Co musisz wiedzieć o mostach protetycznych?
Mosty protetyczne pozwalają uzupełnić częściowe braki w uzębieniu, ale w przeciwieństwie do protez ruchomych, zapewniają dużo większy komfort noszenia. To rodzaj stałego stelażu, na którym umieszcza się sztuczny ząb imitujący ten prawdziwy. Niestety pomimo dużej wygody nie każdy może sobie pozwolić na taki zabieg. Dziś podpowiadamy co musisz wiedzieć o mostach protetycznych – koszt wykonania, wskazania i przeciwwskazania do ich stosowania. Jak dbać o mosty protetyczne, by posłużyły nam wiele lat?
Mosty protetyczne zastępują brakujące zęby, ale tylko wtedy, gdy masz swoje naturalne zęby a wymusza to ich budowa. Filary to dwie korony zębowe, które zostają przymocowane do naturalnych zębów pacjenta. Są jeszcze przęsła czyli korony zębowe połączone filarami, które są wstawiane w puste przestrzenie zębowe. Najważniejsze jest ułożenie brakujących zębów. Jeśli pomiędzy zębami istnieje zbyt duża przerwa, to most protetyczny jest przeciwwskazaniem, ponieważ brakuję podpory mostu w postaci zęba. Wyjściem z sytuacji jest założenie implantu lub proteza ruchoma.
Jak wykonuje się most protetyczny?
Gdy lekarz i pacjent podejmą decyzję o założeniu mostu protetycznego trzeba oszlifować zdrowe zęby w szpic. A ponieważ zmiana jest znacząca, na most decydują się osoby z dużymi ubytkami zębowymi. Jeśli twoje ubytki są niewielkie weź pod uwagę implanty. Powody, dla których decydujemy się na most protetyczny są różne, ale są nimi przede wszystkim troska o względy estetyczne, ale i o nasze zdrowie. Puste przestrzenie w uzębieniu mogą prowadzić do chorób dziąseł i próchnicy sąsiednich zębów. Takie dziury raczej trudno doczyścić zwykłą szczoteczką. Poza tym możemy narazić się na przemieszczanie zębów.
Jaki most protetyczny wybrać?
Protetyka nigdy nie była tania. Mosty protetyczne należą raczej do drogich rozwiązań, ale czasami koniecznych. Do wyboru mamy kilka rodzajów mostów: ceramiczne, pełnoceramiczne i kompozytowe lub akrylowe, które są rozwiązaniem tylko tymczasowym, choć prawidłowo założone mogą sprawdzić się dużo dłużej niż byśmy przewidywali. Mosty mogą protezować luki o znacznej długości – od jednego do nawet czterech zębów. Mosty są generalnie trwałe i wytrzymałe. Wady mostów to na pewno duża inwazyjność leczenia. W czasie pracy może dojść do uszkodzenia zębów, co wymusi leczenie kanałowe, co jeszcze podniesie i tak wysokie koszty zabiegu. Cena mostu protetycznego to liczba koron w moście pomnożona przez cenę korony danego typu. Cena korony zębowej waha się od około 600 zł do nawet około 1200 zł za sztukę. Za wszystko będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni, ponieważ zabieg nie jest refundowany przez NFZ.
Przebieg zakładania mostów
Do wykonywania mostów klasycznych stosuje się te same materiały, co do wytwarzania koron. Procedura szlifowania zębów przebiega także podobnie do koron. Ilość zębów potrzebnych do spiłowania czyli filarów jest kwestią indywidualną dla każdego pacjenta i zależy od jakości zębów oraz od tego jak duże są luki w uzębieniu. Zęby muszą być gotowe na dodatkowe obciążenie, dlatego w razie potrzeby można zamontować most nawet na koronach i implantach. Mosty protetyczne są zawsze indywidualnie planowane pod każdego pacjenta. Zakładanie mostów przebiega w kilku etapach. Po oszlifowaniu zębów pobierany jest wycisk szczęki. Kolor mostu jest dopasowywany do naturalnych zębów. Następnie na oszlifowane zęby nakładane są korony lub mosty tymczasowe, które ochronią zęby. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, to lekarz cementuje protezę. Cały proces trwa około tydzień.
Płyn do płukania ust przeciw przykremu zapachowi
Bezpieczeństwo zabiegu
Jeśli istnieją przeciwwskazania do mostów protetycznych lekarz z pewnością odradzi nam tę metodę. Znane są bowiem przypadki powikłań, np. próchnicy, uszkodzenia zębów i zapalenia zębów. im dłuższy most, tym prawdopodobieństwo powikłań będzie większe. Może się także zdarzyć, że błona śluzowa odrzuci most, ale o tym dowiesz się jeszcze w momencie jej planowania. Po założeniu mostu nie będzie już można tego cofnąć, więc my i lekarz musimy mieć pewność co do słuszności tej decyzji. Co musisz wiedzieć o mostach protetycznych i dbaniu o nie? O mosty protetyczne należy dbać tak jak o naturalne zęby. Szczotkuj je dwa razy dziennie, używaj nici dentystycznej do przestrzeni międzyzębowych i koniecznie odwiedzaj dentystę dwa razy do roku.