Łuszczyca skóry
Łuszczyca to powszechna i popularna choroba skórna. Wciąż jednak trudno jednoznacznie określić skąd się bierze i co ją dokładnie wywołuje. Odpowiednie leczenie sprawia jednak, że występujące przy tej chorobie dolegliwości staną się znacznie mniej dokuczliwe i poprawią samopoczucie oraz jakość życia tych, którzy się z nią zmagają.
Choroba ta mi kilka odmian. U większości osób chorujących na łuszczycę zmiany skórne pojawiają się na łokciach, skórze głowy i kolanach. W tych miejscach pojawiają się grudki koloru czerwonobrunatnego, które są pokryte suchymi łuskami. Gdy owe grudki się zdrapie dochodzi do niewielkiego krwawienia, ponieważ skóra jest cienka i płytko unaczyniona. Jeśli chodzi o ilość i ułożenie grudek ? z tym bywa równie, raz się zlewają, a raz występują pojedynczo.
Istnieje także łuszczyca krostkowa. Polega ona na tym, że na całym ciele, bądź tylko na dłoniach i stopach pojawiają się jałowe krosty. Łuszczyca wysiękowa charakteryzuje się zaś zmianami, które występują na zgięciach i fałdach. Najbardziej bolesna jest łuszczyca stawowa ? pojawiającym się zmianom towarzyszy obrzęk i ból oraz co najgorsze zniekształcenie się kręgosłupa i stawów palców. Łuszczyca uogólniona polega na zmianach na skórze, które są na całym dziele (tzw. erytrodemia).
Co powoduje pojawienie się łuszczycy?
Lekarze przyznają, iż choroba ta jest wynikiem złego funkcjonowania układu immunologicznego. Warto wiedzieć, że w przeciągu 26-28 dni komórki naskórka przechodzą na powierzchnię naszej skóry. Tam dochodzi do ich złuszczenia. U ludzi chorujących na łuszczycę proces ten zachodzi znacznie krócej ? w zaledwie 4 dni! Dlatego złuszczanie jest nadmierne. Komórki dojrzewają prędko, przez co na ciele pojawiają się grudki. W skórze właściwej dochodzi do stanu zapalnego, który prawdopodobnie spowodowany jest właśnie nieprawidłowym funkcjonowaniem układu immunologicznego. Organizm człowieka rozpoczyna wówczas wytwarzanie przeciwciał, które zaczynają atakować własne tkanki.
Żeby sprawdzić ceny, z uwagi na częste ich zmiany, należy kliknąć w obrazek lub nazwę producenta znajdującą się poniżej.
Foto: |
Właściwość: |
Rozmiar: |
Producent: |
Żel do pielęgnacji skóry | 50 g | Cerkogel | |
Żel nawilżający oraz regeneracyjny |
150 ml |
|
Czy łuszczyca może być chorobą dziedziczną?
Łuszczyca nie tylko może być, ale często jest chorobą dziedziczą. Szacuje się, że jeśli oboje rodziców na nią cierpi, to prawdopodobieństwo, że łuszczyca dotknie ich potomstwo wynosi aż 70%. Zauważono też, że jeśli u jednego z bliźniąt jednojajowych pojawiły się zmiany skórne, to niemalże pewne jest, że drugie także będzie chore. Łuszczycę bardzo często dziedziczy się też po dziadkach, a nawet pradziadkach. Początek choroby z reguły objawia się pomiędzy 10. a 30. rokiem życia. Odnotowano jednakże przypadki, gdzie łuszczyca objawiła się dopiero po siedemdziesiątce. Remisja może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. U nielicznych chorych łuszczyca pojawiła się raz w dzieciństwie i już nigdy więcej.
Co sprzyja łuszczycy?
