Alergia na pleśnie
Alergie dotykają co raz większej rzeczy osób. Głównie cierpią na nią dzieci. Ich nierozwinięte do końca układy odporności rozpoznają zupełnie niegroźne pyłki czy kurz jako ogniska infekcji i reagują aktywacją systemów obronnych. Kiedy dziecko ma alergię na pyłki mniej więcej wiemy, jak sobie radzić. A co jeśli problemem jest alergia na pleśnie i grzyby?
Skąd się bierze alergia?
Alergia jest to rodzaj choroby autoimmunologicznej. Oznacza to, że organizm błędnie rozpoznaje niegroźne pyłki czy składniki pokarmowe jako groźne i atakuje je jakby walczył z chorobą. Nie rozróżnia dobrych od złych substancji. Włączając systemy obronne aktywuje wydzielanie histaminy, która wywołuje miejscowe stany zapalne jak opuchlizna czy wysypka, a także jest odpowiedzialna za katar i uczcie swędzenia w nosie.
Alergia na pleśnie
Analogicznie do tak zwanego „kataru siennego” alergia na pleśnie wywoływana jest przez obecne w powietrzu pyłki i zarodniki. W przeciwieństwie do uczulenia na pyłki traw czy roślin tu objawy mogą występować cały rok, ponieważ pleśnie i grzyby najczęściej bytują wewnątrz budynków. Najbardziej lubią miejsca ciepłe i wilgotne, jak łazienki, kabiny prysznicowe, schowki, piwnice, kratki wentylacyjne czy klimatyzacja, również ta samochodowa. Bytują oczywiście też i na zewnątrz w stertach wilgotnych liści, glebie, korze czy łupinach. Dziecko może mieć z nimi kontakt podczas zabawy w ogrodzie jak i w trakcie spaceru.
Najczęściej reakcje wywołują zarodniki aspergillus, cladosporium, alternaria, candida albicans oraz mucor, ponieważ to one pojawiają się w naszym otoczeniu. Objawy alergii mogą być często mylone z typowymi w okresie jesiennym i zimowym objawami przeziębienia jak katar, ból gardła, kaszel czy zapalenie krtani. Jeśli choroba utrzymuje się niepokojąco długo lub nie reaguje na zalecone leki, należy skonsultować się z alergologiem i przeprowadzić dodatkowe badania. Zlecone testy alergiczne pozwolą na ustalenie czy dziecko jest uczulone na pyłki, na roztocza czy grzyby, jednak do prawidłowo wykonanych testów i właściwej diagnozy przydaje się dokładna obserwacja reakcji dziecka. Lekarzowi łatwiej będzie ustalić na co może być uczulone, jeśli będzie wiedział w jakich miesiącach występowały objawy, czy było to w domu czy raczej na zewnątrz oraz jakie warunki panują w domu.
Jak rozpoznać i analizować objawy?
Objawy alergii czasem trudno rozpoznać. Szczególnie jeśli dziecko jest zazwyczaj bardzo chorowite, często cierpi na zapalenie gardła czy krtani oraz zdarzają się mu napady kichania. Ważna jest tu obserwacja i zapisywanie konkretnych objawów i pór ich występowania. Z czym dziecko miało kontakt? W jakich godzinach następowały napady duszności czy kaszlu? Co dziecko jadło i piło w tym czasie? Jakie aktywności podejmowało w domu? Objawy mogą pojawiać się na przykład przy okazji sprzątania, kiedy kurz wraz z zarodnikami zaczyna unosić się w powietrzu w większym stężeniu.
Bardzo pomocne w diagnozie są kalendarze pylenia. Sprawdzają się nie tylko jeśli chodzi o uczulenie na pyłki, ale również przy alergii na zarodniki. Warto również sprawdzić czy w zakamarkach w domu nie rozwijają się pleśnie, czy dziecko nie ma z nimi kontaktu. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile różnych grzybów czy pleśni rozwija się w klimatyzatorach i klimatyzacjach samochodowych.
Jakie środki ostrożności możemy zastosować?
Jeśli chodzi o grzyby i pleśnie w domu to uwielbiają one szczególnie temperaturę między 18 a 25 stopni Celsjusza, oraz wilgotność w okolicy 70%. Dlatego też najintensywniej rozwijają się w okresach wiosennym, letnim i jesiennym. W zimie należy szczególnie uważać, jeśli w domu występuje duża wilgotność, do czego przyczynia się niedrożna wentylacja w mieszkaniu i brak przepływu powietrza.
Pleśnie stanowią nawet do 15% kurzu domowego i pojawiają się nie tylko w starych budynkach, ale również w tych nie wietrzonych, przegrzanych, gdzie w powietrzu utrzymuje się duża wilgotność. Możemy je znaleźć w poduszkach, kołdrach i materacach, gdzie nasz pot tworzy dla pleśni doskonałe środowisko do rozwoju.
Aby ograniczyć rozwój pleśni i grzybów w naszym domu należy:
- Dbaj o czystość w domu. Pamiętaj by regularnie czyścić wannę lub brodzik, ale także przestrzeń za pralką, fugi oraz zasłonę prysznicową. Pamiętaj by nie trzymać mokrego prania zbyt długo w pralce, wycieraj do sucha podłogę w łazience oraz nie zostawiaj wanny pełnej wody po kąpieli. Kup dywanik łazienkowy, który można prać, a który również szybko schnie. Często wymieniaj ręczniki.
- Zapewnij drożną wentylację w mieszkaniu. Szczególnie w łazience i kuchni tam, gdzie zazwyczaj utrzymuje się wysoka wilgotność. Sprawdzaj wilgotność. Jeśli jest wyższa niż 50% używaj osuszacza powietrza, aby utrudnić pleśniom rozwój. Unikaj używania nawilżaczy.
- Rozszczelnień okna, wietrz regularnie. Podczas kapeli, jeśli posiadasz włączaj wyciąg, a podczas gotowania włączaj okap.
- Wyrzucaj psującą się żywność i regularnie czyść lodówkę.
- Pleśnie nie lubią słońca. Staraj się by wpadało go do domu w ciągu dnia jak najwięcej. Słońce przeciwdziała również rozwojowi roztoczy.
- Zaopatrz rodzinę w hipoalergiczną pościel, która nie będzie kumulowała potu i będzie łatwa do wyprania.
Więcej o tym jak radzić sobie z alergią na pleśnie tu: http://www.claritine.pl/pl/o-alergii/alergia-na-plesnie/.