W okresie jesienno zimowym często zapomina się o wietrzeniu pomieszczeń, z uwagi na pogodę. Mało czasu spędzamy poza mieszkaniem, na spacerach. To sprzyjające warunki do zaostrzenia się objawów alergii. Jeśli zauważysz, że po wyjściu z domu czujesz się lepiej, natomiast w pomieszczeniu symptomy takie jak zatkany nos i ból głowy narastają, to bardzo prawdopodobne, że jesteś uczulony na alergen obecny w mieszkaniu. Mogą nim być wszystkie unoszące się w powietrzu substancje jak roztocza, sierść zwierząt, pleśń, a nawet ubrania i kosmetyki. Alergia na roztocze kurzu domowego jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych uczuleń.
Objawy alergii
Objawy uczulenia na kurz utrzymują się przez cały rok, zaś nasilają jesienią i zimą lub w okresach dłuższego pozostawania w domu. Sprzyja temu zbyt rzadkie wietrzenie mieszkania, obecność dywanów i zasłon zbierających kurz, brak czystości. Objawy nasilają się szczególnie rano po przebudzeniu, ponieważ pozostawaliśmy w łóżku ? ulubionym siedlisku roztoczy. Typowe symptomy alergii na roztocza to:
- Zatkany nos
- Częste kichanie
- Wodnisty katar
- Łzawienie oczu
- Świąd nosa
Przewlekły charakter tej dolegliwości doprowadza do uczucia zmęczenia, senności, zaburzeń koncentracji, a nawet bólów głowy.
Skąd się bierze alergia?
Roztocza to milimetrowe żyjątka z rodziny pajęczaków. Zamieszkują glebę, wodę, rośliny i tam nie stanowią zagrożenia dla człowieka. Nieznane są także ich właściwości uczulające. Jedyną odmianą alergiczną dla człowieka są roztocza kurzu domowego, czyli ta znajdująca się w naszym najbliższym otoczeniu, w którym spędzamy większość wolnego czasu. Właśnie częsty kontakt z alergenem sprzyja rozwojowi choroby i co prawda nie możemy się tego problemu pozbyć, ale zmniejszyć jego wpływ na nasze zdrowie już tak. Według przeprowadzonych badań najwięcej roztoczy znajduje się w łóżku, ponieważ to tam nasza skóra styka się z pościelą i pozostawia na niej złuszczony naskórek. To naturalny proces, na którym korzystają roztocza żywiące się dosłownie naszym ciałem, dlatego szczególnie dbajmy o czystość sypialni. Odkurzajmy materace, regularnie zmieniajmy pościel, czyśćmy podłogi nawet jeśli nie należy to do naszych ulubionych zajęć. Jakość twojego snu i funkcjonowania w domu poprawi się, a ty odetchniesz z ulgą – dosłownie!
Jak zapobiegać roztoczom?
Człowiek podczas snu dostarcza roztoczom pożywienie, którym jest złuszczony naskórek ludzki. Wodę dla roztoczy stanowi wilgotny pokarm, dlatego już wiesz dlaczego nie warto jeść w pościeli. W przypadku zbyt suchego powietrza żyjątka sprytnie chowają się w szczeliny, wnikają we włosie dywanów, narzut lub gromadzą się tworząc kopuły chroniące osobniki głębiej położone przed wysychaniem. Im wilgotniejsza atmosfera w pokoju, tym więcej w nim roztoczy, które rozmnażają się w bardzo szybkim tempie. Jeśli dotąd uważałeś, że wdychasz roztocza i to one wywołują twoje objawy alergii, jesteś w błędzie. To zasługa ich odchodów, które są dużo mniejsze i z łatwością unoszą się w powietrzu w przeciwieństwie do zbyt ciężkich pajęczaków. Dlatego radzimy sprzątać na morko lub korzystać z odkurzacza, by nie wzbijać niepotrzebnie brudu i kurzu w powietrze i nie dopuścić do nasilenia alergii.
Aerozol do nosa zwalczający uciążliwy katar
Jak radzić sobie z roztoczami:
- Wietrz mieszkanie kilka razy dziennie nawet w sezonie jesienno zimowym;
- Dbaj o odpowiednie nawilżenie pomieszczenia, w którym przebywasz – zbyt suche powietrze może prowadzić do wysuszenia błon śluzowych gardła i chrypki, zbyt wilgotne doprowadzi do zwiększenia populacji roztoczy;
- Nie przebywaj długo w starym, zawilgoconym pomieszczeniu, które może być zajęte dodatkowo przez pleśń o silnym działaniu uczulającym;
- Regularnie odkurzaj dywany, narzuty, pokrowce, zasłony, meble tapicerowane, suszone kwiaty, przecieraj obrazy, figurki i inne przedmioty, na których łatwo osadza się kurz, a woda usunie wszystkie alergeny;
- Zmniejszaj objawy alergii lekami: w tabletkach lub sprayami do nosa. Tabletki przeciwhistaminowe zawierają substancje oddziałujące na cały organizm, zaś aerozole substancje czynne miejscowo zmniejszające ukrwienie i ułatwiające oddychanie;
- Uzupełnieniem leczenia jest odczulanie – wtedy możemy być pewni, że dolegliwości ustąpią. Przeprowadź test z krwi pokazujący stężenie przeciwciał przeciwko roztoczom i test skórny, aby mieć pewność diagnozy.
Alergia na roztocze kurzu może być uciążliwa jeśli nie wiemy co powoduje nasilenie naszych objawów. Stosując się do kilku prostych zaleceń możemy znacznie zmniejszyć a nawet całkowicie wyeliminować symptomy takie jak katar i uczucie zatkanego nosa, dlatego warto podjąć starania.