Dieta oczyszczająca – jak zacząć, wpływ na organizm, lepsze samopoczucie

Nadchodzi wiosna, czas kiedy powracamy do ćwiczeń porzuconych na zimę, ponieważ do lata chcemy odbudować wypracowaną wcześniej sylwetkę. Jednak jeśli nie zmienimy przyzwyczajeń żywieniowych i nie pozbędziemy się zalegających w naszym ciele toksyn, to ćwiczenia mogą przerodzić się dla nas w tortury. Oto kilka porad mówiących co możemy zrobić, by przyspieszyć redukcję kilogramów i zacząć wiosnę od porządkowania własnego zdrowia.

Czym jest dieta oczyszczająca – kilka informacji o detoksie organizmu

Okres przejściowy – przedwiośnie, to najlepszy moment, by zacząć wdrażać w nasze życie nowe nawyki żywieniowe. Jeśli oczyścimy układ pokarmowy i pozbędziemy się zalegających w organizmie toksyn, to nasze ciało będzie gotowe, aby chłonąć energie, która zawita do nas wraz z nadejściem wiosny. W przeciwnym razie będziemy ociężali i nie będziemy mieć siły na słoneczne dni.
Dieta oczyszczająca ma na celu usunięcie szkodliwych złogów zalegających w naszym ciele, oraz przygotować nas. poprzez wartościowe pożywienie, na dużą dawkę witamin i minerałów pochodzących z natury. Po takim zabiegu będziemy czuć się pełni energii oraz łatwiej będziemy podejmować przyszłe wyzwania.

Dlaczego jesteśmy pełni toksyn, co zaśmieca nasz organizm

W dzisiejszych czasach coraz mniej dbamy o wnętrze naszego ciała, skupiamy się wyłącznie na modzie i dbaniu o skórę, włosy – to co jest naszą wizytówką. Jednak jeśli zaniedbamy nasz organizm, to efekty zobaczymy właśnie na zewnątrz. Nasza skóra zacznie szarzeć, włosy stracą blask, nie będziemy mieć siły na codzienne obowiązki, a koncentracja będzie coraz bardziej utrudniona. Wszystko przez toksyny. Kiedy jest ich więcej, to nasz organizm nie nadąża z ich usuwaniem oraz z regeneracją i w efekcie zostają upchnięte w postaci złogów. Zwiększająca się ilość toksyn powoduje obciążenie organizmu i znaczne pogorszenie funkcjonowania układu pokarmowego. Jelita zaczynają się zatykać, w nerkach i woreczku żółciowym tworzą się kamienie. Krok dzieli nas od operacji i życia zależnego od tabletek.
Regularna detoksykacja i zdrowy tryb życia zapobiega tego typu problemom.

Detoks w postaci diety, jak zacząć

Najłatwiej zacząć zmieniać swoje przyzwyczajenia od diety. Regularnie wprowadzajmy nowe, zdrowe produkty, pozbądźmy się przetworzonej żywności, pijmy więcej wody – nawet do 3 litrów dziennie, jeśli nie lubimy jej braku smaku, to dodajmy sok z cytryny lub pomarańczy. Wodę mogą zastąpić ziołowe herbaty.

Jeśli organizm daje Ci sygnały takie jak:

  • Problemy z trawieniem

  • Wzdęcia

  • Zaparcia

  • Biegunki

  • Częste gazy

  • Nudności po posiłku

To znak, że należy szybko działać, ponieważ w ciele zalegają toksyny. Po pierwszym kroku następuje pora na siedmiodniowe oczyszczanie, które wprowadzi nas na nową drogę żywieniową.

Oczyść organizm w 7 dni, zasady detoksu

Siedem dni wystarczy, by oczyścić swój organizm i przygotować go na nową, zrównoważoną i zdrową dietę. Po wykonaniu planu i zmianie nawyków, Twoje oczy znów będą błyszczące, a Twoja skóra nawilżona i gładka. Pokłady energii wzrosną, a nadmiarowe kilogramy zostaną zgubione!

