Kaszel alergiczny – weź głęboki oddech i pokonaj problem

W towarzystwie lub podczas ważnego spotkania, kaszel może dopaść Cię w każdej sytuacji. Czasami jest uporczywy i potrafi utrudnić prezentacje lub eventy, w których musimy czynnie uczestniczyć. Bywa on mniej lub bardziej nasilony, gdyż jest spowodowany różnymi przyczynami. Kaszel alergiczny wynika z reakcji na określone bodźce, których nasz organizm nie potrafi tolerować. W wyniku tego odpowiada kaszlem lub katarem. Nikt z nas nie lubi drapania i suchości w gardle. W wyniku tego nie potrafimy się skupić na najważniejszych elementach rozmowy. Za wszelką cenę staramy się hamować kaszel, aby nie zwracać na siebie uwagi wśród otoczenia.

Przyczyny kaszlu alergicznego

Kaszel alergiczny jest spowodowany przede wszystkim alergenami. Jednym z mechanizmów obronnych jest właśnie kaszel. Problem ten może towarzyszyć nam przez cały rok lub w sezonie. Zazwyczaj kaszel alergiczny pojawia się wraz z wiosenno – letnim kwitnieniem roślin. Wówczas obserwujemy duże pylenie. Często zdarza się, że jesteśmy uczuleni na wiele gatunków, gdy kończy się czas pylenia jednego gatunku, zaczyna się kolejny. Co więcej nie tylko rośliny powodują alergię, ale również przyczyny można znaleźć w naszym domu w postaci:

  • Roztoczy, zarodników pleśni
  • Kurzu
  • Sierści zwierząt

Często reakcję alergiczną powodują spożywane pokarmy. Dlatego, jeżeli po spożyciu danego produktu odczuwamy uciążliwe objawy to warto zwrócić na to uwagę. Najczęściej alergię powodują:

  • Orzechy
  • Sezam
  • Jajka
  • Mleko

Dodatkowo też trzeba zwrócić uwagę na kosmetyki, których używamy do codziennej pielęgnacji. Mogą zawierać one składniki, które oddziałują niekorzystnie na nasz organizm, jednocześnie blokując drogi oddechowe. Codziennie używane perfumy mogą zawierać substancje powodujące uczulenie i kaszel. Co więcej też leki mogą wywoływać silny kaszel alergiczny. Może to również przejawiać się astmą alergiczną, która ogranicza oddychanie.

Charakterystyka kaszlu alergicznego

Kaszel alergiczny może też przyjmować różne postacie. Ma charakterystyczne cechy jak: towarzyszące duszności, napadowość, nasilanie się w zależności od zmiany temperatury oraz suchość w gardle. Kaszel może nam towarzyszyć przez cały rok, ale najbardziej uporczywy staje się na przełomie wiosny i lata, ponieważ intensyfikują go pyłki roślin. Niektóre alergie możemy mieć wrodzone, ale inne nabywamy wraz z wiekiem. Często wpływ na nasze zdrowie i komfort higieny mają warunki życia. Niektóre osoby mogą być uczulone na wilgoć, grzyby lub pleśń. Istotną rolę odgrywa też klimat, w którym żyjemy, nawet roślinność, która znajduje się w naszym bliskim otoczeniu.

Nie można też zapomnieć, że alergii towarzyszy nie tylko kaszel, ale również intensywny katar, łzawienie z oczu lub zaczerwienienie skóry w postaci wysypki.

Kaszel alergiczny może występować pod różnymi postaciami, jako:

  • Kaszel suchy, przy którym nie ma wydzieliny z dróg oddechowych w trakcie wykrztuszania.
  • Kaszel napadowy pojawiający się niespodziewanie i trwający kilkadziesiąt sekund, doprowadzając tym samym do duszności i łzawienia.
  • Kaszel długotrwały spowodowany alergenami, który trwa przez cały sezon pylenia lub narażenia na kontakt z roztoczami oraz sierścią zwierząt.

Sposoby na kaszel alergiczny

Obserwując u siebie długotrwały lub napadowy, ale uporczywy kaszel trzeba wybrać się do alergologa, który zleci odpowiednie testy. Należy zauważyć, że w przypadku, gdy zostanie wykryta przyczyna naszego problemu powinniśmy unikać kontaktu z substancją nas uczulającą. Nie zawsze jest możliwość utrzymania właściwego dystansu od źródła alergii.  Jednakże są sposoby, aby zniwelować skutki lub ich uniknąć.

Najczęstszym sposobem na kaszel alergiczny jest stosowanie leków przeciwhistaminowych, które zapobiegają tworzeniu się stanów zapalnych. Obecnie te preparaty są bezpieczne i nie powodują niechcianych skutków ubocznych, jednakże zdarzają się tez takie, które opóźniają reakcję. Szczególnie muszą unikać ich osoby prowadzące pojazdy lub pracujące na maszynach, gdzie występuje ryzyko.

Warto też zadbać o odpowiednie nawilżenie otoczenia. Stosując się do tego powinieneś wypijać około 3 litrów płynów dziennie. Zadbać o jakość klimatyzacji w pomieszczeniach, gdzie przebywasz. Często zdarza się, że w układzie zalegają drobnoustroje powodujące kaszel alergiczny. Najważniejsza jest regularna kontrola i czyszczenie klimatyzacji. Czasami warunki pracy wymagają zakładania maseczek ochronnych na twarz. Powinniśmy też zwrócić uwagę na środki zapachowe używane czy to w domu lub aucie. W mieszkaniu możemy rozwiesić mokre ręczniki na kaloryferach, aby nawilżyć powietrze lub zaopatrzyć się w nawilżacz.

Na kaszel alergiczny pomagają inhalacje. Wystarczy, że pochylimy się nad miską z gorącą wodą i nakryjemy głowę ręcznikiem, aby wzmocnić efekt. Po takim zabiegu nie możemy narażać się na kontakt z niską temperaturą. Inhalację można wzmocnić dodając do wody zioła rozgrzewające i oczyszczające drogi oddechowe. Należą do nich: szałwia, tymianek, rumianek, imbir lub olejek eukaliptusowy.

Alternatywą dla inhalacji jest spożywanie ciepłych posiłków zwłaszcza zup. Nawet na chorobę poleca się domowy rosół. Doskonale rozgrzewa on organizm i pomaga w usunięciu zalegającej wydzieliny, która wzmaga kaszel.

W domu powinniśmy otaczać się tkaninami hipoalergicznymi zwłaszcza, jeżeli chodzi o materace i poduszki. W zakamarkach kryje się mnóstwo roztoczy i kurzu. Dlatego trzeba zrezygnować z materiałów dekoracyjnych, które je wchłaniają.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.