Jak wyleczyć krótkowzroczność?
Krótkowzroczność czy mówiąc potocznie bliskowzroczność to wada polegająca na wyraźnym widzeniu bliskich przedmiotów, podczas gdy dalsze wydają się być zamazane. Wzrok można ćwiczyć i sprawić, że wada zmniejszy się na tyle, by móc zrezygnować z okularów korekcyjnych. Jak wyleczyć krótkowzroczność i czy zawsze jest to możliwe?
Miotopia to bardzo powszechna wada wzroku. Rozwija się raczej powoli i na początku niewiele osób jest w stanie wychwycić moment, w którym zaczynają mrużyć oczy w celu wyostrzenia widzenia. To dlatego, że bliskie widzenie wciąż jest poprawne, a przecież to na tym opieramy głównie swoje osądy. Gorzej gdy przestajesz widzieć znaki drogowe…
Przyczyny niedowidzenia
Zanim przejdziemy do metod leczenie krótkowzroczności skupmy się na podłożu tej dolegliwości. Wady wzroku są bardzo często dziedziczone po rodzicach. Jako rodzice powinniśmy zwracać uwagę na problemy ze wzrokiem u naszych dzieci. Ważne są badania wzroku wykonywane raz do roku. Miotopia rozpoczyna się we wczesnym dzieciństwie a później z roku na rok pogłębia. Najgorszy okres choroby przypada na wiek dojrzewania i wtedy większość nastolatków musi już czy tego chce czy nie założyć okulary lub soczewki. Niedowidzenie może poważnie przeszkodzić w codziennym funkcjonowaniu. Inne przyczyny krótkowzroczności to wytężanie wzroku, np. wspomniane mrużenie oczu by dostrzec szczegóły, czytanie w słabym oświetleniu itd. szkodzą także monitory komputera i telewizora, dlatego jeśli spędzasz przed nimi dużo czasu być może warto zainwestować w specjalne okulary.
Na czym polega wada wzroku?
Przy krótkowzroczność promienie świetlne wpadające do gałki ocznej skupiają się przed siatkówką zamiast na niej. Jeśli natomiast promienie świetlne skupiają się za siatkówką, mamy do czynienia z nadwzrocznością. Objawy krótkowzroczności mogą być bardzo sugestywne – to częste bóle głowy, przybliżanie książek podczas czytania, zmęczenie wzroku. Jako rodzic bądź wyczulony na te oznaki u swojego dziecka. Odwiedzaj rodzinnego specjalistę i umawiaj się regularnie na wizyty kontrolne.
Leczenie krótkowidztwa
Najpopularniejsza i najtańsza metoda korekcji wzroku to noszenie okularów. Krótkowidz będzie miał przepisane szkła minusy, które pomniejszają oczy, co może być ważne w przypadku kobiet. Z wiekiem wzrok się starzeje i widzenie zarówno z bliska jak i w dali zaczyna przysparzać problemów, dlatego dla osób starszych mogą być potrzebne soczewki wieloogniskowe. Jeśli zależy ci na mniej widocznej korekcji wady możesz zdecydować się na soczewki, które zmniejszają moc okularów o 0,25. To dobra opcja dla osób uprawiających sport czy… w zimie.
Okulary Ray-Ban w przystępnych cenach
Gdy mówimy o wyleczeniu krótkowzroczności to mamy na myśli zabieg chirurgiczny, który usuwa wadę wzroku raz na zawsze. Odbywa się to w znieczuleniu i z pomocą laseru, który nakierowuje promienie świetlne na rogówkę. Metoda laserowa jest kosztowna i nie dla wszystkich typów oczu, ale jest jedyna jeśli chcemy się pozbyć wady na stałe.
Jak wyleczyć krótkowzroczność? Możesz spróbować ćwiczeń poprawiających akomodację oka, dbać o zdrowie i nawilżenie oczu. Nie lekceważ nawet drobnej wady, ponieważ nieleczona nie zniknie a będzie się prawdopodobnie pogłębiać. Ogranicz do minimum czas spędzany przed komputerem i telewizorem, zachęcaj dzieci do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Aby wiedzieć więcej odwiedź optometrystę i koniecznie zapisz się na badanie wzroku. Pamiętaj że wada wzroku nie jest twoją winą, ale masz wpływ na to jak się rozwinie. Zwróć także uwagę na fakt, że choroby w tym wady wzroku nie biorą się znikąd. Być może w twoim otoczeniu jest coś, co spędza ci sen z powiek i przestajesz zauważać wokół siebie istotne rzeczy.