Zacznij od sprawdzenia swojego terminarza, ponieważ detoks powinien trwać 7 dni i jeśli w trakcie wypadnie zebranie w pracy lub rodzinne święto, to prawdopodobnie możesz mieć problem z wytrwaniem w diecie lub efektami ubocznymi. Liczy się także Twoje zdrowie, a podczas oczyszczania mogą wystąpić wspomniane efekty uboczne, które związane są z wydalaniem toksyn przez organizm. Przez pierwsze dni pojawią się zawroty głowy, nudności, ból głowy, osłabienie – wzięcie udziału w wydarzeniu w tym stanie, mogło by nie być dla Ciebie przyjemne. Symptomy najczęściej ustępują po 2 dniach.

Lista produktów, które musisz unikać podczas oczyszczania:

  • Alkohol

  • Papierosy

  • Produkty mleczne (wyjątkiem jest pół szklanki jogurtu z kulturami bakterii na dzień)

  • Cukier, miód, słodziki, syrop słodzący

  • Kawa

  • Zboża i wyroby zbożowe: pszenica (chleb, ciastka, ciasto, makaron), jęczmień, żyto, owies, orkisz, ryż

  • Suszone i kandyzowane owoce

Lista produktów, którymi możesz się cieszyć

  • Owoce

  • Warzywa

  • Ryby

  • Mięso kurczaka

  • Rośliny strączkowe

  • Jajka – organiczne, innych należy unikać

  • Orzechy – bez soli

  • Nasiona – słonecznik, sezam, dynia

  • Zielona herbata, herbata ziołowa, biała herbata

  • Woda – 1-3 litry dziennie

Reguły jakich należy trzymać się przez 7 dni detoksu

  1. Sok wyciśnięty z cytryny – świetny sposób na podkręcenie metabolizmu na początek dnia. Wyciskamy połowę cytryny do szklanki ciepłej, ale nie gorącej wody. Wypić codziennie rano na czczo.

  2. Codzienne ćwiczenia. Trening jest ważny dla naszego ciała, dzięki niemu dotleniamy komórki, ćwiczymy mięśnie, pobudzamy pracę układu pokarmowego oraz dajemy „endorfinowego kopa”. Ćwiczenia powinny trwać co najmniej godzinę, ważne jest aby wypocić toksyny. Nie zapomnijmy o rozgrzewce, zanim zaczniemy intensywne ćwiczenia.

  3. „Raw Food”. Bardzo ważne jest, by podczas oczyszczania jeść jak najwięcej nieprzetworzonych potraw. Surowe jedzenie zawiera wiele witamin i minerałów, które znikają w trakcie gotowania. Takie jedzenie wspomoże nasze trawienie, ponieważ dostarczy dużą dawkę naturalnego błonnika.

  4. Oczyść także swój umysł. Bardzo ważna jest równowaga, dlatego 7 dni wykorzystajmy na odstresowanie się. Dobrym pomysłem będzie medytacja, albo głębokie oddychanie z koncentracją na każdym wdechu i wydechu. Praktykuj takie ćwiczenia przez 15 minut dziennie.

  5. Pij dużo płynów! Postaraj się wypić do 3 litrów dziennie. Woda pomoże oczyścić nerki z toksyn. Pomocne też są zioła o właściwościach oczyszczających i rozkurczowych, zwiększają przepływ płynów oraz odprężają organizm.

  6. Szczotkowanie ciała i masaż. Takie zabiegi pomagają się rozluźnić oraz przyspieszają krążenie krwi. Dodatkowo, szczotkowanie działa jak peeling, więc pozbędziesz się zrogowaciałego naskórka – skóra stanie się jędrna, nawilżona i gładka.

  7. Żuj powoli jedzenie, nie połykaj kęsów w całości. Żucie pobudza ślinianki do produkcji enzymów trawiennych, dzięki temu łatwiej i szybciej strawić surowe jedzenie. Ponadto taki sposób jedzenia sprawia, że do mózgu szybciej trafiają sygnały o dostarczeniu niezbędnych substancji i czujemy się nasyceni jednocześnie jedząc mniej.

Pamiętaj, by nie przeprowadzać oczyszczania, jeśli organizm jest osłabiony chorobą, jesteś w ciąży lub gdy karmisz dziecko. W razie wątpliwości warto skontaktować się z dietetykiem lub lekarzem pierwszego kontaktu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.