy zamień na te uciskowe z różnymi poziomami kompresji. Sama odczujesz ulgę. Codziennie łykaj suplementy diety z witaminą C i rutyną, np. Rutinacea lub Rutinacea Max o działaniu uszczelniającym naczynia krwionośne.

Opuchlizna a hormony

Opuchnięte ciało jest wynikiem rozregulowania gospodarki wodnej, a za tę czynność odpowiadają w głównej mierze hormony. Utrzymująca się opuchlizna twarzy może świadczyć o niedoczynności tarczycy, zaś opuchlizna całego ciała w połączeniu z przybieraniem na wadze pomimo stosowanej diety to prawdopodobnie objaw choroby Hashimoto. Opuchlizna w połowie cyklu jest związana z owulacją i cierpi na nią spory odsetek kobiet. Wszystkie odchylenia od normy w pracy poszczególnych hormonów decydują o naszym gorszym samopoczuciu, uczuciu ociężałości, rozdrażnieniu.

Jeżeli twoje wyniki badań są w normie możesz walczyć z opuchlizną na różne sposoby. Pomoże zmiana diety na zdrowszą, z mniejszą zawartością sodu. Aby dodatkowo zmniejszyć jego poziom we krwi, pij dużo wody. Pomimo, że przyczyną tych wszystkich objawów jest zatrzymanie płynów w organizmie, to ponowne ich dostarczenie pomoże przywrócić gospodarkę wodną do normy. Skłonność do obrzęków może być dziedziczna, a ponadto drastycznie wzrasta w przypadku nadwagi, która wpływa na gospodarkę hormonalną. Wraz z utratą kilogramów, będziesz czuła się dużo lepiej a opuchlizna stanie się coraz mniej dokuczliwa. Zastosuj tabletki na nadmiar wody, np. Hydrominum, aby szybko pozbyć się dokuczliwej opuchlizny.

Tabletki Hydrominum usuwające nadmiar wody z organizmu

Obrzęk po ukąszeniu

Obrzęk to typowy symptom reakcji alergicznej. Jeśli miałeś do czynienia z ukąszeniem wiesz jak silny ból i opuchlizna mogą temu towarzyszyć. Jeżeli nie masz uczulenia na jad możesz zastosować typowe leki dostępne bez recepty – przeciwbólowy Panadol i zażyć wapno, które zmniejszy niepożądane reakcje organizmu. Pomogą tradycyjne okłady z lodu. Dzieci mogą przeżywać to dużo gorzej, dlatego w sezonie letnim warto mieć ze sobą maści i żele kojące, np. naturalny propolis czy oczar. W domu pomogą okłady z arniki, która zmniejsza zaczerwienienie i działa łagodząco. Jak widać to, co na opuchliznę i obrzęki twarzy, nóg, całego ciała działa najlepiej zależy od ich przyczyny. Warto więc być przygotowanym na różne zdarzenia i regularnie się badać, by nie przeoczyć ważnych objawów choroby.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.