Przygotowania do konsultacji w klinice leczenia niepłodności

Nie warto czekać latami na skuteczne poczęcie. Im wcześniej podejmie się kroki, tym większa szansa na zostanie rodzicami. Czasem wystarczy mała zmiana i zbędne okazuje się stosowanie metod zapłodnienia pozaustrojowego.

Podjęcie pierwszego kroku w leczeniu niepłodności może być zarówno ekscytujące jak i stresujące. Decyzja o podjęciu leczenia rodzi wiele nadziei, a pacjenci przychodzą do poradni z lękiem i nurtującymi ich pytaniami. W tym artykule dowiesz się wszystkiego o pierwszej wizycie w klinice leczenia niepłodności.

Podczas konsultacji spotkasz się z lekarzem, które oceni twoją historię medyczną. Po przeanalizowaniu jej, lekarz będzie miał lepszą wiedzę o konkretnym przypadku niepłodności i przedstawi ci plany diagnostyczne i leczenie. Pierwsza wizyta może trwać od 30 do 90 minut.

Kiedy najlepiej umówić się na pierwszą wizytę

Klinika leczenia niepłodności Invimed zaleca rozważne wybranie terminu pierwszej konsultacji lekarskiej. Lekarz specjalista wykonuje wówczas USG dopochwowe, dlatego najkorzystniejszym okresem na wizytę są dni, gdy krwawienie miesięczne nie występuje (pomiędzy 10. a 25. dniem cyklu). W przeciwnym wypadku trzeba będzie ograniczyć badanie do USG przezbrzusznego.

Co należy zabrać ze sobą na umówioną wizytę

  • Dokument potwierdzający tożsamość.
  • Kopię dokumentacji medycznej. Każdy dostarczony materiał informacyjny może stanowić istotny element zagadki, dlatego dostęp lekarza do najnowszej dokumentacji medycznej jest niezbędny. Nie zapomnij o wszelkich wcześniejszych ocenach płodności lub sposobach leczenia.
  • Ankietę. Niekiedy otrzymuje się e-mailem ankiety medyczne do wypełnienia przez obojga partnerów i przyniesienia na konsultację.
  • Listę pytań do lekarza. Bardzo dobrym pomysłem jest napisanie lub wydrukowanie pytań przed wizytą u lekarza. W klinice leczenia niepłodności będą zadawali ci wiele pytań, ale nie zapomnij o swoich. Lista pytań pod ręką sprawi, że pod wpływem emocji i stresu nie zapomnisz ich zadać. Poniżej znajdziesz listę sugerowanych pytań, które ułatwią ci rozpoczęcie pracy. Przyda się do zapisania instrukcji i szczegółów. Otrzymasz wiele informacji, o których pod wpływem emocji, możesz zapomnieć. Robienie notatek podczas wizyty może ci pomóc przetworzyć informacje i zapamiętać ważne szczegóły.
  • Partnera/partnerkę. Obecność partnera lub partnerki może być pomocna podczas wizyty. Partnerzy zapewnią wsparcie emocjonalne, będą mogli też odpowiadać na pytania wraz z tobą, oferując lekarzowi dodatkowy wgląd na sprawę. Będą mogli też zadać własne pytania i rozwiać wątpliwości na temat procesu leczenia bezpłodności.

Klinika leczenia niepłodności – jak się przygotować?

Dokumentacja medyczna będzie miała bardzo duże znaczenie, aczkolwiek będzie stanowiła tylko część obrazu twojego stanu zdrowia. Bardzo ważne są też twoje refleksje i fakty. Poświęć trochę czasu, by przed wizytą zapisać i zorganizować następujące informacje:

  • Wymień wszystkie leki, witaminy, zioła i inne suplementy, które zażywasz lub w przeszłości zażywałeś/aś. Wymień wszystko, bez względu na to, jak ważne ci się wydaje. Podaj też dawki jakie przyjmujesz.
  • Wymień wszystkie kluczowe informacje medyczne.
  • Wszelkie choroby, które ty, lub twój partner możecie mieć.
  • Poprzednie oceny lub sposoby leczenia niepłodności.
  • Wiek pierwszej menstruacji.
  • Szczegóły dotyczące okresu. Czy jest regularny? Jak długo trwa przeciętny cykl? Czy cierpisz z powodu PMS lub szczególnie bolesnych okresów?
  • Podaj szczegóły dotyczące prób zajścia w ciążę.
  • Jak długo staracie się o dziecko?
  • Częstotliwość współżycia.
  • Wszelkie rejestry dotyczące owulacji i dni płodnych.
  • Porozmawiaj z rodziną o przypadkach niepłodności lub trudnościami z zajściem w ciążę w historii medycznej rodziny.

