Ból brzucha z lewej strony

Ból brzucha z lewej strony może mieć dużo przyczyn zważywszy na fakt, że w tym miejscu znajduje się wiele narządów – potencjalnych źródeł stanu zapalnego. Poznając te przyczyny jesteśmy w stanie lepiej zdiagnozować ból i skuteczniej mu zaradzić.

Gdyby przez środek brzucha poprowadzić pionową linię, można stwierdzić po jakiej stronie koncentruje się nasz ból. Źródło bólu może dochodzić z narządów tam umiejscowionych, ale także tych położonych z dala od nich. Na ból brzucha bardziej narażone są kobiety, ponieważ posiadają więcej organów niż mężczyźni i dlatego to one częściej sięgają po środki przeciwbólowe.

Co może boleć z lewej strony brzucha?

Organy jakie znajdują się po lewej stronie brzucha to śledziona, jelito grube, trzustka, żołądek, nerka, mięśnie i żebra. O lewą stronę zahaczają także wątroba, moczowód, płuco, nadnercza, aorta. Nie zapominajmy o naczyniach krwionośnych, nerwach i kobiecych jajnikach. Pamiętajmy także, że niekiedy ból następuje samoistnie, a jego przyczyna nie może zostać rozpoznana, choć nie oznacza to, że go nie ma. Odczuwamy ból i on z pewnością istnieje.

Przyczyny bólu brzucha z lewej strony:

  • Zapalenie żołądka

Żołądek to narząd, do którego trafia wszystko co zjemy, gdzie nieustannie zachodzą procesy trawienne. Czasami nie wszystko idzie po naszej myśli i żołądek odpowiada na problemy bólem. Jego wytężona praca może powodować ucisk, po którym poznamy, że coś rzeczywiście nam dolega. Prawdopodobne scenariusze to zatrucie pokarmowe, do którego po czasie dołączają mdłości i osłabienie. Pomoże picie sporej ilości wody, która oczyszcza organizm i przyspiesza wypłukiwanie drobnoustrojów odpowiedzialnych za infekcję. Jeżeli do objawów dołączy biegunka, zażyj jeden z popularnych leków, np. Stoperan.

Gdy po posiłku odczuwamy nie tylko ucisk, ale uczucie pełności i odbijanie, to prawdopodobnie mamy do czynienia z wrzodami. Wrzody powoduje zmiana chemiczna soków żołądkowych, które stają się szkodliwe dla żołądka. Pomoże wizyta u gastrologa oraz leki zobojętniające typu Manti.

  • Gazy jelitowe

Osoba cierpiąca na gazy czuje się stosunkowo dobrze, ale dokuczają jej nieprzyjemne objawy jak wzdęty brzuch i głośne przelewanie w jelitach. Kurcze brzucha spowodowane uwięzieniem powietrza mogą występować właśnie po lewej stronie brzucha. Aby ułatwić gazom drogę ujścia weźmy Espumisan, który rozbija pęcherzyki powietrza, a na przyszłość unikajmy wzdymających potraw, gazowanych napojów i picia przez słomkę.

  • Zapalenie jelit

Jelita to kilkadziesiąt metrów narządu skręconego pod różnymi kątami, z którego wchłaniane są wszystkie wartości odżywcze a resztki dokładnie trawione. Nic dziwnego, że czasem zdarzają się im przestoje, po których dopadają nas zaparcia. Wtedy czujemy się osłabieni, bo w organizmie kumulują się niewydalone toksyny. Jeśli dolegliwości powtarzają się zbyt często i są nasilone prawdopodobnie cierpimy na którąś chorób: wrzodziejące zapalenie jelita grubego, chorobę trzewną lub chorobę Leśniowskiego-Crohna. Nie odwlekaj wizyty u lekarza, a co codziennego jadłospisu wprowadź więcej błonnika pokarmowego, który ureguluje pracę jelit.

  • Zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego powoduje objawy skurczy brzucha, a także gazy, wzdęcia, biegunki i naprzemienne zaparcia. Jest to zaburzenie jelit, które opiera się na problemach psychicznych i daje objawy natury fizycznej. Zespół jelita drażliwego uaktywnia się w momentach przeżywanego stresu i silnych emocji, dlatego oprócz leczenia doraźnego warto rozważyć także wizytę u terapeuty lub psychologa, który pomoże popracować nad poskromieniem naszych reakcji.

  • Kamienie nerkowe

To jedna z tych najgorszych dolegliwości brzucha powodująca tak silny ból, że unieruchamia nas w łóżku. Kamienie nerkowe w lewej nerce mogą powodować ból przechodzący z lędźwi do okolicy pachwin. Spróbuj ułożyć się w pozycji, która ułatwi przesuwanie kamieni w dół moczowodów, a poczujesz ulgę. Pomoże przyjmowanie środków moczopędnych i spożywanie sporej ilości napojów.

No-Spa Max na silne bóle brzucha

Inne przyczyny bólu brzucha

Choć ciężko w to uwierzyć, nie tylko narządy umiejscowione po lewej stronie brzucha mogą wpływać na dolegliwości bólowe. Oto inne źródła bólu, których byś się nie spodziewał:

  • Zapalenie płuc

Gdy infekcja zejdzie w dół płuc, możemy odczuwać ból właśnie w tym obszarze. Gorączka i kaszel staną się nie wytrzymania i niezbędna będzie wizyta u lekarza.

  • Ból mięśni

Jeśli intensywnie ćwiczysz, mogłeś dopuścić do naciągnięcia mięśnia, o którym istnieniu dotąd nie miałeś pojęcia. W okresie jesienno-zimowym jesteś też bardziej podatny na przeziębienie, a nic tak nie boli jak przewiana skóra. W obu przypadkach pomogą maści i plastry rozgrzewające. Jeśli uległeś wypadkowi, to bardziej prawdopodobne są urazy szkieletowe, np. złamane żebro.

  • Dolegliwości kobiece

Ból zlokalizowany w jednym punkcie lub symetrycznie odzwierciedlony po obu stronach brzucha wskazuje na ból jajników. Takie objawy są normalne podczas niektórych faz cyklu i nie powinny wzbudzać naszych podejrzeń, jeśli szybko przechodzą. Pomogą leki rozkurczowe jak No-Spa i herbaty z czarnego bzu o takim samym działaniu. Jeśli ból skoncentrowany jest po lewej, dolnej stronie i towarzyszy temu lekki obrzęk, to możesz cierpieć na endometriozę. Ból będzie się wtedy nasilał szczególnie podczas miesiączki. Inna możliwość to torbiel jajnika, który wywołuje gwałtowny ból zlokalizowany po tej części macicy, którego jajnika dotyczy. Ból może promieniować aż do uda i przybierać nasilenie od umiarkowanego po ciężkie. Wszystkie te dolegliwości wymagają wizyty u ginekologa.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.