Te naturalne produkty przyniosą ukojenie dla Twoich stawów
Codzienne czynności pozostawiają swój ślad na naszych stawach. Nasze ciało w ciągu dnia jest poddawane różnego rodzaju wysiłkom. Oczywiście na stan naszych stawów bez wątpienia ogromny wpływ ma tryb życia, który prowadzimy. Głównie chodzi tutaj o aktywność fizyczną oraz naszą dietę. To dwa najważniejsze powody problemów ze stawami. Warto też zwrócić uwagę na trzeci czynnik, którym są uwarunkowania genetyczne, czyli indywidualne predyspozycje dotyczące właściwości zdrowotnych stawów. Każdy z nas rodzi się z pewnymi obciążeniami chorobowymi lub nabywa je w trakcie życia, ale powinniśmy wiedzieć, że jakkolwiek silni byśmy nie byli to należy pomagać swojemu zdrowiu, ponieważ osoby nawet z najlepszymi warunkami, które nie dbają o odpowiednią dietę i aktywność mogą zaprzepaścić swoje szanse na zdrowe stawy.
Przyczyny schorzeń stawów
W medycynie można zaobserwować różnego rodzaju problemy związane z funkcjonowaniem stawów. Zanim podejmiemy próbę diagnozy warto przyjrzeć się budowie tej partii ciała. Staw to ruchome połączenie między kośćmi w szkielecie. Jeśli chodzi o ich fizjonomię to głównym powodem problemów w ich funkcjonowaniu jest tarcie. Dlatego powierzchnie stawowe kości pokryte są odporną na ścieranie chrząstką szklistą. Jest ona istotą bezproblemowego funkcjonowania połączeń międzykostnych. Na nasze stawy nieodzowny wpływ ma tryb życia. Stwierdzenie jesteś tym co jesz jest tutaj jak najbardziej na miejscu
- Za problemy ze stawami odpowiada nasza dieta. Na pewno szkodzi nam spożywanie wysoko przetworzonych produktów, które zaburzają równowagę kwasowo-zasadową powodując, niższe (kwaśne) pH.
- W parze z niewłaściwą dietą idzie nadwaga. Zakwaszenie organizmu pomaga w tworzeniu tkanki tłuszczowej powodującej nadwagę. Każdy dodatkowy kilogram obciąża nasze stawy.
- Nadmierny wysiłek fizyczny jest tak samo niewskazany jak nadmierna bezczynność. Najważniejsze to prowadzić zrównoważoną aktywność fizyczną. Nie można też się przemęczać. Nasze ciało jest najlepszym wskaźnikiem przedawkowania. Samo daje znak, gdy dzieje się coś złego.
- Bardzo popularne ostatnio są ćwiczenia fizyczne. Każdy z nas stara się być fit. Niektórzy wykonują nieprawidłowo partie ćwiczeń szkodząc swojemu ciału. Ponadto w parze z aktywnością musi iść dieta uzupełniająca składniki mineralne i witaminy. Tracąc zbędne kilogramy w trakcie ćwiczeń tracimy też składniki odżywcze również te odpowiedzialne za stawy. Dlatego trzeba na bieżąco uzupełniać niedobory.
Dieta poprawiająca stan stawów
Na początek w codziennej diecie powinniśmy ograniczyć mięso oraz jego pochodne, gdyż znajdujący się w nich kwas arachidowy stymuluje procesy zapalne. Dbając o nasze stawy musimy postawić na nabiał, w którym odnajdziemy bogate pokłady wapnia będącego podstawowym składnikiem kości. Poleca się w tym celu przynajmniej dwa razy w tygodniu spożywanie ryb morskich. Dodatkowo jak najbardziej wskazane są warzywa i owoce. Tworząc dietę korzystną dla stawów wskazane jest stosowanie diety bogatej w kwasy tłuszczowe i pozytywny cholesterol. Wskazane jest urozmaicenie diety składnikami zawierającymi jedno i wielonasycone kwasy tłuszczowe, które spowodują obniżenie cholesterolu LDL we krwi, a także poprawiają stan zdrowia układu krążenia. Większy przepływ krwi zmniejsza ryzyko zapalenia.
Siemię lniane na stany zapalne stawów
Składniki i mikroelementy w pokarmach, które korzystnie wpływają na stawy
Zdrowa dieta na stawy musi być bogata w produkty zawierające składniki i mikroelementy odnawiające chrząstkę stawową. Produkty są tylko przekaźnikiem dla znajdujących się w nich dobroczynnych substancji. Naturalna dieta pomoże uniknąć w przyszłości problemów ze stawami, a w konsekwencji konieczności spożywania leków przeciwbólowych. Zwłaszcza, że preparaty farmakologiczne mają też swoje skutki uboczne. Naturalna dieta ma tylko i wyłącznie dobroczynne działanie.
