Test ciążowy – jak działa, kiedy stosować, rodzaje, wyniki
Spóźnia ci się miesiączka? Od jakiegoś czasu starasz się zajść w ciążę i masz nadzieję, że w końcu się udało? A może wcale nie planujesz jeszcze powiększenia rodziny i brak okresu bardzo cię niepokoi? W obydwu przypadkach powinnaś zrobić test ciążowy. Masz dwie opcje – możesz wybrać się do ginekologa i zrobić testy w warunkach laboratoryjnych. Jeżeli jednak chciałabyś się najpierw przygotować na ewentualną informację o ciąży możesz zrobić test w domu. Tylko jak się do tego zabrać i jaki test wybrać?
Test ciążowy – kiedy robić?
Na początku warto wiedzieć, że ciąża nie będzie dawała żadnych oznak do momentu, kiedy zapłodniony zarodek zagnieździ się w szyjce macicy. Ginekolog nie wykryje ciąży podczas badania, również obraz USG nic nie wykaże. Pęcherzy ciążowy pojawia się dopiero mniej więcej w szóstym tygodniu ciąży. Kilka dni później pojawia się w nim pęcherzyk żółtkowy, a w okolicach siódmego tygodnia można już usłyszeć bicie serca.
Jedynym objawem, który może potwierdzić ciążę jest pojawienie się w organizmie kobiety hormonu HCG. Gonadotropinę kosmówkową produkuje rozwijający się w organizmie przyszłej mamy zarodek. Hormon jest wykrywalny we krwi i moczu kobiety.
Ogólnie rzecz ujmując, ciąże można stwierdzić już siódmego dnia po zapłodnieniu, najlepiej jednak poczekać z wykonaniem testu do dnia, kiedy planowo powinna pojawić się miesiączka. Jeżeli nie dostaniemy okresu warto pokusić się o zrobienie testu. Idealnym terminem będzie poranek następnego dnia. Test najlepiej wykonać rano, gdyż wtedy stężenie hormonu w moczu jest największe.
Test ciążowy – rodzaje
Aby sprawić czy jesteś w ciąży, możesz wykonać test ciążowy w laboratorium lub w domu. Masz do wyboru kilka opcji.
Testy laboratoryjne są dużo bardziej czułe od dostępnych w aptekach testów, które możemy wykonać w domu. Uważa się, że wykonanie testu laboratoryjnego daje 100% skuteczność wykrycia ciąży. Ponadto można je wykonać już 7 dni po zapłodnieniu, więc okres niepewności skraca się o kilka dni. Niektóre kobiety wolą jednak zrobić test w zaciszu domowej łazienki. W tym wypadku mamy 3 opcje do wyboru:
- Testy płytkowe – w opakowaniu znajdziemy płytkę i pipetę, przy pomocy której nanosimy 3 krople zebranego wcześniej moczu na płytkę. Wynik będzie można odczekać od 2 do 5 minut po wykonaniu testu.
- Testy strumieniowe – w opakowaniu znajduje się test, przypominjący kształtem termometr. Jego końcówkę z aktywną substancją należy utrzymać przez kilkanaście sekund pod strumieniem moczu.
- Testy paskowe – w opakowaniu znajdziemy test, który przez chwilę trzeba zanurzyć w pojemniku z zebranym wcześniej moczem.
Wyniki z testów można odczytać w zależności od rodzaju po upływie od 1 do 5 minut. Należy pamiętać, że zbyt wcześnie wykonany test, może dać przekłamane wyniki. Może być ujemny, kiedy kobieta jest w ciąży lub też dodatni, chociaż do zapłodnienia nie doszło. Zdarzają się również przypadki, że po owulacji w organizmie pojawia się hormon podobny do HCG i wynik testu może być dodatni mimo że kobieta nie jest w ciąży.
Test ciążowy z krwi
Testy ciążowe z krwi możemy podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy rodzaj pozwala na stwierdzenie poziomu hormonu HCG we krwi. Negatywny wynik stwierdzamy, gdy poziom będzie niższy niż 5 mIU /ml. Poziom hCG wahający się pomiędzy 5 i 25 mIU / ml uważa się za wynik niejednoznaczny. Oznacza to, że aby potwierdzić ciążę, należy wykonać test jeszcze raz po upływie kilku dni.
