Piękny uśmiech jest wizytówką każdego z nas i niewątpliwie przyciąga często wiele zazdrosnych spojrzeń. Białe piękne zęby są zazwyczaj wynikiem odpowiedniego dbania o naszą jamę ustną, a co za tym idzie – chętnie uśmiechamy się w towarzystwie. Osoby posiadające dysfunkcję w obrębie jamy ustnej wprawiają często w zakłopotanie i sprawiają, że mniej się uśmiechamy. Poważną i wstydliwą sprawą jest również nieodpowiedni wygląd naszego języka, który świadczyć może o wielu schorzeniach i patologiach naszych narządów. Co oznacza biały nalot na języku? Dziś przyjrzymy się bliżej wstydliwemu schorzeniu, jakim jest występowanie białego nalotu na języku – opowiemy o jego przyczynach, leczeniu i domowych sposobach zwalczania tej dysfunkcji.
Przyczyny białego nalotu na języku:
Przyczyn białego nalotu na języku może być wiele. Należy wspomnieć o tym, że lekkie zabielenie powierzchni naszego języka nie jest zmianą patologiczną, a jest naturalnym zjawiskiem. Niepokojące jest natomiast całkowite i intensywne zabielenie języka i jamy ustnej. Intensywnie biały nalot na języku jest częstym zjawiskiem pojawiającym się u palaczy i schorzenie te obejmuje nie tylko język, ale całą jamę ustną, pozostawiając białe plamki lub smugi, widoczne szczególnie na węwnętrznej stronie policzków. Schorzenie to nazywane jest często leukoplakią i charakteryzuje sie charakterem przewlekłym, co oznacza, że nie ustępuje wskutek stosowania różnego rodzaju preparatów, a objawy ustąpić mogą w momencie zaprzestania palenia.
Jest to objaw niebezpieczny dla naszego życia, gdyż nasilone zmiany mogą świadczyć o powstawaniu procesu nowotworowego w obrębie naszego organizmu. Innym objawem tego wstydliwego dla nas schorzenia może być zakażenie wywołane przez bakterie paciorkowca grupy A, nazywane popularnie płonicą. Schorzenie to dotyczy w największym odsetku dzieci. Inną przyczyną białego nalotu na języku może być zakażenie na podłożu grzybiczym, które dotyczy najczęściej samego języka lub gardła. Biały nalot spowodowany zakażeniem grzybiczym pojawia się najczęściej u osób starszych i dzieci, które noszą protezy lub aparaty zębowe. Ponadto może być przyczyną kiły – groźnej choroby, która przenoszona jest wskutek kontaktu płciowego z osobą zarażoną. Przyczyną białego nalotu na języku może być również zwyczajnie picie kawy, czy zbyt niska podaż płynów. Ważna jest regularna obserwacja stanu naszego języka i jamy ustnej, gdyż dostatecznie wczesne odkrycie patologicznych zmian w jej obrębie pozwoli na szybsze leczenie i zniwelowanie problemu.
Leczenie białego nalotu na języku:
Chcąc usunąć biały nalot na języku powinniśmy zacząć od wizyty u lekarza pierwszego kontaktu w celu ustalenia pojawienia się patologicznych zmian. Podstawowym badaniem, przy wystąpieniu tego schorzenia jest podstawowe badanie krwi, które pomoże nam wykluczyć niedobory witamin, minerałów, lub anemię, które mogą powodować chorobę. Należy pamiętać również o odpowiedniej higienie – nie tylko języka, ale i całej jamy ustnej. Oprócz regularnego mycia zębów, powinniśmy pamiętać o płynach do płukania jamy ustnej, które pomogą nam odpowiednio zadbać o całą jamę ustną. Osoby, które posiadaja protezy zębowe, czy aparaty powinny pamiętać o ich regularnym myciu, co pomoże zapobiec powstaniu zakażeń grzybiczych.
Domowe sposoby na biały nalot na języku:
Ciekawym i domowym sposobem walki z białym nalotem na języku jest regularne spożywanie jogurtów naturalnych, które posiadają żywe kultury bakterii, które pomogą pozbyć nam się schorzenia. Ponadto ciekawym patentem na zniwelowanie tego wstydliwego schorzenia jest regularne wykonywanie płukanek do jamy ustnej, na bazie naturalnych składników i ziół. Pomocnym w tego typu schorzeniu będzie zaparzony rumianek, który w połączeniu z mięta sprawdzi się jako niesamowita, odświeżająca kuracja dla naszej jamy ustnej. Osoby palące powinny szczególnie pamiętać o intensywnej i odpowiedniej higienie jamy ustnej, gdyż są szczególnie narażone na występowanie białego nalotu w obrębie całej jamy ustnej. Powinniśmy jednak pamiętać, że jest to schorzenie, które powinniśmy skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu.