Suchość w gardle w lecie–główne przyczyny

Chyba każdy z nas doświadczył w swoim życiu uczucia suchości w gardle. Często uczucie to pojawia się w okresie infekcji górnych dróg oddechowych, gdy mamy zatkany nos, w czasie stresu czy w wyniku palenia papierosów. Dolegliwość ta częściej dokucza nam w lecie, gdy temperatura powietrza jest bardzo wysoka. Zobaczmy co jest tego przyczyną i jak się pozbyć uczucia suchości w gardle.

Dlaczego czujemy suchość w gardle – przyczyny

Pierwszym krokiem, który musimy wykonać, jeśli chcemy pozbyć się uczucia suchości w gardle, jest znalezienie przyczyny. Czasem jest ona tak ewidentna, jak np. katar, że jej odkrycie nie jest zbyt trudne. Zdarza się jednak, że nie jest ona tak jasna. Wówczas należy zastanowić się, od kiedy dokucza nam ta dolegliwość i poszukać zmian, jakie w tym czasie nastąpiły. Powodem uczucia suchości w gardle może być np. przyjmowanie leków, różnego typu choroby czy nadmierny stres. Jedną z przyczyn może być również zbyt mała podaż płynów.

To właśnie ta ostatnia przyczyna bywa najczęstszym powodem uczucia suchości w gardle w okresie letnim. Wówczas najlepszym lekiem na pozbycie się tej dolegliwości jest picie dużej ilości wody. W ciągu dnia powinniśmy wypijać od 1,5-2,5l wody dziennie, a w upalne dni nawet do 4l. Dzięki temu zapewnimy odpowiednie nawilżenie błon śluzowych, których wysuszenie jest pierwszym objawem odwodnienia i powoduje suchość w gardle i ustach.

Uważaj! Picie w trakcie snu

Jeżeli regularnie budzisz się w nocy w celu napicia się z powodu nadmiernej suchości ust lub palącego pragnienia, koniecznie udaj się do lekarza – to jeden z objawów cukrzycy

W okresie letnim przyczyną suchości w gardle może być również alergia. Osoby mające alergie wziewne w lecie są szczególnie narażone na nasilenie się objawów alergicznych. Często pojawia się katar alergiczny, który jest przyczyną zatkanego nosa i wymusza oddychanie przez usta. To z kolei powoduje wysuszanie się błon śluzowych i prowadzi do uczucia nieprzyjemnej suchości.

Ostatnią przyczyną suchości w gardle w okresie letnim jest klimatyzacja. W czasie upałów chętnie przebywamy w pomieszczeniach klimatyzowanych, ale niestety nie pozostaje to obojętne dla naszego zdrowia. Powietrze w takich wnętrzach jest zwykle suche i powoduje nieprzyjemne uczucie suchości w gardle. Dodatkowo, gdy klimatyzacja nie jest należycie konserwowana, to może ono zawierać grzyby i pleśnie, które również niekorzystnie oddziałują na nasze błony śluzowe.

Skuteczny sposób na suchość w ustach

Znając przyczyny suchości w ustach w okresie letnim można bez problemy znaleźć sposób na pozbycie się tego uczucia. Jeśli powodem jest lekkie odwodnienie, to remedium jest picie odpowiedniej ilości wody. Jeśli dokucza nam alergia, to czas na leki odczulające, które zmniejszają objawy alergii, a tym samym pomagają pozbyć się uczucia suchości w gardle. Jeśli natomiast powodem jest klimatyzacja, to może lepiej korzystać z niej nieco rzadziej lub postarać się zmniejszyć lub zwiększyć temperaturę tak, aby była ona zbliżona do temperatury naturalnej czyli na zewnątrz budynku. Więcej na temat radzenia sobie z problemem suchego gardła można przeczytać na http://www.amol.pl/amolowe/stosowanie.

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza

Domowe sposoby na suchość w ustach

Jednak jak radzić sobie w pracy czy w domu z suchością w ustach kiedy nie jesteśmy w stanie wyjść do sklepu, lub do lekarza, aby skutecznie rozprawić się z suchością? Oto kilka bezpiecznych sposobów, które pozwolą na zmniejszenie dolegliwości. Jednocześnie poniższe pomysły są niezwykle proste, gdyż większość ze składników najczęściej mamy przy sobie!

  • Woda z cukrem – często sama woda, nie wystarcza, aby dobrze nawilżyć śluzówkę. W takich sytuacjach zaleca się jej picie bardzo powoli, trzymanie w ustach przed połknięciem, aby odpowiednie receptory „dowiedziały się” o nawodnieniu, albo przygotowanie naturalnych napojów elektrolitowych z odrobiną cukru i soli. Dzięki temu woda będzie mniej twarda, a co za tym idzie, będzie lepiej nawilżać jamę ustną.
  • Rośliny zielone – mało kto zdaje sobie sprawę, ale rośliny takie jak koper włoski, seler czy pietruszka wspomagają walkę z problemem suchości w ustach. Zaleca się przegryzanie ich od czasu do czasu, dzięki czemu ślinianki zaczynają intensywniej pracować, oraz te trzy rośliny zapobiegają rozwojowi bakterii, które uwielbiają żyć w przesuszonej jamie ustnej.
  • Przyprawy – zwłaszcza rozmaryn i pieprz cayenne czyli inaczej chilli, pomagają one oczyścić kubki smakowe, oraz pobudzić ślinianki do wzmożonej pracy, dzięki czemu łatwiej o odpowiednie nawilżenie, należy jednak pamiętać, że podstawą walki z suchością w jamie ustnej jest picie odpowiedniej ilości płynów na dzień!

Suchość w ustach po śnie – jak sobie z nią radzić

Latem kiedy powietrze jest suche i gorące, a także w tak zwanym okresie grzewczym powietrze może być przesuszone, co może powodować nie tylko przesuszenie naszej skóry, ale również problemy z utrzymaniem odpowiedniej wilgotności w jamie ustnej! Oprócz tego częstą przyczyną suchości w ustach po śnie są problemy z zatkanym nosem, katarem, a nawet może być to spowodowane chorobami zatok. Jak zatem sobie radzić w takiej sytuacji? Najlepiej odpowiednio przed snem wywietrzyć sypialnie lub pomieszczenie, w którym śpimy, następnie ustawić nawilżacz powietrza na delikatne nawilżenie oraz przed snem wypić szklankę wody z odrobiną substancji słodzącej:cukru, ksylitolu lub erytrolu, idealna będzie z dodatkiem cytryny lub szczypty soli, dzięki czemu szybko się wchłonie i nawilży.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.