- Kolagen stanowi najważniejsze główne białko tkanki łącznej, które umożliwia stawom amortyzację oraz elastyczność. Składnik ten buduje: ścięgna, wiązadła stawów oraz krążków międzykręgowych. Odpowiedni poziom kolagenu zapobiega chorobom chrząstki stawowej. Dzięki temu zwiększa się ruchomość stawów oraz ich elastyczność.
- Witamina C powoduje produkcję kolagenu i wspiera odbudowę tkanki łącznej oraz chrząstek. Znajdziemy ją w dużych ilościach, w warzywach: pietruszce, brukselce, brokułach, a także w owocach: porzeczce, truskawce, kiwi.
- Witamina D pomaga w leczeniu bólów kości, stawów oraz problemów siły mięśniowej. Zazwyczaj niedobór witaminy D przejawia się przy reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS). Bardzo przyjemnym źródłem tej witaminy jest promieniowanie słoneczne. Z kolei osoby nie mające częstego dostępu do słońca mogą uzupełniać witaminę D poprzez odpowiednią dietę, w której znajdziemy: ryby morskie, tran, wątróbka, serze, żółtkach jaj lub grzybach.
- Kwas tłuszczowy Omega-3 to składnik pożywienia, który łagodzi objawy reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Pomaga on we wchłanianiu wapnia i leczeniu osteoporozy.
- Przeciwutlaniacze bronią komórki przed działaniem wolnych rodników, które mogą mieć negatywny wpływ na stawy.
- Witamina E działa przeciwzapalnie. Znajdziemy ją w tłuszczach roślinnych: orzechach włoskich, oleju rzepakowym oraz warzywach.
Produkty wzmacniające funkcjonowanie stawów
Bogactwo minerałów możemy odnaleźć w zdrowych produktach. Zazwyczaj na wybór diety wzmacniającej stawy decydujemy się w momencie, gdy narażamy je na silne obciążenia lub zaczyna dokuczać nam ból warto jednak zdecydować się na zdrowe produkty wzmacniające funkcjonowanie stawów zanim pojawią się poważne problemy utrudniające nam codzienne życie.
- Od zawsze wiadomym faktem było, że bogactwo zdrowia znajdziemy w rybach, a przede wszystkim w takich jak: łosoś, dorsz, tuńczyk czy popularna makrela. To one mają mnóstwo zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3 tak ważnych dla naszej chrząstki stawowej.
- Produkty przetwórstwa mlecznego, a w szczególności chudy nabiał w postaci: twarogu, kefiru i mleka są z kolei źródłem wapnia, które w połączeniu z fosforem budują kości.
- Każdy z nas słyszał o mocy siemia lnianego, które ma korzystny wpływ na całe ciało, gdyż jest źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Szczególnie wzmacniają one układ immunologiczny. Można dzięki temu zwalczyć stany zapalne. Jedynymi zdrowymi kwasami omega-3 są te pochodzenia roślinnego.
- Bardzo popularne stały się ostatnio nasiona Chia jest to to szałwia hiszpańska rosnąca w środkowo-południowej części Meksyku i Gwatemali. Chia w języku majów oznacza siła. Nasiona są bogate w: białko, żelazo, wapń, potas, przeciwutleniacze i kwasy omega-3. Dodatkowo nasiona chia są bardzo hydrofilowe, czyli absorbują wodę i tworzą żel.
- W przypadku procesów zapalnych rozwijających się w naszych stawach należy zastosować terapię ciepłem. Pomaga to rozszerzeniu naczyń krwionośnych, ukrwieniu tkanek, a co za tym idzie zniwelowaniu bólu. Co najważniejsze ciepło podwyższa elastyczność włókien kolagenowych. W naszej diecie nie powinno zabraknąć produktów rozgrzewających jak imbir Ta korzenna roślina świetnie opanowuje ból w stanach zapalnych stawów.
- Skrzyp polny słynie ze swoich właściwości przeciwzapalnych. Szybko rozprawi się z bolącymi stawami. Po pierwsze eliminuje nadmiar płynów, po drugie uzupełnia niedobór minerałów potrzebnych w tkance chrząstnej. Ponadto zawiera krzem, czyli składnik biorący udział przy produkcji kolagenu.
Nie musimy wydawać masy pieniędzy na leki przeciwbólowe. Wystarczy, że codziennie będziemy odżywiali się prawidłowo. Nie można zwlekać do momentu, aż zaczną dokuczać nam problemy. Działając już teraz kształtujemy swoje zdrowie na przyszłość.