Naczyniaki – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Naczyniaki są guzami nowotworowymi, w których skład wchodzą źle rozwinięte naczynia krwionośne. Tworzą na skórze nieestetycznie wyglądające zmiany, nie to jest jednak największym problemem, jaki się z nimi wiąże.  Rozpoznaje się zarówno naczyniaki w postaci łagodnych zmian, jak i złośliwych guzów. Specjaliści wyróżniają kilka rodzajów naczyniaków. Zmiany nie mają określonej  przyczyny i objawy. Ich leczenie  większości przypadków przebiega jednak dość podobnie.

Rodzaje naczyniaków

                Obie grupy naczyniaków – łagodne i złośliwe możemy podzielić na jeszcze mniejsze podgrupy. I tak w przypadku łagodnych zmiany mamy do czynienia z:

  • Naczyniakiem płaskim – inaczej nazywanym plamistym; który pojawia się już podczas narodzin albo bezpośrednio po nich.
  • Naczyniakiem włośniczkowym – zazwyczaj rozpoznawany jest u nowonarodzonych dzieci – kilka tygodni po narodzinach. Częściej diagnozuje się go u dziewczynek. Zazwyczaj znika sam z siebie po upływie szóstego roku życia.
  • Naczyniakiem jamistym – może pojawić się w każdym przedziale wiekowym, przy czym częściej diagnozuje się go u kobiet.
  • Naczyniakiem limfatycznym – pojawia się zaraz po urodzeniu lub podczas pierwszych lat życia.
  • Naczyniakiem gwiaździstym – diagnozowany jest u małych dzieci lub u młodych kobiet, rzadko pojawia się u mężczyzn.

Natomiast wśród złośliwych guzów wyróżniamy:

  • Naczyniomięsaki krwionośne,
  • Mięsaki Kaposiego,
  • Obłoniaki złośliwe

Naczyniaki – przyczyny

                Dotychczas lekarze nie określili konkretnych przyczyn powodujących zmiany nowotworowe, jakimi są naczyniaki. Przypuszcza się jednak, że mogą być to zmiany uwarunkowane genetycznie, ponieważ często występują u wielu członków danej rodziny.

                Zdarzają się rzadkie przypadki, kiedy naczyniaki są objawami innych chorób organizmu.             Rozsiana naczyniakowatość noworodkowa, zespół PELVIS oraz zespół PHACES mogą być bezpośrednią przyczyną naczyniaka jamistego. Choroby wątroby mogą natomiast powodować naczyniaka gwiaździstego. Zakażenie wirusem opryszczki typu HHV-6 często jest przyczyną powstawania mięsaka Kaposiego.

Naczyniaki – objawy

            Łagodne zmiany nowotworowe i złośliwe guzy dają zupełnie inne objawy, co wiąże się z przebiegiem i wpływem naczyniaka na ludzkie zdrowie. I tak do objawów łagodnych zmian nowotworowych należą:

  • W przypadku naczyniaka płaskiego mamy do czynienia z płaską plamą, która wraz ze swoim rozwojem zmienia kolor z jasnoczerwonego na ciemnoczerwony, wręcz bordowy.
  • Naczyniak włośniczkowy posiada charakterystyczną miękką formę o czerwonej barwie. Dlatego często jest również określany mianem „znamienia truskawkowego”. Kiedy delikatnie uciśniemy takiego naczyniaka, zaczyna blednąć, a po kilku chwilach wraca do pierwotnej barwy. Zazwyczaj naczyniaki włośniczkowe lokalizuje się na twarzy – przeważnie w okolicach oczu. Można go również zdiagnozować na karku, nogach oraz tułowiu.
  • Naczyniak jamisty – charakteryzuje się czerwonym lub sino-czerwonym kolorem. Pojawia się zazwyczaj na skórze, błonach śluzowych bądź wewnątrz ciała.
  • Naczyniak limfatyczny – pojawia się w obrębie naczyń limfatycznych, czyli chłonnych między innymi w głowie lub szyi, w rzadszych przypadkach w narządach wewnętrznych. Zdarzają się przypadki, że naczyniaki te pękają, co powoduje krwawienie w organizmie, co objawia się pokazaniem się na skórze plam i torbieli o czekoladowej barwie.
  • Naczyniak gwiaździsty – diagnozuje się go w obrębie skóry twarzy oraz tułowia. Ten rodzaj naczyniaka jest łatwy do rozpoznania ze względu na swój specyficzny wygląd. Środek naczyniaka tworzy czerwona plamka, od której rozchodzą się pojedyncze naczynia krwionośne.

Z kolei objawy złośliwych guzów są następujące:

  • Naczyniakomięsak krwionośny – w większości przypadków lokalizuje się go w wątrobie, tarczycy, gruczole piersiowym oraz śledzionie.
  • Mięsak Kaposiego – objawia się czerwonymi i sinymi guzkami umiejscowionymi na dłoniach oraz stopach.
  • Obłoniak złośliwy – można zlokalizować go zarówno na skórze jak i w narządach zewnętrznych. Jego najczęstszym objawem są krwawienia, na przykład z nosa.

Naczyniaki – diagnostyka

            Każdy zmiany naczyniakowe powinny być skonsultowane z odpowiednim specjalistą. Diagnoza jest szczególnie potrzebna, w przypadku gdy mamy do czynienia z bólem w okolicach zmian, gdy są one wyjątkowo duże lub, kiedy tworzą się na nich rany. Lekarz zdecyduje do jakiego specjalisty nas wysłać, konieczne mogą okazać się wizyty u: okulisty, kardiologa, neurologa. Przydatne okaże się także USG jamy brzusznej.

Naczyniaki – leczenie

            Naczyniaki, które pojawiają się u noworodków lub dzieci w większości przypadków znikają same z siebie bez konkretnej interwencji lekarskiej. Nie dzieje się tak jednak zawsze, gdy zmiana nie znika, a wręcz narasta, lekarz powinien podjąć decyzję o jej usunięciu w jeden z dostępnych sposobów.

            Decyzja o usunięciu naczyniaka zapada za zwykle wówczas, gdy zmiany są na tyle poważne, że mogą się wiązać z nimi różne powikłania. Najczęściej usuwa się naczyniaki zlokalizowane w okolicach powiek, oczodołów oraz warg. Są one szczególnie niebezpieczne, ponieważ te pojawiające się w okolicach oczu mogą prowadzić do ich chorób, a w szczególnych przypadkach nawet utraty wzroku. Natomiast naczyniaki w obrębie warg często są przyczyną utrudnień związanych z jedzeniem, wad zgryzu czy wad wymowy. Metod usunięcia jest kilka; lekarz może zastosować zwykłą operację przy użyciu skalpela, zdecydować się na krioterapię bądź posłużyć się laserem.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.