Leczenie przebarwień słonecznych
Po urlopie, kiedy zaczęła schodzić opalenizna zauważyłaś brązowe plamki na swojej twarzy? Wcześniej ich nie było, prawda? Po okresie wakacyjnych podróży i urlopów gabinety dermatologiczne szybko zyskują nowych pacjentów właśnie z takim problemem. Zbyt długa ekspozycja na promienie słoneczne może być przyczyną pojawienia się przebarwień.
Czym są przebarwienia?
Przebarwienia to nic innego, jak reakcja naszego organizmu na zbyt długie przebywanie na słońcu. Tworzą się na skutek nagromadzenie barwnika- melaniny (który odpowiedzialny jest za ochronę przeciwsłoneczną) w komórkach skóry twarzy. Zmiany nie są widoczne od razu, lecz pojawiają się kiedy wakacyjna opalenizna zaczyna blednąć (na opalonej skórze nie widać brązowych plam). Pacjentki tłumnie udają się wtedy do gabinetów dermatologicznych aby zacząć walkę z przebarwieniami. Warto zaznaczyć, że przebarwienia znacznie częściej pojawiają się u kobiet niż u mężczyzn i występuję głównie na twarzy.
Przyczyny powstawania przebarwień
Bezpośrednią przyczyną powstania przebarwień jest długotrwałe przebywanie na słońcu bez odpowiedniej ochrony (w postaci kremu z filtrem). Oczywiście na powstanie przebarwień wpływa szereg faktorów. Najważniejsze z nich to:
- środki farmakologiczne, w tym: antybiotyki i środki,
- używanie kosmetyków w formie spreju lub aerozolu,
- używanie perfum podczas opalania,
- są typowym objawem niektórych chorób- są częste, na przykład przy zaburzeniach pracy tarczycy czy gruźlicy,
- zmiany hormonalne- w „grupie ryzyka” są kobiety przy nadziei i przechodzące menopauzę,
- 90% kobiet po 50-siątym roku życia ma, lub miało przebarwienia.
Osoby, u których przebarwienia pojawiły się raz, niestety muszą brać pod uwagę to, że będą pojawiać się za każdym razem po długotrwałej ekspozycji na słońcu bez odpowiedniej ochrony. Inwestycja w kremy z filtrem jest tu wręcz obowiązkowa.
W zależności od tego jak głęboko w skórze twarzy melanocyty (komórki z melaniną) są zlokalizowane, plamy mogą przyjąć barwę od bardzo jasnej, poprzez kolor kawy z mlekiem aż do ciemnobrązowych. Im płycej w warstwach skóry zlokalizowane są melanocyty, tym są jaśniejsze i tym łatwiej jest je usunąć. Niestety, przebarwienia o ciemniejszej barwie, są znacznie trudniejsze do zlikwidowania.
Najczęstszym i równocześnie najbardziej znanym rodzajem przebarwień są piegi. Na całe szczęście są to naturalne zmiany niewymagające interwencji lekarskiej, żadnej kuracji czy też leczenia.
Największy wybór kremów wybielających
Usuwanie przebarwień
Metody depigmentacji (usuwania przebarwień) dobierane są indywidualnie- w zależności od pacjentki i oczywiście głębokość umiejscowienia nadmiaru melaniny.
Od wielu lat w terapiach depigmentacyjnych pierwsze miejsce zajmuje Dermamelan (Cosmelan). W jego składzie występują substancje hamujące wydzielanie enzymu, wywołującego proces melanogenezy. Pierwszym etapem kuracji jest maska nakładana na twarz i zmywana po kilku godzinach. Drugi etap to stosowanie specjalistycznego kremu, aby utrzymać i wydłużyć efekt terapii oraz zahamować proces produkcji melaniny. Krem zawiera substancje ograniczające aktywność enzymu (tyrozynazy) biorącego udział w tworzeniu barwnika.
Kolejną metodą usuwania przebarwień jest wykonywanie peelingów medycznych. Są one stosowane przy kuracji niewielkich i powierzchniowych plamach posłonecznych.
Oczywiście wśród zabiegów zwalczających przebarwienia skóry, na wysokim miejscu, znalazły się również mezoterapie. Polegają one na podaniu, przy pomocy igły, specjalnie zbalansowanej mieszanki kwasu hialuronowego i peptydów w głąb skóry.
Przy likwidowaniu płytkich przebarwień, wysoką skutecznością odznacza się peeling kwasem glikolowym w stężeniu minimum 70%. Polega on na złuszczaniu komórek naskórka razem z komórkami melanocytów. Zazwyczaj w terapii wykonuje się 5-10 zabiegów.
Przy głębszych przebarwieniach skóry rekomendowany jest peeling kwasem trójchlorooctowym. Po tym zabiegu skóra nieestetycznie łuszczy się, co często zmusza pacjentkę do poszastania w domu nawet do siedmiu (!) dni po wykonaniu peelingu. Na szczęście jest on dość efektywny i najczęściej wystarczy tylko jeden zabieg, aby pozbyć się przebarwień.
4 domowe metody usuwania przebarwień
Domowe metody, niestety nie są tak skuteczne jak zabiegi wykonywane w salonach kosmetycznych lub u dermatologów. Mogą pomóc jednak przy płytkich, jasnych przebarwieniach. Wykorzystanie domowych metod wymaga dużej systematyczności. Należy pamiętać, że ich efekty przychodzą z czasem.
- Żel aloesowy- ma wspaniałe właściwości chłodzące i lecznicze, które mogą znacznie zmniejszyć problem przebarwień słonecznych. Należy go stosować raz dziennie przez minimum dwa miesiące, aby cieszyć się zadowalającym efektem.
- Ocet jabłkowy i sok z cytryny- jest to naturalne połączenie kwasu alfa-hydroksylowego i kwasu cytrynowego. Aby stworzyć miksturę redukująca przebarwienia należy zmieszać po pół łyżeczki tych płynów i nałożyć je na problematyczne miejsce. Najlepsze efekty uzyskuje się nakładając mieszkankę miksturę na noc. Rano należy umyć twarz zimną woda.
- Zielona herbata również jest pomocna w rozjaśnianiu przebarwień. Wystarczy zaparzyć jedną torebkę zielonej herbaty. Gdy ostygnie należy nasączyć w niej wacik i przemyć przebarwienia. Zabieg powinien być wykonywany 2 razy dziennie.
- Mleko, a właściwie kwas mlekowy stosowany na przebarwienia sprawi, że zbledną a następnie znikną. Przebarwienia należy przemywać wacikiem zanurzonym w mleku. Po upływie 15 minut trzeba spłukać twarz chłodną wodą. Można też stosować peelingi z mleka zsiadłego.
Przebarwień skórnych zdecydowanie lepiej jest unikać, niż poświęcać czas i pieniądze na usunięcie tych nieestetycznych i niechcianych plam. Pamiętaj o tym, zwłaszcza wakacyjną porą, i chroń swoją skórę odpowiednim kremem z filtrem.