Na czym polega skleroza?
Kłopoty z pamięcią i koncentracją, obniżona sprawność ruchowa, brak koordynacji… Dziś zastanowimy się jak nazywać powyższe objawy występujące w młodym wieku a jak w przypadku osób starszych. Na czym polega skleroza, o której mówimy, że przecież nie boli? Czy to powiedzenie słusznie sugeruje, że nie warto jej leczyć? Niekoniecznie, ponieważ wtedy narażamy się na groźne powikłania, tym cięższe, im wcześniej zaczynamy chorować.
Co to jest skleroza
Skleroza jest często kojarzona z Alzheimerem. Łączącą je cechą wspólną są zaniki pamięci, ale to zbyt mało, by uznać je za synonimy. Problemy z myśleniem i skupieniem mogą przecież występować w wielu innych przypadkach, chociażby depresji. Skleroza to tak naprawdę miażdżyca tętnic krwionośnych. Układ krwionośny spełnia wiele kluczowych dla zdrowia funkcji, m.in.:
- Transportuje tlen, dwutlenek węgla i składniki odżywcze
- Utrzymuje stałą temperaturę ciała
- Chroni organizm przed bakteriami i wirusami
- W potrzebie uruchamia funkcję krzepnięcia krwi
Jak łatwo wywnioskować cholesterol odkładający się w ścianach naczyń krwionośnych powoduje stopniowe pogorszenie warunków funkcjonowania. Zaniki pamięci, problemy z koncentracją i koordynacją mogą przybierać na sile i pojawiać się coraz częściej. Co ważne zaburzeniu ulega pamięć świeża, podczas gdy dawne wspomnienia pozostają nienaruszone.
Objawy sklerozy
Za odkładanie cholesterolu w tętnicach odpowiada ciężkostrawna i mało zdrowa dieta. To co jemy ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia, dlatego w omawianej chorobie możemy się czuć zmęczeni, pozbawieni energii, apatyczni a z drugiej strony mieć kłopoty z zaśnięciem. Takie zaburzenie rytmu okołodobowego skutkuje także zmianami emocjonalnymi. Czujemy się rozdrażnieni, dlatego łatwo wpadamy w gniewny nastrój. Chwiejne uczucia i nieprzewidywalność reakcji powodują gorsze rozumienie samego siebie i mogą wywoływać poczucie winy. Problemy z koordynacją dołączają jako ostatnie i świadczą o poważnym zaawansowaniu choroby.
Zapobiec sklerozie
Na sklerozę mogą chorować nawet młode osoby, bo wystarczy, że dadzą się ponieść pokusie jedzenia tłustych fast-foodów i unikają wysiłku fizycznego. Na szczęście rosnąca liczba osób zwraca uwagę na korzyści płynące ze zdrowego odżywiania i rozumie wagę ćwiczeń dla zachowania zdrowia. Sklerozie lepiej jest zapobiegać niż później leczyć. Dbając o ciało zmniejszamy dodatkowo ryzyko innych chorób, np. cukrzycy czy otyłości. Istnieją leki zmniejszające poziom cholesterolu we krwi i takie właściwości posiada także wiele substancji naturalnych jak chociażby czosnek. Dieta obniżająca cholesterol powinna ponadto obfitować w owoce i warzywa czyli pewne źródła błonnika pokarmowego. Możesz przyjmować go także dodatkowo w postaci tabletek i proszków. Jedyne ograniczenia jakie powinny cię dotyczyć to zmniejszenie ilości spożywanych tłuszczów zwierzęcych i nasyconych. Zastąp je tłuszczami roślinnymi, oliwą i tłuszczem rybim. Wskaźnik BMI powinien się mieścić w granicach normy dla twojego wieku i aktywności w ciągu dnia.
Ćwicz pamięć
Pamięć poprawisz aktywnie ćwicząc swój mózg na wiele różnych sposobów. Rozwiązuj krzyżówki, ucz się języków obcych i oddawaj się inteligentnej rozmowie. Udowodniono, że osoby szczęśliwsze, mające udane relacje z innymi lepiej radzą sobie w życiu i pracy, wszystko przychodzi im prościej. Aby rozruszać umysł możesz spróbować suplementów diety. Potwierdzone działanie w tym względzie ma naturalny wyciąg z ginkgo biloba przyspieszający krążenie obwodowe. Pobudzająco zadziała także żeń-szeń, guarana i tauryna. Nie bój się ich przyjmować, są bezpieczne a zażywane zgodnie z zaleceniem nie niosą żadnych skutków ubocznych. Szczególną uwagę warto poświęcić pierwiastkowi magnezu, który bierze udział w wytworzeniu ATP czyli substancji energetycznej zasilającej nasz mózg. Potrzebujemy jej około kilkudziesięciu kilogramów na dobę, a jej deficyt następuje w momentach stresu i napięcia nerwowego powodujących wyczerpanie sił, których nie raz mieliśmy okazję doświadczyć. Magnez jest niezbędny dla wytwarzania tej energii, a konkretnie do przetwarzania glukozy – paliwa energetycznego w podstawowy nośnik energii dla szarych komórek, jakim jest ATP. Energia jest także dostarczana do komórek narządów i tkanek: mięśnia sercowego, mięśni szkieletowych warunkujących ruch ciała.
Suplement diety z macą na poprawę pamięci
Podsumowując i odpowiadając na pytanie na czym polega skleroza, sclerosis z greckiego oznacza „twardy” i odnosi się to do tracących na elastyczności naczyń krwionośnych. Mózg stanowi niezwykle wrażliwą strukturę reagującą na każde najmniejsze zmiany w dopływie krwi. Efektem ubocznym zmniejszonego zaopatrzenia go w tlen i składniki odżywcze jest niszczenie komórek odpowiedzialnych za pamięć i kierujących koordynacją ruchową. Wszystko zaczyna się niewinne a ewentualne zmiany zwalamy na barki zmęczenia. Staramy się nie zauważać pogarszającej pamięci wywołaną reakcją obronną organizmu polegającą na odkładaniu kolejnych substancji w naczyniach. Czasami skleroza może być uwarunkowana genetycznie, ale ważniejsze jest radzenie sobie z jej niekorzystnymi skutkami i przede wszystkim zapobieganie jej rozwojowi.