Czarna porzeczka – uprawa, wartości odżywcze, zastosowanie, właściwości
Niewątpliwie owoce powinny być w naszej diecie zdrowym zamiennikiem słodkich jak i słonych przekąsek. Nie zawsze jednak owoce ze sklepowych półek zachęcają do ich spożycia swoim nienaturalnym kolorem lub kształtem. Dzieje się tak, ponieważ coraz częściej mamy do czynienia z genetycznie zmodyfikowanymi produktami. Jeśli chodzi o owoce, pochodzą zazwyczaj z nieekologicznych upraw, które stosują w ogromnych ilościach sztuczne nawozy, które negatywnie wpływają na wygląd i smak kupionych przez nas owoców czy warzyw. Nie zawsze jednak musimy szukać zdrowej żywności w specjalnych sklepach, czy oznaczonych w sklepie półkach z ekologiczną żywnością. Sporą część z nich możemy z powodzeniem hodować sami. Jednym z najbardziej popularnych owoców jest krzew czarnej porzeczki. Poznajmy więc tajniki uprawy tego smacznego owocu, jego wartości odżywcze, zastosowanie oraz właściwości.
Czarna porzeczka:
Jest to owoc z rodziny agrestowatych. Początki upraw czarnej porzeczki odnotowano w Azji oraz niektórych obszarach Europy. Jest jednym z najczęściej hodowanych krzewów owocowych w Polsce. Owoce czarnej porzeczki są małe, z wyglądu nieco przypominają jagody. Czarna porzeczka jest „siostrą” czerwonej porzeczki, która jest chętniej i częściej spożywana ze względu na słodszy i przyjemniejszy smak. Co ciekawe, do roku 2014 czarna porzeczka była krzewem owocowym objętym ścisłą ochroną gatunkową.
Czarna porzeczka – uprawa:
Czarna porzeczka jest rośliną jednoroczną, co oznacza, że częstość występowania owoców na krzewie jest coroczna. Najlepszym gruntem dla hodowli porzeczki jest ziemia gliniasta lub piaszczysta. Jeśli chodzi o hodowle jest rośliną mało wymagającą. Należy jednak pamiętać, by co jakiś czas zmieniać ziemie i miejsce hodowli krzewu w celu uzyskania pełnego odżywienia i większych i smaczniejszych owoców. Roślina potrzebuje regularnego nawodnienia – przy suszach i wysokich temperaturach powinniśmy pamiętać o podlewaniu krzewu. Należy jednak unikać podlewania zimną wodą ze szlaucha ogrodowego. Rozwiązaniem jest codzienne napełnianie wiaderek wodą i nagrzewanie wody za pomocą promieni słonecznych.
Wartości odżywcze czarnej porzeczki:
200 g czarnej porzeczki zawiera:
Wartość energetyczna: 126 kcal
Białko ogółem: 2.8 g
Tłuszcz: 0.8 g
Węglowodany: 30.73 g
Witaminy:
Witamina E: 2 mg
Witamina A: 460 IU
Witamina B6: 0.13 mg
Niacyna: 0.6 mg
Ryboflawina: 0.1 mg
Tiamina: 0.1 mg
Witamina C: 362 mg
Minerały:
Wapń: 110 mg
Żelazo: 3.08 mg
Magnez: 48 mg
Fosfor: 118 mg
Potas: 644 mg
Sód: 4 mg
Cynk: 0.58 mg
Czarna porzeczka – zamiennik witaminy C:
Dzięki ogromnej ilości witaminy C – aż 362 mg na 200 gram porzeczki, owoc ten może śmiało zastąpić suplementację witaminy C w formie tabletek czy syropu. Poleca się szczególnie spożywanie tych zdrowych owoców w okresach przejściowych między poszczególnymi porami roku, kiedy to nasz organizm jest szczególnie narażony na infekcje. W tym okresie świetnie sprawdzą się soki z czarnej porzeczki jako dodatek do gorącej herbaty, zdrowa tarta owocowa na bazie czarnej porzeczki, a na chłodniejsze wieczory – rozgrzewająca nalewka. Takie soki są nie tylko smaczne, ale również są naturalnym i zdrowym napojem bez dodatku sztucznych substancji.
Właściwości czarnej porzeczki:
Jak dowiedziono, czarna porzeczka dzięki ogromnej ilości antyoksydantów zapobiega i pomaga w leczeniu nowotworów. Jest świetnym detoksykantem naszego organizmu i w bezpieczny sposób wpływa na oczyszczanie naszego organizmu z niebezpiecznych toksyn i substancji. Osoby cierpiące na problemy związane z żylakami kończyn dolnych powinny szczególnie spożywać czarną porzeczką, gdyż zawarta w nich rutyna działa łagodząco na żylaki oraz nieprzyjemności związane z układem krwionośnym. Porzeczka jest zalecana również osobom cierpiącym na schorzenia układu moczowego oraz przy problemach bakteryjnych – jest swoistym „antybiotykiem” w zwalczaniu pałeczek okrężnicy (Escherichia coli).
Zastosowanie kulinarne czarnej porzeczki:
Czarna porzeczka jest owocem, z którego udziałem stworzymy wiele fantastycznych i smacznych deserów. Jest świetną alternatywą, jeśli chodzi o ciasta i tarty, dżemy, soki, powidła, nalewki, galaretki. Jej lekko kwaśny smak komponuje się również doskonale z mięsem, jako dodatek do niego w postaci sosu czy gulaszu. Dzięki niskiej kaloryczności, spożywanie porzeczek, szczególnie w sezonie letnim zalecane jest osobom próbującym rzucić zbędne kilogramy.
Peeling czarna porzeczka
Zastosowanie kosmetyczne czarnej porzeczki:
Coraz popularniejsze staje się używanie naturalnych kosmetyków na bazie roślin. W składach wielu produktów kosmetycznych coraz popularniejsza staje się porzeczka. Jak dowodzą kosmetolodzy – ekstrakty z czarnej porzeczki zawarte w kosmetykach łagodzą podrażnienia i nawilżają skórę. Szczególnie zalecane jest stosowanie kremów na bazie czarnej porzeczki w okresie letnim i zimowym, kiedy to nasza skóra narażona jest na wysoką temperaturę, lub wysuszający ją wiatr. Ponadto, w formie balsamu do ust jest wspaniałą alternatywą dla spierzchniętych ust. Kremy pod oczy zaś polecane są szczególnie osobom starszym, gdyż czarna porzeczka znacznie opóźnia procesy starzeniowe skóry. Z nasion porzeczki otrzymuje się olej, który ma ogromne znaczenie w kosmetologii.
Przepis na głęboko nawilżającą maseczkę z czarnej porzeczki:
- 200 gram rozduszonych owoców czarnej porzeczki
- 2 łyżeczki miodu wielokwiatowego
Porzeczkę i miód wymieszać. Tak powstałą mieszanką pokryć skórę twarzy i szyi. Po 20 minutach dokładnie zmyć. Dla osiągnięcia lepszego efektu zaleca się regularne stosowanie maseczki przez okres przynajmniej 2 tygodni.