Jak radzić sobie z nerwicą – co zrobić by załagodzić swoje cierpienie
Nerwica to choroba cywilizacyjna. Szacuje się, że co czwarta osoba cierpi na jakąś odmianę nerwicy. Chociaż najlepszą opcją leczenia jest spotkanie ze specjalistą, wielu z nas nie decyduje się na ten krok. Obawiamy się, że zostaniemy osądzeni jako osoby przegrane, nieudacznicy, podczas gdy przeciwstawienie się swoim cierpieniom i lękom jest objawem siły i dojrzałości. Dlaczego warto się udać do specjalisty i jak sobie radzić kiedy nie mamy do niego dostępu?
Czym jest nerwica – przyczyny choroby
Aby umieć walczyć z nerwicą, warto wiedzieć na czym polega ta choroba. Współcześnie uważa się, że prawdopodobnie skłonności do zachowań depresyjnych i nerwicowych zapisane są w genach. Mimo to uważa się również, że oprócz tego niesprzyjające warunki otoczenia nie tylko pogłębiają chorobę i skłonności u osób, które już posiadają problemy na tym tle, ale również jest przyczyną problemów u osób, które wcześniej ich nie miały.
Wpływ otoczenia
Jeżeli środowisko, w którym żyjemy jest sprzeczne z naszymi wewnętrznymi standardami moralnymi, to wywiera ono ogromną presję. To właśnie stres jest głównym czynnikiem powodującym powstawanie choroby. Poczucie wewnętrznej sprzeczności, które jest głęboko ukrywane i ignorowane, aby dopasować się do społeczeństwa. To, czego wymaga od nas społeczeństwo, a jest niezgodne nie tyle z chwilowymi zachciankami, ale z głębokimi poczuciem prawdy, może sprawić, że zniechęcimy się do życia, co wywoła nerwicę, a w konsekwencji napady lękowe, a nawet depresje. Mowa tu o sytuacji, gdy ktoś pracuje na przykład w zawodzie, z którym nie zgadza się , jak na przykład opiekunka do dzieci, podczas gdy w rzeczywistości nie lubimy dzieci. Z pozoru prosty problem może przerodzić się w ogromny wewnętrzny konflikt.
Rozwój choroby
Choroba rozwija się powoli i długo, często pierwsze jej przejawy są lekceważone i bagatelizowane, gdyż wydają się nic nie znaczące. Czasami chory specjalnie ignoruje objawy wierząc, że problem rozwiąże się sam, podczas gdy w podświadomości rośnie i powoduje co raz większe zaburzenie. Często pierwszymi objawami jest nerwica natręctw, kiedy zaczynamy czuć potrzebę powtarzania pewnych czynności, lub pewne wykonywanie czynności w konkretnym schemacie. Na początku może być to niezauważalne i tłumaczone perfekcjonizmem, jednak z czasem rośnie do rangi problemu, który może doprowadzić osobę do napadu szału, lęku lub histerii.
Kiedy rozpocząć leczenie
Póki objawy są delikatne i nie uniemożliwiają normalnego funkcjonowania nie trzeba iść jeszcze do specjalisty. Często na tym etapie możemy sobie pomóc sami. Jeśli jednak problem narasta i wymyka się spod naszej kontroli warto sobie to uzmysłowić, przełamać i zwrócić się po pomoc, gdyż tylko nasze własne życie będzie co raz trudniejsze. Co gorsza, będzie to życie samemu ze sobą, które może stać się nie do wytrzymania.
Na tym etapie często pomagają ćwiczenia psycho-ruchowe jako joga, spacer, prowadzenie pamiętnika, w którym mamy czas tylko dla siebie, skupiamy się na własnych problemach. Ważne aby w tym momencie nie umniejszać ich, ale faktycznie uznać za najważniejsze. Taka samo-terapia może pomóc wyjść z ciężkich chwil, jednak nie zawsze.
Sposoby walki z nerwicą
W zależności od tego na jak ciężką nerwicę cierpimy będą dobre różne metody. Czasami będzie trzeba sięgnąć po leki, które uspokoją naszą psychikę, które pozwolą oderwać się od tego, co czujemy i pozwolą działać. Czasem wystarczy jedynie kontakt ze specjalistą lub grupą osób cierpiącą na problemy, a czasami jesteśmy w stanie pomóc sobie sami, jednak nie zawsze i należy pamiętać, że nie ma powodów do obaw przed wizytą u psychologa lub psychiatry.
Psychoterapia
Psychoterapia to wizyta u psychologa lub specjalnej terapii z grupą osób cierpiących na podobne problemy. Psycholog nie może wypisywać leków, może co najwyżej skierować do psychiatry, zatem nie należy mylić wizyt i pomocy psychologa z pomocą psychiatry. Takie spotkania mają na celu indywidualne podejście do problemu lub czasami, jeżeli pacjent daje znaki, że wolałby taki rodzaj terapii jest kierowany na spotkania. Na spotkaniach nawiązuje się często więź z innymi osobami, któe cierpią na podobne problemy, dzięki czemu chory nie musi czuć się samotnie, wie, że są osoby, do których może zwrócić się z chwilowym załamaniem, a one zrozumieją i nie osądzą w negatywny sposób. Z tego powodu grupowa psychoterapia może być bardziej pomocna, gdyż pomaga nie tylko specjalista, ale wszyscy pomagają sobie nawzajem.
Leki
Po leki należy sięgnąć dopiero, jeżeli zleci nam je psychiatra. To psycholog, lecz taki, który ma uprawnienia do wypisania leków, gdyż jest on przygotowany pod względem wiedzy do udzielenia pomocy bez wyrządzenia krzywdy. Należy pamiętać, że leki pomagają wyrównać pewne niedobory ważnych składników chemicznych, które z powodu silnego stresu mogą przestać być produkowane przez nasz mózg. W takich sytuacjach lekarz psychiatra pozwala wyjść z najgorszego załamania i wrócić do normalnego funkcjonowania. Warto również pamiętać o tym, że nie każdy lek uzależnia, a po odstawieniu jego efekty będą gorsze niż przed. Dobrze dobrane leki przez specjalistę pozwolą bezboleśnie przejść przez najcięższy okres nerwicy.
Co zrobić gdy bliska osoba cierpi na nerwicę
Często się zdarza, że bliska nam osoba z najbliższego otoczenia zaczyna cierpieć na różne formy nerwicy, a my nie wiemy jak jej pomóc, lub co gorsza w ogóle nie zauważamy problemu. Zbagatelizowanie go może mieć jeszcze gorsze skutki, gdyż osoba zamknie się w sobie i wypchnie problem z głowy, bagatelizując go, a on w podświadomości narośnie jeszcze bardziej. Zatem jeżeli podejrzewamy kogoś o problemy z nerwicą, warto okazać mu swoje wsparcie i akceptację problemu. Zapewnić, że nie jest to nic dziwnego, ponieważ każdy ma prawo nie radzić sobie z pewnymi problemami na różnych etapach swojego życia. Jeżeli jest to potrzebne zasugerować pomoc w odnalezieniu dobrego specjalisty lub grupy wsparcia. Osoba chora, która wie, że może na kimś polegać i kto chociaż spróbuje ją zrozumieć będzie chętniej i skuteczniej walczyć z problemem.