Altruista – rys psychologiczny. Sprawdź kim jest altruista.

Powszechnie uważa się, że altruista to osoba, która pomoże staruszce przejść przez przejście, pomoże nieść zakupy i tak dalej, jednak czy to wszystko? Jest wiele teorii, nawet naukowych, o tym, co to znaczy być altruistą. Jeśli nim jesteś czeka na Ciebie wiele życiowych pułapek, więc uważaj!

Kim jest altruista?

Altruista to ktoś, kto zważa na dobro innych, dosłownie tłumacząc. To ludzie, którzy pomagają i czerpią z tego radość, niechętnie też przyjmują odmowę. Osoby o tym rysie psychologicznym chętnie włączają się w akcje charytatywne albo pomagają na własną rękę osobom które wyraźnie tego potrzebują. Mówi się, że to osoby niezbędne aby społeczeństwo mogło istnieć, dzięki takim czułym jednostkom nikt nie pozostanie sam. Osoby altruistyczne odznaczają się bardzo wysokim stopniem empatii, dzięki temu, że potrafią postawić się w sytuacji innego człowieka dociera do nich, czego tak naprawdę potrzeba. Wydaje się, że w naturalny sposób rozumieją potrzeby i uczucia innych. Niestety czasami altruiści są zagrożeniem, głównie sami dla siebie. Czasem też są niechętnie odbierani przez bardziej zamknięte w sobie społeczności czy osoby indywidualne. Wszystko zależy od tego, czy umiesz zachować rozsądek między altruizmem a przeciwstawnym mu egoizmem.

Cechy altruisty

Altruista łączy w sobie wiele, na pierwszy rzut oka, pozytywnych cech. W związku z nimi może na niego czekać jednak wiele nieprzyjemności.

  1. Altruista to osoba, która ceni dobro innych bardziej niż swoje
  2. Altruista stara się pomagać każdemu, niezależnie od swojego położenia, co może wpędzić go w kłopoty
  3. Altruiści to najczęściej osoby bardzo uległe
  4. Altruista nie odmówi pomocy nawet jeśli będzie to niewygodne w jakiś sposób, przez co może sprawiać wrażenie osoby z problemami z asertywnością
  5. Altruiści najczęściej wyrastają z bardzo dobrych i grzecznych dzieci
  6. Są to także osoby, które chętnie podporządkowują się regułom i zasadom i chcą spełniać wszystkie oczekiwania na nich pozostawione
  7. Dodatkowo altruista to ktoś, kto ma bardzo empatyczne, czasem aż za bardzo.

Altruista a społeczeństwo

Altruiści różnie odnajdują się w społeczeństwie. Jednym idzie to lepiej, inni ze skłonnością do depresji mogą wymagać pomocy, chociaż niechętnie ją przyjmą, ponieważ czują się zobowiązani żeby pomagać innym. Według zasad biologii to egoizm jest skutecznym sposobem do przetrwania gatunku, jednak altruizm również jest niezbędny. Altruizmem wtedy konkretnie nazywa się zachowania wobec osób obcych, zachowania opiekuńcze w stosunku do własnej rodziny są określane jako po prostu troska. Troska wybiegająca poza swoich krewnych z biologicznego punktu widzenia jest już niebezpieczna, a jednak, zdarza się co raz częściej.

W społeczeństwach opiekuńczych, gdzie służba zdrowia jest państwowa, państwo zajmuje się obywatelem altruiści będą czuć się najlepiej. W takim otoczeniu będą tworzyć organizacje charytatywne, będą wspierać i pomagać. Są niezbędni kiedy mowa o grupowych terapiach, pomocy osobom z zaburzeniami psychicznymi czy rodzinnych domach dziecka. Jednak co najważniejsze pomagają własnej woli i sprawia im to przyjemność!

Niebezpieczeństwa altruizmu

Chociaż wszystko brzmi wspaniale osoby o tym typie charakterologicznym są częściej zagrożone różnymi chorobami społecznymi. Chętnie ofiarowują pomoc, czasem nawet ze względu na wewnętrzne pobudki, wydaje się, że próbują komuś zadość uczynić. Z kolei bardzo niechętnie dają sobie pomóc i starają sobie ze wszystkim radzić samemu. Bardzo często osoby, które nadmiernie kolekcjonują rzeczy przez co zagracają całe swoje otoczenie lub zbierają wszystkie zwierzęta z okolicy uważając, że mogą im pomóc. W ten sposób przejawia się ich altruizm. Niestety zdarza się tak, że pomoc schorowanego altruisty bardziej szkodzi niż pomaga, jednak on zdaje się nie zauważać tego. Takich ludzi trzeba delikatnie wspierać, aby nie zrazić ich do siebie, a pomóc, gdyż osoba tak zatroskana o losy świata to skarb w społeczeństwie.

Nie zapominaj o sobie

Odrobina egoizmu nigdy nie zaszkodzi nikomu. Jeżeli czujesz się altruistą najpierw pomóż sobie i zadbaj o siebie. Kiedy już będziesz wiedział, że masz wszystko, czego potrzebujesz będziesz mógł lepiej służyć pomocą innym. Dzięki dobrym warunkom życia i warunkom psychicznym altruista jest w stanie o wiele więcej zdziałać.

Co altruista może zrobić dla społeczeństwa

Część z osób zakłada własne fundacje charytatywne, które zbierają pieniądze na sprzęt do leczenia, inni zakładają schroniska lub pomagają w zbiórkach pieniężnych. Ogromnym wsparciem dla całej grupy społecznej będzie zakładanie rodzin zastępczych. Kolejną opcją jest pomaganie osobom z problemami psychicznymi, a czasem nawet przeznaczanie dużych sum pieniędzy. Jednak w wypadku finansowym często pytamy samych siebie, czy to już altruizm czy próba zdobycia sławy.

Gdzie altruiście najlepiej żyć?

Są pewne środowiska gdzie osoba o charakterze altruisty będzie czuć się lepiej, a są też takie, w których będzie czuć się odrzucona, czasem wręcz niepotrzebna. Jeśli jesteśmy przekonani o potrzebie i możliwości pomocy innym warto się zastanowić, gdzie lepiej będziemy pasować. W jakim miejscu będziemy się dobrze czuć i będziemy mogli się realizować? Możliwości jest kilka:

Miasto

Wydaje się, że to najmniej sprzyjające miejsce dla altruistów. Mieszkańcy miast są głównie nastawieni na siebie, żyją w dużych społecznościach więc są też bardzo nieufni. Nieufność może wynikać z podejrzeń, że ktoś nawet pomagając będzie próbował wyłudzić coś w zamian, zatem typowy altruista będzie czuł się źle w dużych miastach, chociaż oczywiście są tam miejsca pomocy społecznej gdzie może aktywnie pracować.

Wieś

Na wsiach i w małych miastach, gdzie wszyscy się znają łatwiej będzie „wkupić” się w łaski miejscowych dzięki swojemu dobremu sercu. Tam też, gdzie jest statystycznie biedniej, czyli na wsi, będzie dużo okazji do pomocy, a także do usłyszenia słów uznania, co również będzie pozytywnie działać na psychikę.

Wyjazdy charytatywne

Wyjazd w celach charytatywnych to już wersja ekstremalna, chociaż prawdopodobnie najbardziej stymulująca altruizm. Przed takim wyjazdem jednak trzeba dokładnie przemyśleć czy nasze możliwości psychicznie są wystarczające, gdyż w krajach potrzebujących bieda i problemy są dużo większe niż w krajach pierwszego świata. Część osób nie wytrzymuje tak brutalnego szoku i przestaje w ogóle pomagać.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.