Odmrożenia – stopnie
Zima jest porą roku, podczas której nasza skóra narażona jest szczególnie na przesuszenia i pęknięcia. Zdarza się również, że pod wpływem niedostatecznego lub nieprzemyślanego ubioru narażeni jesteśmy na odmrożenia, które są w skutkach niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia.
Odmrożenem nazwać możemy trwałe lub częściowe uszkodzenia tkanek, które powstaje na skutek bardzo zimnego i wilgotnego powietrza (gdy temperatura waha się od 0 do kilku stopni powyżej). Powodem odmrożeń może być także zimne powietrze i utrzymująca się wilgoć. Odmrożenia mogą powstawać również wówczas, gdy pomiędzy komórkami powstają kryształki lody. To z kolei powoduje zlepianie się krwinek i tworzenie zakrzepów.
Odmrożeniom sprzyja zbyt lekkie ubranie, zmęczenie, niedobór tlenu na dużych wysokościach, spożywanie alkoholu oraz miażdżyca.
Odmrożenia – na jakie partie ciała powinniśmy szczególnie uważać?
Panuje dość mylne przekonanie, że na odmrożenia narażone jest całe nasze ciało, a ochranianie jedynie jego partii nie pomoże uniknąć tej zdrowotnej nieprzyjemności. Jest to jednak myślenie mylne, gdyż istnieje kilka partii ciała narażonych na nie szczególnie. Miejscem najbardziej narażonym na odmrożenia są dłonie i stopy, a szczególnie palce. Faktem jest, że nieodpowiednie zabezpieczenie stóp i dłoni w okresie zimowym przyczynia się do szybszego wyziębienia naszego ciała, co skutkować może odmrożeniem.
Nieodpowiednie buty, czy brak skarpetek prowadzić może do wyziębienia naszych stóp, co w najłagodniejszej formie prowadzić może do zwyczajnego przeziębienia. O odpowiednią ochronę dłoni dbać należy szczególnie u najmłodszych z nas, gdyż jak wiemy nasze pociechy uwielbiają zabawy na śniegu, a w okresie zimowym szczególnie lubią przebywać poza domem. Aby uniknąć odmrożeń u naszych dzieci powinniśmy wyjaśnić im istotę problemu, oraz zaopatrzyć nasze dziecko w odpowiednie do całodziennego przebywania poza domem w okresie zimowym rękawiczki, które nie dopuszczą do wyziębienia dłoni naszej pociechy.
Warto wspomnieć również o tym, aby zwrócić uwagę na elementy naszej twarzy – uszy, nos i policzki, ponieważ są to partie również narażone na odmrożenie. Przy szczególnie niskich temperaturach powinniśmy pamiętać o porządnym zabezpieczeniu twarzy przez zimnem.
Jakie są objawy odmrożeń?
Pierwsze objawy odmrożenia często wyglądają niegroźnie i przypominają zwyczajne wychłodzenie organizmu. Należy jednak pamiętać, że przy poważniejszych stadiach odmrożeń musimy reagować natychmiastowo i niezwłocznie wezwać pomoc.
- Odmrożenie I-stopnia: Znaczne zaczerwienienie powłok skórnych, które pojawia się następnie po znacznym zblednięciu skóry. Pojawia się również zmiana samopoczucia i znaczny spadek energii. Często odmrożenie I-stopnia mylone jest ze zwykłym wychłodzeniem danej partii ciała.
- Odmrożenie II-stopnia: widoczne i intensywne zaczerwienienie powłok skórnych, na której pojawiają się małe pęcherzyki (bąble) wypełnione treścią surowiczą lub krwią.
- Odmrożenie III-stopnia: wystąpienie ogromnych pęcherzy z treścią surowiczą, zasinienie martwicze powłok skórnych i tkanek.
- Odmrożenie IV-stopnia: najpoważniejszy i nieodwracalny stopnień odmrożenia, które charakteryzuje się całkowitą martwicą tkanek, obejmującą często również struktury kostne i mięśniowe.
Pierwsza pomoc przy odmrożeniach:
Pierwsza pomoc przy odmrożeniach powinna opierać się na stopniowym ogrzewaniu odmrożonych partii z wykorzystaniem letniej wody. Możemy stopniowo zwiększać temperaturę wody, ale nie powinna przekroczyć 40 stopni Celsjusza. Po delikatnym ogrzaniu wybranych partii powinniśmy wykonać jałowy, lekki opatrunek. Osobie wyziębionej podawać możemy również letnie, słodzone napoje. Przy poważniejszych odmrożeniach należy wezwać natychmiastową pomoc, gdyż ważna jest interwencja lekarska i przywrócenie odpowiedniego bilansu płynów.
Jak uchronić się przed odmrożeniami:
- pamiętaj o odpowiednim, nieprzemakającym obuwiu
- pamiętaj o grubych, nieprzemakalnych skarpetkach
- noś grube czapki, szczelnie zabezpieczające uszy
- regularnie nawilżaj policzki, uszy, nos
- pamiętaj, że lepiej ubrać się „za grubo” niż zmarznąć – zawsze noś ubrania adekwatne do warunków panujących na zewnątrz
- noś grube i nieprzemakalne rękawiczki
- po każdorazowym wyjściu na zewnątrz oglądaj swoja skórę
- nie noś nadto obcisłych ubrań – tamuje to krążenie krwi