Czy da się wyleczyć zeza u dorosłych?

Zez to odchylenie oka względem prawidłowej osi widzenia. U zdrowych osób oczy patrzą równolegle fiksując na dany przedmiot równocześnie. Gdy ma się zeza tylko jedno oko patrzy prawidłowo, podczas gdy drugie odchyla się w innym kierunku. W tym artykule odpowiadamy czy da się wyleczyć zeza u dorosłych. Utarło się bowiem, że krzywy kierunek patrzenia można korygować tylko do pewnego wieku. Leczeniem zeza zajmuje się strabologia z greckiego strabós, z łacińskiego strabismus  czyli zez.

W wielkim skrócie – zezujemy gdy mięśnie podtrzymujące gałkę oczną lub nasz układ nerwowy niedomagają. Praca mięśni może być ze sobą nieskoordynowana lub któryś z nich osłabiony na tyle, że zaburza prawidłowe widzenie. Zez jest bowiem nie tylko wadą powierzchowną, ale anatomiczną, która wymaga leczenia. Nieleczony zez powoduje szereg objawów: bóle oczu i głowy, łzawienie, podwójne widzenie. Na koniec pojawiają się problemy z czytaniem i pisaniem a także trudność z jednoznacznym zlokalizowaniem przedmiotów i osób.

Dlaczego warto leczyć zeza?

Nieleczony zez powoduje trwałe zmiany w mózgu. Choć oko jest teoretycznie zdrowe, to z czasem tracimy zdolność widzenia, ponieważ ośrodek odpowiedzialny za tworzenie obrazu nie dostaje prawidłowego przekazu. Ostrość widzenia pogarsza się, dlatego warto leczyć zeza i to jak najwcześniej. Lekarz ortoprysta lub okulista dobierze sposób leczenia indywidualnie. Mają na to wpływ m.in. wiek pacjenta i dotychczasowa historia leczenia. Warto także powrócić do innego istotnego faktu jakim jest nieestetyczny wygląd wady. Z zezującym rozmówcą ciężko także utrzymać kontakt wzrokowy, co może prowadzić do frustracji. Nawet jeśli jesteś w trakcie leczenia, możesz pomóc sobie zmniejszając widoczność zeza przyciemnionymi okularami.

Sposoby leczenia zeza

Metodę leczenia zeza ustala lekarz. Może wybierać spośród wielu opcji:

  • zasłanianie oka zdrowego w określonym czasie
  • ćwiczenia ort optyczne
  • soczewki okularowe pryzmatyczne
  • operacja

Największe nadzieje rokują dzieci, choć raz skorygowany zez może powracać. Rodzice powinni być o tym ostrzeżeni i wykonywać badania okulistyczne u pociech co pół roku. Zeza można rozpoznać już u półrocznego malucha.

Rodzaje zeza

Uważamy, że bez problemu rozróżnimy zeza, a mimo to bywa, że mniej oczywiste przypadki zostają niezauważone latami. Zez to nie tylko widzenie do środka. Zezować może także jedno oko i to tylko w szczególnych pozycjach. Krótko opiszemy rodzaje poszczególnych z nich:

  • zez zbieżny – oko jest skierowane do środka, podczas gdy drugie patrzy na wprost
  • zez rozbieżny – oko jest skierowane do zewnątrz, podczas gdy drugie patrzy na wprost
  • pionowy ku górze – jedno oko patrzy do góry, drugie na wprost
  • pionowy ku dołowi – jedno oko patrzy do dołu, drugie na wprost

Oprócz zeza jawnego możemy mieć do czynienia z zezem ukrytym, który jest widoczny tylko po zasłonięciu obarczonego wadą oka. Zez ukryty bierze swoją nazwę stąd, że nie jest dostrzegalny przy codziennej aktywności. Może go rozpoznać tylko lekarz podczas badania. Zez ukryty występuje w tych samych konfiguracjach co zez jawny. Jeśli nie będzie leczony, to w końcu przerodzi się w taki na stałe. Przyczyną występowania zeza ukrytego jest źle dobrana korekcja wzroku.

Soczewki Acuvue do korekcji wad wzroku

Zez towarzyszący to skręcenie chorego oka o ten sam kąt utrzymujący się niezależnie od kierunku patrzenia. Inaczej mówiąc, kąt zeza oka prawego jest jednakowa przy patrzeniu w prawo i w lewo. Zez nietowarzyszący charakteryzuje się tym, że mięśnie jednego z oczu są porażone. Następuje to najczęściej na skutek porażenia lub innej choroby. Skręcenie oka jest większe, gdy zbliża się w stronę działania porażonego mięśnia. Wtedy widzenie jest także najbardziej zaburzone.

Czy da się wyleczyć zeza u dorosłych? Tak, ale w ich przypadku będzie to już bardziej ingerencyjne działanie. Operacja zeza polega na osłabieniu bądź wzmocnieniu mięśni metodą chirurgiczną. Zabieg jest przeprowadzany w pełnej narkozie a pacjent przygotowuje się do niego jak do każdej innej operacji. Rekonwalescencja trwa około miesiąc a efektem możesz się cieszyć całe życie.

W artykule wykorzystano informacje ze strony http://www.okularyporadnik.pl/zez.html

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.