Brokuły – pochodzenie, wartości odżywcze, kalorie, zastosowanie
Warzywa powinny stanowić podstawę zdrowego odżywiania i prawidłowej, zbilansowanej diety. Szczególnie dobroczynne wartości znajdziemy w zielonych warzywach, które zawierają wiele witaminy C i magnezu, a ponadto są niskokaloryczne. Regularne spożywanie szpinaku, czy brokułów wpłynie oczyszczająco na nasz organizm, czy dobroczynnie wpłynie na naszą wątrobę. Zielone warzywa są szczególnie polecane w diecie wątrobowej. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej zielonej skarbnicy potasu – brokułom.
Skąd się wzięły brokuły?
Naukowcy ocenili, że kolebką tego zielonego, jednorocznego warzywa są rejony Morza Śródziemnego. Mówi się o tym, że hodowany i uprawiany był przez Greków i Rzymian. Obecnie warzywo te hoduje się w większości krajów, w których nie występują ciągłe upały. Brokuł nie lubi wysokiej temperatury, więc Polska jest wspaniałym miejscem do uprawy.
Brokuł – wartości odżywcze:
Porcja 200 g zawiera:
- Wartość energetyczna: 70 kcal
- Tłuszcz: 0.82 g
- Białko ogółem: 4.76 g
- Błonnik: 6.6 g
Minerały:
- Sód: 82 mg
- Wapń: 80 mg
- Potas: 596 mg
- Żelazo: 1.34 mg
- Magnez: 42 mg
- Fosfor: 134 mg
- Cynk: 0.90 mg
Witaminy:
- Witamina A: 3096 IU
- Kwas foliowy: 10 mg
- Witamina B6: 0.4 mg
- Niacyna: 1.1 mg
- Ryboflawina: 0.226 mg
- Tiamina: 0.12 mg
- Witamina C: 129.8 mg
Brokuły lekiem na nowotwory?
Te zielone warzywa są skarbnicą sulforafanu, który jest substancją-przeciwutleniaczem, wykazującym działanie blokujące mutacji DNA związanych z chorobami nowotworowymi. Odpowiednia ilość sulforafanu pozwala również na likwidacje pierwszych komórek tworzącego się nowotworu. Należy jednak pamiętać, że tylko odpowiednio przygotowane warzywa wykazują takie właściwości – mrożenie i gotowanie w wysokich temperaturach sprawia, że warzywo nie wytwarza sulforanu. Najwięcej właściwości wykazują więc surowe, lub krótko gotowane brokuły. Świetną alternatywą dla smacznego posiłku jest gotowanie brokułów na parze przez nie dłużej niż 4 minuty.
Brokuły – skarbnica potasu, a nadciśnienie:
Dzięki ogromnym ilościom potasu zawartego w brokułach zwiększa się drożność naczyń krwionośnych, co usprawnia prawidłowy przepływ krwi, czego skutkiem jest znaczny spadek ciśnienia. Brokuły są więc polecane szczególnie osobom mającym problem ze zbyt wysokim nadciśnieniem tętniczym, gdyż ich regularne spożywanie gwarantuje utrzymanie prawidłowego ciśnienia, a co z tym związane, zmniejsza się ryzyko miażdżycy, zawału serca i chorób pochodnych nadciśnienia.
BIO sok z brokułów
Zastosowanie brokułów w kuchni:
Brokuł, jako warzywo zawierające dużo witaminy C jest warzywem, które powinno gościć regularnie na naszych stołach. Jest częstym składnikiem zup, kremów czy sałatek. Brokuł często jest porównywany do kalafiora, lecz mimo dość dużego podobieństwa jeśli chodzi o smak, brokuł ma znacznie delikatniejszy smak. Pamiętajmy jednak, że poddawanie naszego warzywa wysokiej temperaturze sprawia, że traci one większość swoich dobroczynnych właściwości. Również proces zamrażania i odmrażania nie jest zbyt korzystny dla zachowania wszystkich związków, witamin i minerałów w brokułach.
Przepis na smaczną zupę krem z brokułów:
- 2 średniej wielkości brokuły
- 1 pietruszka (posiekana)
- 2 duże cebule (posiekane)
- 2 marchewki (posiekane)
- 3 ząbki czosnku
- 200 gram pieczarek (opcjonalnie)
- 300 ml śmietanki 30 %
- 500 ml jogurtu naturalnego typu greckiego
- świeża bazylia
- przyprawy: sól, pieprz, kucharek, maggi
Wszystkie warzywa zalewamy wodą do poziomu ich zakrycia. Doprowadzamy do wrzenia, następnie studzimy i blendujemy. Pamiętajmy jednak, żeby odpowiednio przyprawić naszą zupę – nie możemy dodać zbyt dużo soli, gdyż zabije smak naszych brokułów. Maggi pomoże wydobyć smak. Krem z dodatkiem pieprzu sprawdzi się idealnie jesienią i zimą. Tak przygotowaną zupę możemy podawać wraz z chlebem pełnoziarnistym lub w połączeniu z grzankami pszennymi.
Brokuły, a odchudzanie:
Biorąc pod uwagę fakt, że brokuły są niskokaloryczne – ich spożywanie polecane jest podczas stosowania wielu diet odchudzających. Obfita porcja brokułów dostarczy naszemu organizmowi dużo energii i wywoła uczucie sytości, nie dostarczając przy tym ogromnych ilości kilokalorii. Należy jednak pamiętać, że zbyt częste spożywanie zielonych warzyw może wywołać nieprzyjemne gazy, bóle brzucha, czy biegunki – tak więc brokuły są jak najbardziej wskazane przy każdego rodzaju diecie, ale w umiarkowanych ilościach.