Amfetamina – jak wygląda i po czym poznać że ktoś jest uzależniony
Amfetamina czyli środek silnie pobudzający, narkotyk, który dawniej uważany był za nieszkodliwy produkt medyczny, dzisiaj może spędzać sen z powiek matkom, które podejrzewają swoje dzieci o niewłaściwe kontakty, a co gorsza branie narkotyków. Co warto wiedzieć o amfetaminie? Po czym rozpoznać, że ktoś jest na „haju”, jak z nią walczyć i gdzie się udać jeżeli nasze dziecko jest uzależnione?
Co to jest Amfetamina
Amfetamina to środek chemiczny, pochodzący z grupy środków psychotropowych, oznacza to, że wpływa on na układ nerwowy osoby, która zażyła amfetaminę. Ze względu na to, że wpływa bezpośrednio na poszczególne części mózgu, przez co może zaburzać odbiór rzeczywistości. Psycholodzy określają amfetaminę bardzo silną kawą, gdyż działa ona podobnie, jednak jest mniej niezdrowa i niebezpieczna.
Pochodzenie amfetaminy
Amfetamina pierwszy raz została wyprodukowana w XIX wieku jako środek medyczny pobudzający, zatem stosowany był podobnie do kawy. Zaraz po tym powstało wiele środków o podobnym działaniu i konstrukcji chemicznej, które były stosowane w medycynie. Dopiero po jakimś czasie naukowcy zorientowali się, jakie działanie ma amfetamina, w konsekwencji pobudzenia ma ona bardzo wyniszczające skutki uboczne, a do tego działanie silnie uzależniające nie tylko psychicznie, ale również fizycznie. Z tego względu w większości krajów została wycofana z aptek, gdzie była do tej pory bez recepty. Czasami jest stosowana jako lek, do leczenia na przykład uzależnienia w bardzo specyficznych przypadkach i jej dawkowanie jest znacznie ograniczone.
Jak wygląda amfetamina
Amfetamina jak i również jej najpopularniejsza odmiana – metaamfetamina, jeżeli sporządzone są we właściwych warunkach laboratoryjnych są one najczęściej w drobnych kryształkach o przeźroczystej barwie. Po zmieleniu na drobny proszek mogą więc przypominać wyglądem cukier puder gdyż staną się one białe. W tej konsystencji są one bezwonne o nieprzyjemnym gorzko-cierpkim smaku. Jeżeli jednak pochodzą one z nieznanego źródła ich barwa może zmienić się na żółtawą lub czerwonawą, gdyż nie została oczyszczona we właściwy sposób, przez co może być bardziej szkodliwa i niebezpieczna.
Jak działa amfetamina
Amfetamina ma działanie silnie pobudzające, co niekoniecznie oznacza zmotywowanie do pracy, gdyż może wzmóc lęki i problemy psychiczne. W zależności od tego w jaki sposób będzie ona przyjęta tak szybko zacznie działać. Wtarta w śluzówkę potrzebuje jedynie od 3 do 5 minut na zadziałanie, podobnie ta przyjęta dożylnie. Najdłużej i najwolniej działa poprzez spożycie, jednak jest równie niebezpieczna.
Dzięki wchłonięciu się sprawia, że nasza koncentracja jest wzmożona, senność nie gra już roli, gdyż nie potrzebujemy snu i wchodzimy w stały stan czuwania. Oprócz tego zwiększone są nasze możliwości poznawcze, jednak co raz częstsze stosowanie może powodować potrzebę zwiększenia dawki i zmniejszenie działania bez powiększenia ilości zażywanej amfetaminy.
Pozornie dobre działanie amfetaminy
Kilka pierwszych razów jest przyjemne, może powodować ogólną poprawę, gdyż pozwala na szybsze uczenie się, osiąganie lepszych wyników w pracy, dzięki czemu ogólną poprawę majątkową lub psychiczną. Jednak nie na długo. Bardzo szybko pojawiają się negatywne skutki jak bezsenność, nadpobudliwość, nerwica, problemy z zasypianiem, z racjonalnym myśleniem. Oprócz tego pojawia się uzależnienie, które co gorsza nie jest jedynie formą psychologiczną, ale również biologiczną, która utrudnia życie.
Objawy zażycia amfetaminy i ich negatywne skutki
Zażycie amfetaminy może mieć dwa przeciwstawne do siebie efekty, jedne będą pozytywne i będą pozwalały na wyższe osiągi, z kolei z drugiej strony mogą powodować problemy psychiczne i niechęć do siebie samego.
-
rozdrażnienie
-
zbytnia pewność siebie
-
nieuzasadniony lęk lub ciągły strach
-
bezsenność
-
skrajne emocje od euforii po depresję podobne do choroby dwubiegunowej
-
drażliwość
-
problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała (obżeranie się lub utrata wagi)
Uzależnienie od amfetaminy – po czym je rozpoznać
Część narkotyków tak zwanych miękkich uzależnia tylko w sposób psychologiczny, stąd też ich nazwa miękkich, gdyż nie uzależniają fizycznie naszego organizmu od potrzeby przyjmowania go. Amfetamina oraz metaamfetamina zaliczaną są do narkotyków ciężkich, gdyż uzależniają zarówno w sposób psychologiczny jak i fizyczny, dając w efekcie niesamowite efekty jeżeli próbujemy rzucić nałóg.
Jeżeli potrzebujemy upewnić się, że ktoś zażył amfetaminę, ponieważ objawy nie są wystarczającym dowodem, wtedy można zgłosić się do laboratorium, gdzie wykonane zostaną specjalistyczne testy.
Uzależnienie psychologiczne
Ten rodzaj uzależnienia spowodowany jest najczęściej pozytywnymi skutkami zażywania amfetaminy. Takimi jak pewność siebie, wzmożona koncentracja, szybsza nauka. Ze względu na to, że amfetamina jest psychostymulantem człowiek bardzo chętnie, szybko i mocno się od niej uzależnia. Jest to główny problem przy próbie rzucenia nałogu. Próba odstawienia kończy się przygnębieniem, smutkiem, problemami z koncentracją (czasami nawet trudnymi do przywrócenia naturalnego stanu), jednak może powrócić naturalny sen i „spokój ducha”, którego brak przy zażywaniu amfetaminy.
Skutki
Chociaż może to brzmieć atrakcyjnie, po zażyciu amfetaminy i jej wypłukaniu z organizmu następuje tak zwany „zjazd”. W tym czasie organizm pozbywa się w naturalny sposób środka chemicznego. Z tego powodu osoba zażywająca czuje się gorzej niż do tej pory czuła się bez narkotyku, zjazdy są bolesne psychicznie, dołujące i mogą doprowadzić do stałej depresji, a w konsekwencji samobójstwa. Tego typu zjazd uzależnia psychicznie i zmusza osobę do dalszego zażywania, a z każdą dawką zjazd jest co raz boleśniejszy.
Uzależnienie fizyczne
Psychostymulanty nie uzależniają w silny sposób fizycznie, jednak w jakimś stopniu tak się dzieje. Uzależnienie fizyczne jest faktycznym głodem organizmu substancji, która została odstawiona. Może się to objawiać poprzez halucynacje, wysoką temperaturę, nadmierne poty, bóle mięśniowe, a nawet drgawki. Tak się dzieje przy silnie uzależniających fizycznie organizm środkach, przez co rzucenie nałogu jest tym trudniejsze i potrzebny jest pobyt w specjalistycznym ośrodku.