Potworniak – przyczyny, objawy, rokowania
Nowotwory są jedną z poważniejszych i bardzo często nieuleczalnych chorób a z roku na rok zwiększają się przypadki zachorowania na raka. Potworniak jest jedną z bardzo przerażających i tak samo niebezpiecznych przypadków zachorowań na raka. Wyróżnia się przede wszystkim tym, że rośnie nie dając po sobie żadnych objawów praktycznie.
Potworniaki bardzo często pojawiają się w jamie brzusznej a ich ofiary myślą, że po prostu przybierają na wadze, nie zdając sobie sprawy, że rozwija się w nich rak. Najbardziej niebezpieczne są potworniaki niedojrzałe występujące głównie w jajnikach, stanowią 1% wszystkich potworniaków. Są to nowotwory złośliwe, gdzie ryzyko przerzutów jest często bardzo duże i szanse na całkowite wyleczenie po latach to około 50%.
Przyczyny potworniaka
Tak zdeformowana odmiana raka rodzi wiele wątpliwości i zastanawia nad przyczyną choroby. Jednak przyczyna tej odmiany nowotworów jest również zagadką dla lekarzy, bowiem przyczyny nie są do końca znane. Najprawdopodobniej potworniaki powstają z komórek macierzystych, które znane są z samoistnego odnawiania się. W normalnym, zdrowym organizmie tworzą komórki zarodkowe, jednak potworniak sprawia, że zaczynają mutować i zależnie od organu lub komórki jaką w sobie zawierają taki mogą mieć wpływ na organizm.
Istnieje również hipoteza o tzw. bliźniaczych płodach, która zakłada, że podczas ciąży jeden płód częściowo wchłonął drugi a pozostałe fragmenty w organizmie kobiety mutowały tworząc zmiany nowotworowe. Hipoteza nie została jednak naukowo potwierdzona.
Potworniak – czym jest? Podział potworniaków
Potworniak najprościej mówiąc to nowotwór składający się z różnych elementów tkanek, narządów czy nawet gruczołów, zębów i włosów. Potworniaki najczęściej występują u dzieci do 3 roku życia, najczęściej umiejscowione w jądrach oraz w okolicach kości krzyżowo-ogonowej.
Potworniak dojrzały
Nowotwory typu potworniak dzielimy na dojrzałe i niedojrzałe. Potworniaki dojrzałe, jak nazwa wskazuje – składają się z dojrzałych i w pełni wykształconych już komórek, takich jak: jelita, gruczoły, zęby, włosy, kości i skóra, zdarzają się nawet przypadki bardziej rozwiniętych struktur, takich jak niewykształcona nóżka, układ nerwowy lub gruczoły wydzielające hormony. Dlatego potworniak może mieć wpływ na całe ciało.
Rozwijają się bardzo powoli najczęściej w okolicach jajników, przeważnie ich wykrycie jest trudne, ponieważ często nie towarzyszą im żadne dodatkowe objawy, z czasem staje się dopiero zauważalny guz, który może wyrosnąć nawet do 10 cm. Wbrew pozorom, chociaż nowotwory dojrzałe wydają się bardziej przerażające szanse na wyleczenie są większe niż w przypadku drugiego rodzaju.
Potworniak niedojrzały
Potworniaki niedojrzałe składają się z niedojrzałych i nieukształtowanych części komórek i tkanek. Są zdecydowanie bardziej niebezpieczne, ze względu na ich silny i szybki rozwój. Najczęściej są to nowotwory złośliwe, którym towarzyszą przerzuty. Jest zdecydowanie rzadziej spotykany od potworniaka niedojrzałego i występuje najczęściej u młodych dziewcząt atakując bardzo często okolice jajników. Szanse na wyleczenie potworniaka niedojrzałego wynoszą około 50%, czyli tylko połowa osób chorujących na tą odmianę raka przeżywa.
Potworniaki mogą występować na całym ciele, poza okolicami jajników są spotykane również w takich miejscach jak: linia kręgosłupa, okolice kości ogonowej, czaszce, nosie, śródpiersiu, wątrobie czy nawet znane są przypadki gdzie potworniak rozwinął się w mięśniu sercowym.
Objawy potworniaka
Niektóre potworniaki bardzo ciężko jest wykryć, ponieważ nie dają praktycznie żadnych objawów i często wykrywane są zupełnie przypadkowo. W dużej mierze zależy to od rodzaju potworniaka, umiejscowienia guza oraz stanu rozwoju choroby. Jednak mają prawo występować objawy takie jak:
- Ból jamy brzusznej
- Zaburzenia miesiączkowe
- Problemy żołądkowe, np. nudności, zgaga, wymioty etc.
- Bóle pleców
- Dyskomfort, uczycie pełności w okolicach jamy brzusznej
- Nadmiar różnych hormonów
- Zaburzenia funkcjonowania organizmu
- Objawy nadczynności tarczycy
- Obrzęk lub bóle jąder
- Guzy na ciele
Diagnostyka oraz rokowania
Wykrycie potworniaka w dużej mierze zależy od jego rodzaju, miejsca występowania oraz objawów. Na ogół potworniaki wykrywa się poprzez wykonanie USG lub RTG, przy czym bardzo często wykrywane są zupełnie przypadkowo. Zdarza się również wykrycie nowotworu przypadkowo podczas zupełnie innej operacji.
Potworniak dojrzały jest najczęściej łagodny i w pełni wyleczalny, większość osób z tym nowotworem jest w stanie dość szybko wrócić do zdrowia. Chociaż u 1-2% potworniaków dojrzałych obserwuje się zmiany złośliwe.
Potworniaki niedojrzałe są najczęściej nowotworami złośliwymi i ich wyleczenie jest bardzo trudne i zajmuje wiele lat. Po zakończonej terapii, trwającej przeważnie 5 lat przeżywa około 50% ofiar tego nowotworu, chociaż niektóre statystyki podają nawet 70% pozytywnych przypadków wyzdrowień. Bardzo istotny w tym wypadku jest stopień złośliwości nowotworu, ilość przerzutów, jak najszybsze wykrycie oraz stopień zaawansowania choroby.
Książki o nowotworach i medycyna naturalna
Leczenie potworniaków
Potworniaki leczy się w taki sam sposób jak pozostałe nowotwory. Najczęściej próbuje się zażegnać problem przez chirurgiczne wycięcie guza, jednak jak to w wypadku nowotworów – nie zawsze możliwe jest usunięcie guza. Wtedy stosuje się chemioterapie czy radioterapie. Jednak najważniejsze w wypadku potworniaków jest ich wczesne wykrycie, który umożliwi wycięcie zmian nowotworowych, zanim rozwinie się choroba.
Jednak potworniaki wciąż budzą zaskoczenie lekarzy i metody leczenia nie są jeszcze do końca uskutecznione. Potworniaki budzą coraz większe zainteresowanie lekarzy, jednak sposoby na walkę z nimi często spotykają się z podzieloną opinią wśród specjalistów z tej dziedziny.