Na czym polega i jak leczyć zespół metaboliczny?

Otyłość dotyczy już co 3 dziecka do 15 roku życia za co w głównej mierze odpowiedzialność ponoszą rodzice. Idąc dalej nie trudno wyobrazić sobie skalę tego problemu wśród osób dorosłych. Co roku na powikłania po otyłości umiera niemal 3 miliony ludzi. Zespół metaboliczny to konsekwencja złego odżywiania i spadku genetycznego po przodkach, z którym można a nawet trzeba walczyć. Na czym polega i jak leczyć zespół metaboliczny? Dowiedz się więcej o tym schorzeniu określanym mianem tajemniczego zespołu X.

Zespół X to zaburzenia metaboliczne, które powoli i nieuchronnie wyniszczają organizm. Do grona chorób metabolicznych zalicza się charakterystyczną otyłość brzuszną, ale do stwierdzenia zespołu X muszą występować jeszcze inne  objawy, w tym:

  • Wysoki poziom tri glicerydów
  • Małe stężenie dobrego cholesterolu
  • Nadciśnienie tętnicze
  • Wysoki poziom cukru na czczo lub cukrzyca typu 2

Jakie są przyczyny zespołu X?

Przyczyny schorzenia nie są do końca znane. Uwaga naukowców skupiła się na temacie zespołu metabolicznego stosunkowo niedawno, ale już ustalono, że winę za to ponosi przede wszystkim szybkie tempo życia z czego wynika niezdrowa dieta w połączeniu ze stresem. Zbagatelizowane objawy otyłości prowadzą do zawału serca i udaru mózgu. Ich ryzyko zwiększa się wraz z wiekiem. Nie bez znaczenia jest także za mała ilość ruchu, co dotyczy zarówno osób dorosłych jak i dzieci. Na zespół metaboliczny częściej zapadają kobiety, dlatego powinny się mieć na baczności i regularnie przeprowadzać badania krwi.

Nadmiar jedzenia jakim dysponujemy sprawia, że żyjemy w permanentnym stanie sytości. Nasz organizm jest natomiast przyzwyczajony do okresów głodu, dlatego wciąż gromadzi zapasy odkładane w postaci tłuszczu. Niestety, ale taka dziedziczność po naszych przodkach, że dziedziczymy skłonność do otyłości – jedni w mniejszym, inni w większym stopniu. Jeśli dodać do tego styl życia sprzyjający tyciu, to prędzej czy później, ale ujawni się u nas zespół metaboliczny. Szacuje się, że dotyczy on już co 5-ego Polaka.

Jak leczyć otyłość?

Dieta

Głównym zaleceniem dietetycznym jest zmniejszenie kaloryczności posiłków. Osiągniesz to zmniejszając udział tłuszczu, cukrów prostych i alkoholu w diecie. Zwiększ spożycie warzyw i owoców w każdej postaci. Zmniejszaj poziom kalorii stopniowo tak, by chudnąć 0,5-1 kg tygodniowo. Niewskazane są głodówki, po których grozi Ci efekt jojo.

Ruch

Choć to dieta ma największy udział w tym jak wyglądamy, to aktywność fizyczna pomaga zauważyć szybsze rezultaty i utrzymać je przez dłuższy okres czasu. Dzięki niej wydatkujemy jeszcze więcej energii a dzięki temu wyrównujemy zaburzenia metaboliczne. Sport przyspiesza przemianę materii, zwiększa wydolność krążeniowo-oddechową i sprawność ruchową. Intensywność ćwiczeń zwiększaj stopniowo. Na początek świetnym pomysłem będzie basen odciążający kolana, biodra i kręgosłup.

Leki

Te może zapisać tylko lekarz, gdy BMI przekracza 30 kg/m2. Możesz także wspomóc swoją dietę suplementami ułatwiającymi odchudzanie. Wśród licznych preparatów na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim te środki, które zmniejszają wchłanianie tłuszczu z przewodu pokarmowego. Działania uboczne jakie możesz zauważyć są łagodne i niegroźne i dotyczą wyłącznie przewodu pokarmowego. Jeśli zmniejszysz ilość tłuszczu w diecie, to one miną. Dzięki suplementom redukujesz masę ciała, ograniczasz powrót do pierwotnej wagi, zmniejszasz ryzyko chorób związanych z otyłością i znacznie poprawiasz swoja jakość życia.

Leczenie chirurgiczne

Wskazaniem do chirurgicznego leczenia otyłości jest BMI powyżej40 kg/m2. Dotąd popularny by-pass żołądkowy jest już coraz mniej popularną formą zabiegu zważając na ryzyko wielu poważnych powikłań pooperacyjnych. Inny popularny zabieg to umieszczenie balonu w żołądku. Do żołądka wprowadza się pusty silikonowy worek, który napełniany jest roztworem soli fizjologicznej. Balon uciska ściany żołądka, powodując uczucie sytości. Je się więc znacznie mniej, szybko tracąc na wadze. Balon zostaje usunięty po 6 miesiącach. Co ważne operacja nie zastępuje diety i ćwiczeń.

Psychoterapia

Otyłość jest konsekwencją zajadania problemów a te wiążą się z zaniżoną samooceną, brakiem asertywności itd. Jedzenie jest tu tylko objawem a otyłość konsekwencją nie radzenia sobie z problemami lub inaczej, konsekwencją rozwiązywania ich w znany sobie sposób. Na psychoterapii poznasz i zrozumiesz mechanizmy obronne kryjące się za objadaniem i opracujesz strategię zastępczą, która będzie zdrowsza dla twojej psychiki i ciała. Uświadomisz sobie brak kontroli nad objawem, a dzięki temu będziesz mógł rozpocząć realną pracę nad sobą. Spotkania z terapeutą pomogą ci także wytrwać w postanowieniach i nie powrócić już do poprzedniej wagi.

Niestety większość osób próbujących odchudzania ma za sobą wiele niepowodzeń. Najważniejsze, to nie poddawać się i stale próbować na wszystkie sposoby. To już wszystko o tym na czym polega i jak leczyć zespół metaboliczny. Jeśli potrzebujesz więcej informacji zgłoś się do swojego lekarza.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.