Niektórzy z nas mają genetyczne predyspozycje do łuszczycy. Nie oznacza to jednak, że choroba się ujawni, aby tak się stało muszą zajść pewne czynniki. Z reguły pierwszy wysiew pojawia się po różnego rodzaju infekcjach wirusowych lub bakteryjnych np. ospie, anginie czy grypie. Duży stres oraz stany zapalne (np. problemy z zatokami, migdałki czy niewyleczony ząb) także sprzyjają pojawieniu się łuszczycy.
Należy wiedzieć także o tym, że przyjmowanie niektórych leków również naraża nas na pojawienie się łuszczycy. Tak jest np. w przypadku stosowania beta-blokerów, podawanych osobom chorującym na serce i mającym nadciśnienie. Kolejne rzuty łuszczycy mogą być spowodowane mechanicznymi uszkodzeniami, takimi jak oparzenia, blizny, czy różnego rodzaju urazy i zadrapania (tzw. objaw Koebnera). Dlatego bardzo ważne jest, by nie drapać skóry, gdyż zmiany łuszczycowe mogą pojawić się w tych właśnie miejscach.
Ważne jest, by osoby, które chorują na łuszczycę prowadziły uregulowany tryb życia. W innym wypadu może dojść do zaostrzenia objawów. Lekarze zalecają także, by się dobrze wysypiać.
Łuszczyca – leczenie
Lekarze w celu złagodzenia objawów zalecają stosowanie preparatów na skórę oraz tabletki.
- Jeśli chodzi o leczenie zewnętrzne najpierw należy usunąć nawarstwioną łuskę. Robi się to po to, gdyż przez taką barierę lekarstwa nie są w stanie przedostać się pod skórę. Aby zdjąć twardą i grubą łuskę smaruje się ją specyfikami z kwasem mlekowym i salicylowym. Trudniej jest jeśli zmiany skórne pojawiły się na owłosionej głowie. Wówczas należy stosować podgrzaną oliwę salicylową, następnie po upływie kilku godzin umyć głowę i wyczesać dokładnie włosy (najlepiej przy użyciu gęstego grzebienia).
- Gdy skóra jest już odpowiednio oczyszczona i przygotowana należy smarować ją maściami sterydowymi, cygnolinę, pochodne witaminy D oraz dziegcie, czyli wszystko to co działa przeciwzapalnie.
- Zdarza się również, że osoba chora musi przyjmować leki immunosupresyjne, które wspomagają działanie układu odpornościowego. Zalecane są także pochodne witaminy A (tej metody muszą się wystrzegać kobiety, które są, bądź planują zajść w ciążę, ponieważ może dojść do uszkodzenia płodu).
- Kolejną metodą walki z łuszczycą są naświetlenia promieniami UVB lub kuracja PUVA. Druga z nich polega na tym, że skóra jest poddana działaniu promieni UVA. Wcześniej zażywa się środki światłouczulające. Aby zabiegi dały jakiś efekt należy je zastosować około dwudziestu razy (2-3 razy w tygodniu po 10 min.). Warto wiedzieć, że środki światłouczulające mogą zaszkodzić naszej wątrobie.
O czym muszą pamiętać chorzy na łuszczycę.
Osoby zmagające się z łuszczycą muszą dużo uwagi poświęcać higienie. Niestety mimo XXI wieku wiele osób do dziś błędnie uważa, że częste mycie się pogarsza przebieg i pogłębia dolegliwości chorób skórnych. Przy użyciu odpowiednich kosmetyków nic takiego się nie dzieje. Zaleca się także prysznic niż kąpiel w wannie, by nazbyt długo nie rozmiękczać i nie moczyć zmian skórnych. Jeżeli jednak do wanny z wodą doda się odpowiednie preparaty kupione w aptece, nie ma przeciwwskazań do kąpieli. Po umyciu się trzeba koniecznie dobrze natłuścić całe ciało (dermatolodzy podkreślają, iż najlepiej zrobić to w ciągu 5 minut od wyjścia z wody, gdyż skóra lepiej wchłania kosmetyki).