Likopen – działanie, zastosowanie, właściwości

Likopen to naturalny pomarańczowo – czerwony barwnik z rodziny karotenoidów. Do jego zadań należy nadawanie czerwonej barwy dla warzyw i owoców. Należy on również do antyoksydantów, inaczej nazywanych przeciwutleniaczami. Neutralizuje on wolne rodniki, których poziomu organizm nie był w stanie sam wyrównać. Można go spotkać w czerwonych warzywach takich jak pomidory, papryka, oraz w owocach, np.: arbuzach, morelach, czerwonych grejpfrutach, czy owocach dzikiej róży. Jednak największe jego stężenie możemy odnaleźć w przetworzonych pomidorach.

Przeprowadzane badania naukowe wykazały, że sok z pomidorów, przeciery i koncentraty zawierają nawet o połowę więcej likopeny, niż przed przetworzeniem. Dzieję się tak dlatego, że likopen uwalnia się podczas procesu rozdrabniania, gotowania i rozcierania. Jego ilość jest największa w warzywach i owocach dojrzewających na słońcu, u tych które hodowane są w szklarniach lub pod folią jego zawartość jest zdecydowanie mniejsza. Organizm człowieka sam w sobie nie jest w stanie produkować likopenu. Dlatego też zaleca się stosowanie diet bogatych w ten składnik, dzięki czemu zapewnimy sobie lepsze zdrowie i samopoczucie. Co ciekawe – tłuszcz pomaga przy wchłanianiu się likopenu i jego lepszej przyswajalności, dlatego mówi się, że warto dodawać trochę oliwy do sałatek i potraw, w których skład wchodzą pomidory, lub ich przetworzone postacie.

Symbol „E” przy nazwie likopenu?

Likopen jest naturalnym barwnikiem, który dopuszczony został do stosowania w żywności. Na opakowaniach lub pudełkach jest oznakowany symbolem E160d. Likopen jest dodawany między innymi do: pieczywa, deserów, lodów, sosów, przypraw, win owocowych, oraz kandyzowanych owoców i warzyw. Jako naturalny barwnik, nie szkodzi organizmowi, przynosi mu wręcz korzyści zdrowotne.

Wpływ likopenu na zdrowie:

Przeprowadzane badania dowiodły, że likopen wykazuje silne działanie zwalczające komórki nowotworowe, dzięki swoim przeciw-utleniającym zdolnościom jest on w stanie je usuwać. Spożywanie likopenu zmniejsza ryzyko zachorowania na raka prostaty nawet aż o 34%, a raka szyjki macicy u kobiet 5-cio krotnie. Pod warunkiem jednak, że ilość spożywanych dań zawierających go w składzie również będzie duża, tj. Powyżej 10 dań. Ponadto dieta zawierająca w sobie duże ilości likopenu pomaga w leczeniu pacjentów, u których wystąpił nowotwór gruczołu krokowego (prostaty). U mężczyzn,u których wystąpiły zachorowania, po podawaniu 15 mg likopenu dziennie przez 3 tygodnie rozmiar prostaty zmniejszył się nawet o 80%.

Likopen, a choroby serca:

U pacjentów ze stwierdzonymi zaburzeniami układu krążenia, dieta bogata w dużą ilość likopenu może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca, lub wylewu. Likopen powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych takich jak żyły, tętnice i naczynia włosowate, przez co przepływ krwi staje się większy, a w rezultacie tego mięsień sercowy jest lepiej ukrwiony i silniejszy. Likopen wpływa również hamująco na syntezę złego cholesterolu (LDL), oraz pomaga go usunąć z krwi. Spożywanie dużej ilości soku pomidorowego może wspomóc obniżenie poziomu cholesterolu nawet o 13%. Cząsteczki LDL degradując się, stają się cząsteczkami miażdżycowymi, likopen zapobiega ich degradacji, przez co nie dochodzi do odkładania się złego cholesterolu w naczyniach krwionośnych i procesu powstawania choroby miażdżycowe.

Likopen – antyutleniacz w kapsułkach

Likopen, a układ kostny i skóra:

Dieta bogata w karotenoidy (takie jak np.: Likopen) pomaga organizmowi przed nadmierną utratą tkanki kostnej, która w skutek złej diety, oraz innych czynników takich jak np.: wiek, urazy i uszkodzenia, czy niektóre choroby może stawać się słabsza, przez co spada również gęstość kości i stają się one łamliwe. Spożywanie likopenu poprawia mineralizacji kości i chroni przed wystąpieniem osteoporozy. Wpływ likopenu na skórę, również jest duży. Bowiem chroni on skórę przed nadmiernym promieniowaniem ultra fioletowym (UV) , a w konsekwencji również przed nowotworem skóry – czerniakiem. Sprawia również, że skóra wystawiona na działanie słońca nie czerwieni się tak mocno. Pobudza on również syntezę kolagenu, który poprawia jędrność i wygląd skóry, nadając jej młodszego i zdrowszego wyglądu, oraz opóźnia on jej starzenie się. Co ciekawe likopen bierze udział w apoptozie, tj. w programowanej śmierci komórki. Jeżeli dochodzi do zaburzeń i nie nastąpi apoptoza danej komórki, ma ona większe szanse na nowotworzenie i wywołanie zarażenia większej ilości komórek. W komórkach nowotworu prostaty inicjacja apoptozy następuje już przy stężeniu 10nM.

Działanie likopenu:

O zaletach likopenu mówi się już od przeszło 50 lat. Dzięki jego wszechstronnemu działaniu można go wykorzystać w zapobieganiu i zwalczaniu wielu rożnych chorób i dolegliwości. Ponad to wykazuje on działanie ochronne w stosunku do organizmu. Warto więc zatem stosować dietę bogatą w likopen, dzięki temu, że wiele produktów zawierających w swoim składzie ten karetonoid możemy go stosować na wiele różnych sposobów. Kto by pomyślał, że zwykły ketchup może mieć tak pozytywne działanie dla organizmu.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.