Acodin – skład, stosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne, narkotyk
Acodin to popularny lek często przepisywany przez lekarzy. Został on stworzony z myślą o walce z suchym, uciążliwym i nieodrywającym się kaszlem. Acodin jest bardzo skuteczny, niemniej na jego temat powstało sporo legend. Mówi się, że zawarte w nim substancje mają działanie narkotyczne. Czy jest to prawda? Jakie dawki Acodinu należy stosować? Jakie są przeciwwskazania do przyjmowania leku? Jakie skutki uboczne może powodować Acodin? W jaski sposób działa omawiany lek? Odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania znajdziesz na łamach niniejszego artykułu. Zapraszamy do lektury!
Acodin – skład
Lek Acodin charakteryzuje się bardzo łatwym składem chemicznym. Jego główna substancja to dekstrometorfan bromowodorku. Jedna tabletka Acodinu zawiera 15 mg tego związku chemicznego. Ponadto lek posiada w swoim składzie substancje pomocnicze, takie jak laktoza. Dzięki dekstrometorfanie bromowodorku Acodin skutecznie łagodzi objawy kaszlu.
Acodin – stosowanie
Lek acodin należy stosować w celu czasowego hamowania duszącego i drażniącego suchego kaszlu. Kaszel ten może być wywołany przeziębieniem, ale również urazem klatki piersiowej. Należy pamiętać, że Acodin nie likwiduje przyczyny problemu, lecz jedynie łagodzi dokuczliwe objawy.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nie powinno się stosować Acodinu w przypadku mokrego i odrywającego się kaszlu. Niestety, lek ten nie tylko nie poprawi stanu chorego, lecz potrafi nawet pogorszyć sytuację. Stosowanie Acodinu na mokry kaszel może poskutkować trudnościami z odkrztuszaniem wydzieliny.
Przed użyciem leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, a następnie postąpić według jego zaleceń. Ponadto, warto zapoznać się z ulotką. Niestety, zdecydowana większość ludzi tego nie robi, co stanowi przyczynę nieprzyjemnych skutków ubocznych.
Dawka zalecana dla dorosłych oraz dzieci powyżej 12 roku życia to 1 tabletka 15 mg przyjmowana, co 4 godziny lub 2 tabletki przyjmowane, co 6-8 godzin. Przekroczenie zalecanej dawki leku może skończyć się niepożądanymi skutkami ubocznymi.
Acodin można przyjmować niezależnie od spożywanych posiłków. Nie ważne, czy zażyjemy lek na czczo, czy też po jedzeniu – wchłanianie Acodinu odbywa się podobnie w każdej sytuacji.
Acodin
Acodin – przeciwwskazania
Rzecz jasna istnieją pewne przeciwwskazania dotyczące zażywania leku. Aby przyjmowanie Acodinu nie zakończyło się dla Ciebie żadnymi nieprzyjemnościami, warto byłoby dowiedzieć się, kto i kiedy powinien go unikać.
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na skład leku. Jeżeli jesteś uczulony na którąś z substancji zawartych w Acodinie powinieneś go unikać.
Ponadto, acodinu nie powinny przyjmować osoby, które cierpią na niewydolność oddechową lub astmę oskrzelową. W razie wątpliwości w tej materii, warto skonsultować się z odpowiednim specjalistą.
Przyjmując Acodin, pod żadnym warunkiem nie można spożywać alkoholu. Zawarte w leku substancje zwiększają działanie alkoholu na ośrodkowy układ nerwowy, co może spowodować nawet trwały uszczerbek na zdrowiu.
Acodin – skutki uboczne
Przedawkowanie Acodinu lub przyjmowanie go niezgodnie z opisanymi przeciwwskazaniami może wywołać wiele niepożądanych stanów. Oto najczęstsze z nich:
- senność,
- zaburzenia układu pokarmowego,
- zawroty głowy,
- alergie skórne,
- świąd,
- nudności,
- skurcze oskrzeli.
Na szczęście skutki uboczne przyjmowania Acodinu zdarzają się niezmiernie rzadko. Gdybyś jednak doświadczył któregoś z nich, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem.
