Leczenie zapalenia ścięgien

Kto raz doznał bólu towarzyszącego zapaleniu ścięgien, ten wie, że nie istnieje wiele skutecznych środków zmniejszających dolegliwość o tak dużym nasileniu. Dlatego dziś podpowiadamy na czym polega leczenie zapalenia ścięgien. Przykra w skutkach kontuzja może cie spotkać na siłowni, ulicy, w domu lub pracy i wbrew pozorom nie potrzeba do tego zbyt wiele wysiłku. Bądź przygotowany na pierwszą pomoc w każdych warunkach, bo to krok, który zaważy na twoim przyszłym samopoczuciu.

Przyczyny zapalenia ścięgna

Chociaż najczęstszą przyczynę zapalenia ścięgien zajmują przeciążenia i urazy, to zdarza się, że odpowiedzialne są za to także długotrwałe przebywanie w jednej pozycji i osobiste predyspozycje genetyczne jak wady postawy. Najrzadziej spotykanym przypadkiem zapalenia ścięgna jest choroba wywołana infekcją. Najbardziej podatne na stan zapalny obszary ciała to ręka, nadgarstek, stopa i staw podkolanowy, konkretnie ścięgna Achillesa i więzadła rzepki.

Objawy zapalenia ścięgna

Zapalenie ścięgna objawia się silnym bólem w miejscu przylegania ścięgna do kości bądź ścięgna do mięśnia. Dolegliwość może przybierać na sile przy próbie zginania stawu lub stale pulsować i nabrać charakteru przewlekłego. Czasem ból jest na tyle silny, że uniemożliwia wykonanie najmniejszego ruchu. Już wtedy warto zażyć tabletkę przeciwzapalną, która zmniejszy ból, złagodzi obrzęk i zaczerwienienie stawu. Nabrzmiałą, gorącą we wrażeniu tkankę warto potraktować zimnym okładem i zabezpieczyć bandażem elastycznym. Charakterystyczną cechą zapalenia ścięgien jest słyszalne i odczuwane trzeszczenie przy wykonywanym ruchu, ale na to niestety nie możemy zbyt wiele zaradzić. Potrzebny będzie czas, rehabilitacja i duża doza cierpliwości.

Nie zapominaj, że każdy stan zapalny ujawnia się w podobnych wymiarach, dlatego u części poszkodowanych można zauważyć następujące uogólnione na całe ciało objawy:

  • podwyższona temperatura ciała,
  • uczucie osłabienia i przemęczenia,
  • osłabienie siły mięśniowej,
  • bóle stawów i mięśni.

Leczenie zapalenia ścięgna

Przygotuj się na długą i wymagającą rekonwalescencję. Przez pierwsze tygodnie od wypadku będziesz odczuwać poranną sztywność w miejscu uszkodzenia. To naturalna reakcja obronna organizmu przed bólem, dlatego najlepiej jest przeczekać ten moment w łóżku. Główna idea leczenia powinna się koncentrować na zniesieniu stanu zapalnego, w przeciwnym wypadku może dojść do chronicznego zapalenia ścięgna. Ból i obrzęk skutecznie zmniejszysz okładami z lodu. Pamiętaj, by nie trzymać go długo na skórze, bo to może prowadzić do znacznego zwężenia naczyń krwionośnych a w efekcie końcowym do niedokrwienia. Aby tego uniknąć pamiętaj o zakładaniu tylko dopasowującego się do ruchu bandażu elastycznego i zdejmowaniu go przy każdym odpoczynku a także w nocy. Jeśli zapalenie przejdzie w stan przewlekły, nieuchronnie prowadzi to do powstania zwapnień, zgrubień i guzków w okolicy kości, które będą widoczne na zdjęciu RTG.

Żel przeciwzapalny Metafen

Rekonwalescencja

Chore stawy odciążajmy tak długo jak to tylko możliwe. Zrezygnuj z wykonywania czynności sprawiających ból. Chorą kończynę usztywnij z pomocą opaski pamiętając, by była ona nieco uniesiona – to pobudzi krążenie i przyspieszy regenerację. Przez cały proces leczenia próbuj łagodnych zabiegów uśmierzających dolegliwości. Wśród nich warto wymienić chociażby ultradźwięki, gimnastykę i krioterapię. Zabieg chirurgiczny jest ostatecznością i w zdecydowanej większości przypadków nie jest brany pod uwagę. Ścięgna zregenerują się same, choć potrzebują do tego czasu. Nie lekceważ wagi rekonwalescencji ścięgna, ponieważ mogą się one mścić jeszcze wiele lat po zagojeniu.

Leczenie zapalenia ścięgien nie ogranicza się do przejścia samej terapii, lecz wymaga od nas zwrócenia stałej uwagi na uszkodzony niegdyś punkt ciała. Organizm należy stopniowo poddawać coraz większym obciążeniom i pamiętać o codziennym rozciąganiu, które jest warunkiem koniecznym do przeciwdziałania sztywnieniu stawu. Jeśli powracasz do treningu zwróć uwagę na poprawność techniki wykonywanych ćwiczeń. Wielu urazów można by uniknąć, gdybyśmy byli świadomi, że większość z nich powstaje przez naszą nieuwagę. Zgłębiaj wiedzę na ten temat i nigdy nie kontynuuj ćwiczeń siłowych gdy te sprawiają ci ból.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.