Babka jajowata – pochodzenie, właściwości, jak spożywać

Zioła od wielu pokoleń wykorzystywane były nie tylko jako ozdoba, ale również jako pożywienie czy naturalne antidotum na wszelakiego rodzaju dolegliwości i bóle. Już nasi przodkowie znali ogromną moc leczniczą ziół, poznawali ich działanie i właściwości testując w wielu przypadkach, na wiele objawów i u osób w każdym wieku. Niektóre przeznaczone były tylko dla dzieci, a jeszcze inne zalecane były kobietom ciężarnym, czy jedynie mężczyznom. Wiele z ziół i roślin wykorzystywano nawet jako lekarstwa łagodzące obrzęki kończyn czy zmiany zapalne skóry. Babka jajowata jest znaną od pokoleń rośliną, wykazującą wiele właściwości pro-zdrowotnych. Dziś przyjrzymy siię bliżej zastosowaniom i właściwościom tej niesamowitej rośliny.

Babka jajowata – skąd pochodzi i czym jest?

Babka jajowata jest popularną rośliną, która występuje na nawodnionych i nasłonecznionych obszarach i nie jest rośliną wymagającą stałej pielęgnacji i ingerencji człowieka. Najczęsciej występuje w obszarach Hiszpanii, USA i Brazylii, a jej charakterystyczną cechą są spore liście, które przypominają kształtem liście babki lancetowatej (są lekko owalne i posiadają prążki) i są pokryte meszkiem. Babka jajowata charakteryzuje się żółtawymi kwiatostanami, które występują na koronie rośliny, nadając jej ozdobnego charakteru. Jednak nie kwiaty tej rośliny posiadają tak wiele funkcji – najważniejszym elementem babki jajowatej są torebki, które w popularnym nazewnictwie możemy nazwać również owocami tej rośliny. Torebki tej leczniczej rośliny zawierają nasiona, które charakteryzują się jasnobrunatną barwą. Nasiona babki jajowatej są owocami rośliny, które charakteryzują się ogromnymi działaniami i zastosowaniami leczniczymi – lubiane są szczególnie przez tych z nas, którzy wierzą w naturalne metody leczenia wszelkich schorzeń i dolegliwości zdrowotnych.

Zdrowotny wpływ babki jajowatej na organizm:

Babka jajowata jest rośliną zawierającą ogromne ilości błonnika pokarmowego, który pozytywnie wpływa na nasz organizm i jest wspaniałym produktem szczególnie dla osób, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów. Mówi się również o antynowotworowym działaniu błonnika, a badania naukowe dowodzą, że odpowiednie ilości błonnika pokarmowego w naszym organizmie zmieszają szanse na powstawanie w naszym organizmie procesów nowotworowych. Błonnik zawarty w babce jajowatej cechuje się identycznymi właściwościami jak ten, zawarty w wielu innych rodzajach pożywienia, takich jak siemię lniane, czy otręby, które są najczęstszym źródłem uzupełnianego przez nas błonnika pokarmowego. Nasiona babki jajowatej są polecane również osobom, mającym problemy z wypróżnianiem i nieregularną perystaltyką jelit i pomagają stabilizować i ułatwiać te procesy.

Właściwości babki jajowatej:

Babka jajowata jest bez wątpienia rośliną o bardzo szerokim spectrum działania. Od wielu lat znane są jej ogromne właściwości lecznicze, a dzięki zawartości ogromnych pokładów wspomnianego już błonnika pokarmowego jest naturalnym antidotum na wiele schorzeń i dolegliwości, począwszy od naturalnego sposobu na ułatwienie regularnych wypróżnień (swoisty środek przeczyszczający), ale również nasiona babki są środkiem wspomagających procesy odchudzające, czy obniżające zły cholesterol, który w skutkach może powodować wiele niebezpiecznych dla naszego zdrowia i życia chorób przewlekłych. Regularne spożywanie naparów z babki jajowatej poleca się więc szczególnie osobom, które cierpią na wszelakie schorzenia związane z układem pokarmowym, trawiennym i wydalniczym. Polecana w grypie żołądkowej, gdyż regularnie pite w tym okresie napary nie pozwolą nam na odwodnienie i zahamują biegunkę, poprzez usuwanie nadmiaru wody z mas kałowych. Polecana jest również osobom starszym,przy leczeniu zapaleń i zakażeń dróg moczowych oraz ciężarnym kobietom.

Łupiny babki jajowatej

Jak spożywać babkę jajowatą?

Nasiona babki jajowatej są jednymym elementem rośliny, które wykazują ogromne właściwości pro-zdrowotne i zaleca się spożywanie ich w postaci naparów czy dodatku herbat. Należy pamiętać, że nasion babki nie wolno spożywać na czczo, gdyż może to spowodować nieprzyjemne skutki uboczne. Napary i dodatki nasion babki do herbat są najczęstszą formą przyjmowania tej bogatej w błonnik rośliny, aczkolwiek niektórzy stosują ją również jako dodatek do zup czy dań, twierdząc, że w ten sposób ich potrawa staje się bardziej zagęszczona i smaczniejsza. Nasiona dodawać możemy również do wszelakiego rodzaju jogurtów, śmietan czy kefirów, a ciekawym sposobem na spożywanie nasion babki jajowatej będzie również dodanie ich do rozpoczynającej dzień, smacznej i zdrowej owsianki.

Ciekawy jest również fakt, iż babka jajowata od wielu lat znajduje swoje zastosowanie w wielu lekach, toteż koncerny farmaceutyczne często wykorzystują nasiona babki jajowatej jako składnik wielu produktów wspomagających perystaltykę jelit i naturalne procesy trawienne. Jest składnikiem większości suplementów diety wspomagających odchudzanie, a dzięki braku działań nieporządanych i ubocznych polecana również kobietom w ciązy. Babka jajowata jest niewątpliwie produktem, której nasiona powinny znaleźć się w każdej domowej aptece, gdyż dzięki wielu właściowściom zdrowotnym może być niezawodnym produktem na wiele ciężkich dla nas i naszego organizmu schorzeń i chorób.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.