Jak leczyć torbiel jajnika?

Torbiel jajnika to powszechnie występująca lecz tylko sporadycznie groźna narośl. Niestety zbyt rzadkie wizyty w gabinecie ginekologicznym mogą doprowadzić do niekontrolowanego rozrostu i mnożenia się zmian. Dziś odpowiemy na pytanie jak leczyć torbiel jajnika i kiedy operacja okazuje się być jedynym wyjściem z choroby.

U kogo może wystąpić torbiel?

Torbiele to łagodne narośle, które mogą pojawić się zarówno u młodych dziewcząt jak i dojrzałych kobiet. Umiejscowione na jednym bądź w obu jajnikach potrafią latami nie dawać o sobie znać zwiększając tym samym ryzyko komplikacji zdrowotnych. Torbiel wyrasta na miejscu zahamowanego pęcherzyka Graafa, który nie oddzielił się od jajnika. Zatrzymany przy tkance zaczyna wypełniać go płyn i powoli zwiększać swoją objętość. W ten sposób powstaje niegroźny torbiel, który choć nie stanowi bezpośredniego zagrożenia życia, może być przyczyną szeregu dolegliwości.

Objawy torbiela jajnika

Torbiel jajnika może nie dawać o sobie znać latami. Niewielkie zmiany nie są w jakikolwiek sposób zauważalne przez kobietę, nie powodują bólu ani nie przysparzają kłopotów podczas stosunku czy menstruacji. Całkowitą pewność co do lokalizacji i wymiarów cysty dają jedynie badania USG i RTG, które najczęściej przypadkowo wykrywają narośl.

Torbiel o dużych rozmiarach daje o sobie znać powodując nieprzyjemny ucisk na narządy wewnętrzne odbierane jako ból podbrzusza przypominający dolegliwość menstruacyjną. To co odróżnia te dwa przypadki to częstość występowania bólu, niekiedy utrzymujący się wiele tygodni. Cysty znacznych rozmiarów wywołują już nie tylko ból brzucha, ale także wzdęcia, zaparcia i parcie na pęcherz.

Kiedy potrzebna operacja?

Operacja nie jest preferowanym przez lekarzy środkiem zaradczym, toteż częściej decydują się oni na odciągnięcie nadmiaru płynu czyli zmniejszeniu rozmiaru cysty. Bardzo rzadko okazje się, że torbiel ma charakter złośliwy i tylko jeśli stopień zaawansowania choroby jest znaczący, podejmuje się decyzję o operacji usunięcia części lub całego jajnika. Torbiele jajników nie zawsze wymagają leczenia, ale potrzebują stałej kontroli lekarskiej, by móc w porę reagować na zmiany ich wielkości czy położenia.

O torbielu patologicznym nie mówimy gdy ten tylko się u nas pojawi. Czasami pęcherzyk Graafa nie pęka lub ciałko żółte nie zanika mimo że nie doszło do zapłodnienia. Dochodzi wtedy do wzrostu wielu małych torbieli, co świadczy o zespole policystycznych jajników. W takim wypadku lekarz może zdecydować się na podanie środków hormonalnych zmniejszających wielkość cyst lub po prostu przeczekać ten okres.

Operacja wiąże się głównie ze zmianami patologicznymi, które niekoniecznie muszą być złośliwe. Jednakże takie ryzyko zwiększa się po menopauzie, dlatego to kobiety po 50 roku życia powinny być szczególnie uważne na punkcie swojego zdrowia. Operacji wymagają także torbiele endometrialne powstające po oderwaniu niewielkiej części błony śluzowej macicy i wędrowaniu jej po organizmie. Jeśli taki fragment śluzówki przedostanie się do jajnika może zacząć rosnąć i imitować torbiel. Niestety stwarza on duże ryzyko zakażenia przy jego pęknięciu.

Jak leczyć torbiele

Leczenie torbieli jest ściśle uzależnione od ich wielkości, umiejscowienia, ale także wieku i stanu zdrowia kobiety. Małe torbiele są głównie obserwowane, zaś duże poddawane terapii hormonalnej i operacji. Jeśli zmiany na jajnikach są bardzo liczne i mamy do czynienia z zespołem policystycznych jajników, wtedy może okazać się niezbędna usunięcie jajnika. Ważne, aby nawet w przypadku podwójnego zajęcia jajników przez chorobę starać się uratować choć jeden z nich. Jajniki spełniają bowiem ważne funkcje hormonalne chroniące kobiety przed osteoporozą czy problemami krążeniowymi wzrastającymi po menopauzie.

Sposoby naturalne

Pojawienie się torbieli na jajnikach powinno zmusić nas do zwiększenia troski o swoje zdrowie. Szczególnie zalecamy flawonoidy, antocyjany, karotenoidy, witaminy z grupy B, witaminę C, selen, wapń oraz magnez o działaniu ochronnym i przeciwnowotworowym. Możesz wykorzystać także leczniczą moc ziół:

  • Brzoza i kocanka działają antyrakowo i przeciw wolnym rodnikom
  • Skrzyp polny odchudza
  • Przywrotnik poprawia stan cery, co nie jest bez znaczenia przy zespole policystycznych jajników

Jak leczyć torbiel jajnika? W wyborze konkretnej metody będzie brana pod uwagę chęć zajścia w ciążę. Operacja na jajniku nie przekreśla ani nie zmniejsza tych szans. Nawet w przypadku usunięcia jednego jajnika, drugi z nich przejmuje jego funkcje i macierzyństwo dalej staje się realną przyszłością. Pęcherzyki na jajnikach mogą nawet zwiększać szansę na ciążę mnogą. Przypominamy jednak, że nawet niepozornie wyglądająca zmiana może okazać się rakiem, dlatego nie rezygnuj z regularnych wizyt u ginekologa i dbania o swoje zdrowie na każdym etapie swojego życia.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.