Acodin jako narkotyk
Ostatnimi czasy słyszy się, że niektóre osoby wykorzystują skutki uboczne Acodinu, aby doświadczyć narkotycznego uniesienia. Rzeczywiście, lek ten przyjmowany w większych ilościach działa niczym substancja psychoaktywna. Acodin może powodować stany euforyczne, a także halucynacje. Niestety, przedawkowanie leku jest bardzo niebezpieczne. W najgorszych przypadkach może to doprowadzić do śmierci.
Dlaczego Acodin uzależnia?
Główny składnik Acodinu to bromowodorek dekstrometorfanu. Dekstrometorfan to substancja, która po zażyciu przez człowieka daje objawy podobne do uniesienia narkotycznego. Efekt ten spowodowany jest kodeiną (składnik opium). Bromowodorek dekstrometorfanu po przedostaniu się do krwi, a następnie mózgu, zaczyna bardzo mocno oddziaływać na ośrodkowy układ nerwowy. Ten sam związek rzecz jasna ma bardzo pozytywny wpływ na ludzki organizm łagodząc objawy kaszlu. Niemniej jednak Acodin zażywany w dawkach większych niż zalecone staje się niczym innym, aniżeli narkotykiem. Bardzo mocno wpływa on na funkcjonowanie neuroprzekaźników w naszym mózgu (dopaminy i serotoniny). Nie tylko doprowadza to człowieka do nienaturalnych stanów euforii oraz uniesienia, lecz także powoduje fizyczne i psychiczne uzależnienie.
Co dzieje się po zażyciu zbyt dużych dawek?
Tak jak w przypadku większości narkotyków, duże dawki Acodinu wpływają na ludzkie samopoczucie w różny sposób. Jest to uzależnione od wielu czynników, takich jak wiek, płeć, ilość posiadanej krwi oraz doświadczenie w odurzaniu swojego organizmu.
Tak czy inaczej zebraliśmy najczęstsze objawy przedawkowania Acodinu. Oto i one:
- pobudzenie ruchowe,
- gadatliwość,
- niepokój,
- silne stany lękowe,
- ataki paniki,
- zaburzenia równowagi,
- niezborność ruchowa,
- ataki swędzenia skóry,
- urojenia zagrożenia życia,
- uczucie oderwania od ciała.
Jak wynika z powyższej listy, przyjmowanie Acodinu w formie narkotyku nie zawsze kończy się przyjemnie. Bardzo często dochodzi do efektu „bad trip”, czyli niepożądanych skutków przyjęcia substancji psychoaktywnej.
Nadużywanie Acodinu – problem wśród młodzieży
Wielu rodziców znajduje w swoim domu opakowania po Acodinie, mimo że ostatnimi czasy nikt nie chorował na kaszel, a tym bardziej nie zażywał tego leku. Jest to bardzo alarmujący sygnał. W dzisiejszych czasach nawet dzieci z podstawówki eksperymentują z substancjami psychoaktywnymi! Acodin jest łatwo dostępny i stosunkowo tani, co czyni go łakomym kąskiem dla nieletnich narkomanów. Jakie kroki należy przedsięwziąć, jeśli podejrzewasz swoje dziecko o uzależnienie?
Bardzo ważną rolę odgrywa Twoja reakcja. To zrozumiałe, że masz prawo zdenerwować się zachowaniem swojego dziecka, niemniej jednak nie możesz uzewnętrzniać swoich odczuć. W miarę możliwości zachowaj spokój. Pamiętaj, że dziecko zażywające narkotyki bardzo często szuka w ten sposób ucieczki od problemów w domu lub szkole. Postaraj się więc zapewnić mu ciepło, którego do tej pory być może nie otrzymywało ono w dostatecznym stopniu. Ponadto w takiej sytuacji bardzo ważne jest, aby skontaktować się z organizacją zajmującą się leczeniem uzależnień.
Podsumowanie
Acodin to bardzo skuteczny lek, który zdecydowanie warto stosować w walce z uciążliwym, suchym kaszlem. Pamiętaj jednak, aby przed jego zażyciem zapoznać się z ulotką informacyjną lub porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą. Jeśli zauważysz jakiekolwiek skutki uboczne związane ze stosowaniem leku, udaj się do wykwalifikowanego specjalisty. Powodzenia!