Pomoc w zaburzeniach jelitowych

Problemy z trawieniem, dyskomfort w brzuchu, wzdęcia, kłopoty z wypróżnianiem, niestrawność – te objawy zna każdy z nas. Od czasu, do czasu pojawiają się czy to za prawą błędów dietetycznych, czy też zmiany klimatu lub podczas choroby oraz stresujących sytuacji. Problem zaczyna się gdy kłopoty gastryczne dokuczają ciągle – utrudniają wtedy codzienne funkcjonowanie, odbierają apetyt i wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Z wieloma tego typu objawami poradzimy sobie sami, z innymi – potrzebna będzie pomoc specjalisty. W każdym jednak przypadku kluczem do sukcesu będzie prawidłowe żywienie.

Wielu z nas, wskutek nietolerancji składników niektórych potraw cierpli na uciążliwe dolegliwości ze strony układu trawiennego. Faktem jest, że dyskomfort ten spowodowany może być wieloma czynnikami i nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że niektórych produktów nasz organizm po prostu nie toleruje. Częstą nietolerancją, która prowadzi do dyskomfortu, uciążliwych wzdęć czy uporczywych biegunek jest spożywanie produktów bogatych w laktozę przez osoby, które ten laktozy najzwyczajniej w świecie nie tolerują.

Gdy jelita się denerwują

Zaburzenia trawienia i choroby układu pokarmowego, w tym cała gama schorzeń i zaburzeń jelitowych, pomału pracują na awans do kategorii chorób cywilizacyjnych i stają się najczęstszą przyczyną wizyt u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Ciągły pęd, nerwowe i stresujące sytuację w pracy i domu oraz jedzenie w pośpiechu żywności mocno przetworzonej sprzyjają rozwojowi wielu z tych schorzeń.

Najczęściej zaburzenia jelitowe spowodowane są złą dietą oraz narastającym stresem. Prym pośród chorób jelit wiedzie obecnie tzw. zespół jelita drażliwego. Wg lekarzy jest przyczyną co drugiej wizyty u gastroenterologa. Schorzenie to jest wyjątkowo trudne do leczenia, nie znane są także przyczyny występowania IBS (skrót pochodzi od nazwy angielskiej tej choroby – Irritable Bowel Syndrom). Nie odkryto przyczyn anatomicznych, wiadomo natomiast, że pogarszają ją czynniki emocjonalne.

Dolegliwości jakie występują u chorych z IBS potęgowane są często przez nieprawidłowe odzywanie. Chory powinien unikać przede wszystkim potraw wzdymających a skupić się na potrawach poprawiających perystaltykę jelit (np. tych bogatych w błonnik). Ważne, aby słuchać swojego organizmu i eliminować te pokarmy, po których następuje zintensyfikowanie objawów chorobowych.

Gdy cierpią dzieci

Zaburzenia jelitowe nie omijają także najmłodszych. Zarówno refluks, zaparcia oraz wzdęcia, a więc to wszystko co dokucza osobom dorosłym, nie omija i dzieci. Szacuje się, że nawet do 50 % niemowląt cierpi na nawracające objawy refluksu. Równie często występują zaparcia, biegunki, alergie oraz nietolerancje pokarmowe. Żadnego z tych przypadków nie należy lekceważyć. U dzieci prawidłowo przebiegający proces trawienia jest szczególnie istotny. Zakłócenia czynności przewodu pokarmowego często prowadzą do nieprawidłowości w rozwoju trawienia oraz wchłaniania a także niedożywienia.

Na szczęście, większość tych dolegliwości, tak samo jak w przypadku osób dorosłych, można załagodzić zmianą sposobów karmienia i odżywiania dziecka. Znaczenie ma także nie tylko dieta, ale i prawidłowa ilość płynów podawanych dziecku.

Pomoc z apteki

Schorzenia jelitowe zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, wymagają troski i nieco bardziej uważnej i dobrze zbilansowanej diety. Pomóc tutaj mogą specjalistyczne preparaty (łatwo dostępne w większości aptek), które dostarczą choremu odpowiednią ilość składników odżywczych i kalorii, zapobiegną niedożywieniu oraz znacznie wspomogą proces leczenia.

Tego typu dietetyczne preparaty wspomagają nie tylko odżywanie podczas schorzeń układu pokarmowego ale, dzięki doskonale zbilansowanym wartościom odżywczym i wzbogaceniu w takie substancje jak: proteiny, L-glutaminę, lub argininę, doskonale sprawdzają się w procesie leczenia i rekonwalescencji w wielu chorobach. Często wykorzystywane są podczas terapii u pacjentów z mukowiscydozą, po przebytych urazach i złamaniach, zabiegach operacyjnych a nawet u chorych onkologicznych.

Nie lekceważmy więc znaczenia diety dla zdrowia, komfortu i życia człowieka. Naukowcy oraz lekarze prześcigają się w opracowywaniu coraz to nowszych wskazówek dietetycznych ale to od nas zależy jaki użytek zrobimy z ich wiedzy.

Poprzez zabiegany styl życia bardzo często zapominamy o tym, co powinno być dla nas priorytetem – o naszym zdrowiu. Warto czasem zatrzymać się i w tym całym pośpiechu spojrzeć na to, czy posiłki, którymi raczymy nasz organizm są zdrowe i zbilansowane, oraz czy ich przyjmowanie daje nam energię na cały dzień, czy wręcz przeciwnie – szkodzi i wpływa na rozrost tkanki tłuszczowej.

Faktem jest, że zbilansowana dieta w dzisiejszych czasach jest wyjątkowo prosta – w niemalże każdym, nawet mniejszym sklepie znajdziemy dietetyczne i ekologiczne produkty, dzięki którym przyrządzić będziemy mogli proste ale i smaczne posiłki.

Proste sposoby na zaburzenia jelitowe

Faktem jest, że cierpiąc na uporczywe zaburzenia ze strony układu trawiennego często szukamy alternatywy zapobiegania im w możliwie najprostszy i najskuteczniejszy sposób. Chcąc zniwelować uporczywe wzdęcia, zaparcia czy uporczywą pełność brzucha postawić powinniśmy szczególnie na naturalne preparaty – mieszanki ziół.

Napary powstałe na bazie świeżego rumianku, czy ziołowe herbatki w prosty i skuteczny sposób pomogą walczyć nam z zaparciami, a regularne spożywanie tych naturalnych wywarów dodatkowo pomogą nawilżyć i odżywić naszą skórę, oraz wpłyną na wyraźną poprawę naszego samopoczucia.

Faktem jest jednak, że nie każdy z nas lubi napary na bazie ziół. Osobom, które nie przepadają za ziołowymi specyfikami zaleca się, aby do takich naturalnych wywarów dodać niewielkie ilości miodu, czy kilka plastrów świeżej cytryny. Sprawi to, że aromat i smak ziół będzie znacznie słabiej wyczuwalny, a napar będziemy pić z nieukrywaną ochotą.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.