Melatonina – hormon spokojnego snu, jak uregulować jej poziom
Melatonina to związek chemiczny odpowiadający za właściwy rytm dobowy wszystkich ssaków, w tym człowieka. Za produkcję odpowiedzialna jest szyszynka, która kontroluje właściwe wydzielanie większości hormonów. Bez melatoniny nie umielibyśmy rozróżnić dnia od nocy, nie w dosłownym sensie, ale z pewnością mielibyśmy ogromne problemy z tym, aby systematycznie chodzić spać. Jednak nadmiar tego hormonu może spowodować nieprzyjemne konsekwencje, a wyrównanie nieco męczące.
Jak działa melatonina
Melatonina produkowana jest przede wszystkim w szyszynce w czasie, kiedy zapada zmrok. Dzięki temu naturalnemu zjawisku jesteśmy w stanie spać w nocy i naturalnie funkcjonować w dzień. Po za tym dzięki niej kiedy kładziemy się spać, a ona rozlewa się wraz z krwią po organizmie, jest on oczyszczany z różnych toksyn i wolnych rodników. W tym czasie komórki szybciej i w większych ilościach się regenerują, dlatego też właściwa higiena snu pomaga zatrzymać procesy starzenia się.
Oprócz tego w niewielkich ilościach melatonina produkowana jest w śluzówkach jelit, chociaż naukowcy wciąż nie znają dokładnych przyczyn, ani w jakim celu jest tam produkowana, to wydaje się, że można ten fakt połączyć z uczuciem senności po posiłku.
Sama melatonina na nasz organizm wpływa również uspokajająco i kojąco, organizm w trakcie snu się odpręża, a procesy trawienia zwalniają. Dlatego nie należy objadać się przed snem.
Właściwy poziom melatoniny
Poziom melatoniny waha się w zależności od naszego wieku. Również jego wytwarzanie jest zależne od wieku i pory dnia. Tak małe dzieci powyżej 5 miesiąca życia najchętniej chodzą spać wczesnymi godzinami wieczornymi, tak w wieku nastoletnim godzina przesuwa się na późniejszą, a około dwudziestego roku życia znów jest wcześniejsza.
Pod terminem właściwy poziom melatoniny rozumiemy taki, który po nastaniu zmroku wzrasta powodując delikatną senność, aż do takiej przy której kładziemy się spać. Z kolei kiedy wstaje słońce poziom melatoniny powinien spadać, a także nie powinien on gwałtownie wzrastać w ciągu dnia powodując senność. Dodatkowo termin właściwy oznacza, że sen jest trwały i bez świadomych przebudzeń, które doprowadzają do zaburzenia higieny snu.
U dzieci
Niemowlaki do 12 tygodnia swojego życia nie produkują właściwie melatoniny, dopiero po tym czasie szyszynka zaczyna działać i produkować melatoninę, a rytm dobowy dziecka zaczyna się normować. Do tego czasu dziecko zasypia dopiero w momencie kiedy się najadło.
Starsze dzieci powyżej 12 tygodnia zaczynają normalnie produkować melatoninę, jednak do około 13 roku życia produkcja zaczyna się wczesnym wieczorem, a mniej więcej po 13-14 roku życia produkcja zaczyna się później przez co dzieci nie chcą kłaść się wcześnie spać, gdyż nie czują jeszcze takiej potrzeby. Nie ma sensu nikogo zmuszać do snu, gdyż dziecko będzie leżało w łóżku usiłując zasnąć bez skutku, a więc rano i tak będzie niewyspane.
U dorosłych
U dorosłych po około 20 roku życia melatonina z powrotem zaczyna być produkowana wczesnym wieczorem, jednak wraz z wiekiem szyszynka zaczyna wapnieć, a w konsekwencji produkcja melatoniny spada na późne lata. Skutkiem tego są problemy ze snem, a co więcej rozregulowanie rytmu dobowego, stąd starsi ludzie chętnie sypiają po południu, a zwłaszcza po posiłkach.
Kiedy melatoniny brakuje
Niedobory melatoniny są bardzo nieprzyjemne i utrudniają życie, gdyż w najlepszym razie zaczniemy cierpieć na bezsenność, ale co gorsza mogą pojawić się rozdrażnienie, podatność na stres, a w konsekwencji nowotwory. Prowadzone badania dowiodły, że osoby z niższym poziomem melatoniny dużo częściej cierpiały na nowotwory. W takich sytuacjach często mówi się, że cierpimy na bezsenność, która nieleczona może powodować poważne konsekwencje.
Zdrowsen melatonina 30 tabletek
Kiedy jest zbyt wysoki poziom melatoniny
Niestety wysoki poziom melatoniny również nie jest wskazany. Pierwszym objawem zbyt wysokiego poziomu melatoniny jest ciągłe uczucie senności, lecz niekoniecznie zmęczenia. Długotrwałe nadwyżki melatoniny w organizmie często powodują depresje, a nawet halucynacje. Wysokie stężenie jest również odpowiedzialne za dużą ilość snów, niezależnie czy są to przyjemne fantazje czy koszmary, to nadmierną ich ilością możemy obarczać ogromną ilość melatoniny krążącą w organizmie przed pójściem spać. Najwyższe stężenie hormonu jest między północą a trzecią w nocy.
Co zrobić kiedy mamy za niski poziom melatoniny
Wbrew pozorom nie musimy od razu sięgać po apteczne sklepy, gdyż możemy jedynie rozregulować sobie własny dobowy rytm co przyniesie jeszcze gorsze skutki. Aby zwiększyć produkcję hormonu odpowiadającego za dobry sen warto przestrzegać kilku zasad, jeżeli one nie poskutkują wtedy można zacząć się zastanawiać nad wizytą u lekarza.
-
Staraj się chodzić spać o stałych porach i przesypiać codziennie mniej więcej tyle samo godzin, najlepiej by było to około 8, w tym czasie mózg się zregeneruje i odpocznie.
-
Postaraj się zapewnić sobie porcję ruchu, ale najpóźniej dwie godziny przed snem, tak, aby organizm poczuł się zmęczony, należy przestrzegać odcinku czasu pomiędzy snem a ruchem, ponieważ zaraz po rozruszaniu się uczucie senności mija.
-
Upewnij się, że w sypialni nie jest jasno, a jeżeli przez okno wpada duża ilość światła zainwestuj w ciężkie zasłony, pomoże to utrzymać przez noc równy poziom melatoniny.
-
Jeżeli masz problem z poczuciem jakiejkolwiek senności w takim razie przed snem i jeżeli musisz to w nocy korzystaj z ciepłego światła o odcieniu pomarańczowym, ale również w niskim stopniu natężenia.
Kiedy kupić suplement diety melatoninę
Jeżeli takie naturalne metody nie pomagają unormować Twojego rytmu snu wtedy warto udać się do lekarza, który przypisze specjalne leki lub skieruje po suplementy diety z melatoniną, które dostępne są w aptece. Nie warto sięgać po nie bez konsultacji z lekarzem, gdyż bardzo precyzyjnie trzeba pilnować przyjmowania tego typu środków, aby nie zaburzyć naturalnego rytmu, a także nie rozregulować ogólnej gospodarki hormonalnej organizmu.