W trakcie konsultacji w klinice leczenia niepłodności

W tym akapicie podpowiadamy o co zapytać osoby pracujące i lekarza kliniki leczenia niepłodności. Jest to lista pytań, jakie warto zadać podczas pierwszej wizyty. Pamiętaj też, aby dodać własne. Indywidualny czas ze specjalistą to ważna okazja, aby uzyskać odpowiedzi i uspokoić umysł.

  • Ocena płodności: Jakie konkretne testy zleci doktor, aby zdiagnozować niepłodność? Ile kosztują?
  • Diagnoza: Jak długo potrwa diagnoza waszych problemów? Pamiętaj jednak, że każdy przypadek jest inny, a lekarz być może nie będzie w stanie udzielić ci konkretnej odpowiedzi.
  • Leczenie: Na podstawie wyników tych testów, jakie są twoje możliwości leczenia? Jaki jest średni procent sukcesu poszczególnych zabiegów pod kątem żywych urodzeń? Jakie są współczynniki sukcesów kliniki? Jakie są efekty uboczne i zagrożenia tych zabiegów?
  • Na temat kliniki: Czy klinika zapewnia opiekę psychologiczną, czy też może skierować cię do doradcy, który zajmuje się problemami płodności? Jaka jest rola personelu pielęgniarskiego w leczeniu i kontaktach z pacjentem? Gdzie będą przeprowadzane testy / procedury? Na miejscu czy w odrębnym obiekcie? Ilu pacjentów przychodzi, którzy są w twojej grupie wiekowej? Ilu z nich ma taką samą przyczynę niepłodności, co ty? Jakie są współczynniki sukcesu żywych urodzeń dla twojej grupy wiekowej i z twoimi możliwościami leczenia? Jak odbywa się komunikacja z kliniką? Jakie są godziny urzędowania i na jaki numer należy zadzwonić z problemami lub pytaniami? Czy jest dostępna linia ratunkowa poza godzinami pracy?

Leczenie niepłodności – jakie testy są przeprowadzane?

Wielokrotne testy są regularną częścią leczenia niepłodności. Pozwalają lekarzowi na monitorowanie postępów w całym procesie. Testy podczas pierwszej konsultacji pomogą zdiagnozować przyczynę niepłodności, ustalenie podstawy przyszłych testów oraz przeanalizowanie wszystkich problemów, które mogą zakłócić proces leczenia niepłodności. Podczas pierwszej wizyty napotkasz prawdopodobnie następujące testy:

Dla kobiet:

  • Ultrasonografia (USG) w celu oceny stanu jajników
  • Standardowe badania krwi w celu sprawdzenia indywidualnych poziomów hormonów, takich jak FSH, LH, TSH, PRL

Dla mężczyzn:

  • Próbki plemników
  • Testy krwi

Przebieg wizyty i wywiad lekarski

W trakcie pierwszego spotkania lekarz weryfikuje otrzymane od obojga partnerów dane medyczne oraz wyniki wypełnionych ankiet. W trakcie rozmowy o ich stanie zdrowia padają m.in. pytania o przyjmowane leki, stan psychiczny i fizyczny, historię poważnych chorób, styl życia i przyjmowanie używek, a także częstotliwość i jakość współżycia.

Dodatkowo lekarz pyta kobietę o historię miesiączkowania, choroby kobiece i ich leczenie, stosowane środki antykoncepcyjne, aborcje, ciąże, poronienia, a także płodność, wady wrodzone i choroby umysłowe w rodzinie. Mężczyzna jest pytany o choroby przewlekłe, zakaźne oraz przenoszone drogą płciową, nowotwory, ewentualne zapłodnienia innych partnerek i efekty tych ciąż, przebywanie w ekstremalnych temperaturach, kontakty z chemikaliami czy substancjami toksycznymi, narażenie na promieniowanie. Wykonywane jest badanie ginekologiczne oraz USG, zlecane są badania laboratoryjne i natychmiast rozpoczyna się proces leczenia.

Rozpoczęcie leczenia niepłodności to bardzo ważna decyzja, a pierwsza wizyta jest niezwykle ważnym momentem. Podczas pierwszej konsultacji pamiętaj, że jesteś równym partnerem i uczestnikiem terapii i masz prawo do informacji i wiedzy na temat każdej fazy i etapu leczenia. Przygotowanie do wstępnej konsultacji da ci poczucie, że rozpoczniesz leczenie niepłodności z całą pewnością.

zobacz także: leczenie bezpłodności

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.