Drugi rodzaj testu z krwi możemy określić mianem jakościowego. Pozwala on na stwierdzenie czy kobieta jest w ciąży czy nie, bez określenia poziomu HCG we krwi.
Test z krwi ma swoje wady jak i zalety. Można go wykonać już 7 dni po ewentualnym zapłodnieniu. Dodatkowo jeśli zdecydujemy się na test, który określi poziom hormonu HCG, damy naszemu ginekologowi dodatkowe informacje, ponieważ od jego stężenia uzależniony jest prawidłowy rozwój płodu.
Do wad testu z krwi można zaliczyć niewątpliwie jego cenę – jest on dużo droższy od testów z moczu, które możemy wykonać w domu. Konieczna jest wizyta w laboratorium, a wyników nie otrzymamy od razu, jak w przypadku testu domowego.
Test ciążowy – jak działa?
Jak już pewnie zauważyłaś, wszystkie testy ciążowe opierają swoje wyniki na wykryciu hormonu – gonadotropiny kosmówkowej. Hormon produkują komórki trofoblastu czyli tkanki, z której w późniejszym czasie powstaje łożysko. Tkanka zaczyna rozwijać się od 6 do 7 dni po tym, jak zapłodniona komórka jamowa trafi do śluzu macicy. Przeciętni tyle trwa droga zarodka z jajowodu do macicy. Wiąże się z tym fakt, że nie możemy wykryć ciąży wcześniej niż tydzień po ewentualnym zapłodnieniu. Testy ciążowe są skonstruowane tak, by były jak najbardziej czułe, co pozwoli na wczesne wykrycie ciąży. Przed wykonaniem testu każdego rodzaju, należy dokładnie zapoznać się z informacjami na ulotce. Większość testów ciążowych jest niezwykle prosta w obsłudze. Wystarczy zamoczyć końcówkę z aktywną substancją w moczu lub nanieść jego kilka kropel na specjalną płytkę i odczekać kilka minut, aż w polu wynikowym pojawi się kreska lub dwie. Należy dokładnie obejrzeć test, ponieważ zdarza się, że druga kreska jest ledwie widoczna.
Test ciążowy – wyniki
Wyniki testu ciążowego z moczu możemy poznać już po kilku minutach. Jeżeli w polu wynikowym pojawią się dwie kreski, oznacza to, że kobieta jest w ciąży.
Ciążę stwierdzamy, gdy w organizmie pojawia się hormon HCG. Warto jednak wiedzieć, że może się on pojawić w organizmie w kilku innych wypadkach, na przykład:
- Jeżeli kobieta ma torbiel na jajniku
- Przy rozwoju zaśniadu groniastego,
- W przypadku stwierdzenia nowotworu kosmówki
- Po samoistnym poronieniu
- Po porodzie
Większość testów ciążowych daje skuteczność w granicach od 95 do 99%. Należy jednak pamiętać, że aby ostatecznie potwierdzić lub wykluczyć ciążę należy udać się do ginekologa.
Test ciążowy
Test ciążowy – 5 faktów, o których musisz wiedzieć!
1 Pamiętaj, by nie używać testów, jeżeli minął ich termin ważności.
- Jeżeli wykonałaś test i wynik wyszedł negatywny, ale nadal nie pojawiła się miesiączka, powtórz test po upływie tygodnia. W przypadku, kiedy wynik znowu będzie ujemny, udaj się do lekarza.
- Test nadaje się do jednorazowego użytku, nie wykonuj dwa razy tego samego testu.
- Jeżeli zrobisz test i wynik wyjdzie pozytywny, a zrobiony po kilku dniach test będzie negatywny, może to świadczyć o tym, że doszło do zapłodnienia, jednak zarodkowi nie udało się zagnieździć w macicy.
- Wynik testu może być przekłamany, kiedy kobieta przyjmuje zastrzyki z hormonami po wykonaniu in vitro. Hormony są podobne do HCG, w związku z czym test może je pomylić z hormonem HCG.