Nadmierna potliwość
Każdy człowiek się poci. Jest to fizjologiczna funkcja każdego organizmu. Dzięki poceniu się nasz organizm unika przegrzania. Niestety wiąże się to z wieloma krępującymi sytuacjami m.in. lepiącymi się dłońmi, mokrymi skarpetkami, plamami na ubraniach i nieprzyjemnym zapachem. Co robić jeśli pocimy się za bardzo? Czy to prawda, że antyperspiranty szkodzą nam, gdyż zaburzają termoregulację i usuwanie toksyn z naszego organizmu?
Często zastanawiamy się co tak naprawdę jest podłożem nadmiernej potliwości. Wielu z nas żyje w mylnym przekonaniu, że wydzielanie przez nasz organizm zbyt dużych ilości potu spowodowane jest poważnymi zaburzeniami. Prawdą jest natomiast, że dopóki nie poddamy się badaniom to określenie przyczyny tego uciążliwego zjawiska nie będzie proste.
Zdarza się bowiem, że wzmożona potliwość pojawia się wskutek przewlekłej choroby, o której nie mamy pojęcia, choć jej przyczyną może być również najzwyczajniej używanie niewłaściwych antyperspirantów czy noszenie ubrań, które są zrobione z nieprzepuszczalnych materiałów, generujących wytwarzanie potu. Dziś przyjrzymy się bliżej przyczynom nadmiernej potliwości oraz opowiemy o tym, jak walczyć z tym problemem!
Przyczyny pocenia się
Nadmierne pocenie się, czyli hiperhydoza, spowodowane jest nadczynnością gruczołów potowych. Chodzi o to, że nasz organizm poci się nieadekwatnie do sytuacji, czyli nawet wówczas jeśli nie jest przegrzany w wyniku wysokiej temperatury czy dużego wysiłku fizycznego. Najczęściej problem nadmiernego pocenia się dotyczy pach i stóp. Zdarzają się jednak przypadki, że dotyczy całego ciała. Menopauza i otyłość znacząco sprzyjają pojawianiu się nadmiernej potliwości. Przyczyną mogą być także poważne choroby.
Najczęstszymi chorobami, które są przyczyną tego, że nasz organizm za bardzo się poci są:
– cukrzyca
– zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej
– nadczynność tarczycy
Należy pamiętać o tym, że dezodoranty nie są żadnym lekiem, a jedynie preparatem zwalczającym nieprzyjemny zapach potu. Dobrym środkiem do zwalczania nadmiernej potliwości są te antyperspiranty, które mają w swoim składzie chlorek glinu ? Aluminium Chloride. Składnik ten znacznie ogranicza produkcję potu.
Domowe sposoby na nadmierną potliwość
Istnieje kilka prostych, domowych patentów, które w znaczny sposób ograniczą naszą potliwość. Domowe niwelowanie tego problemów jest o tyle innowacyjne, że nie wymaga stosowania farmaceutyków.
Jednym ze skuteczniejszych sposobów walki z nadmierną potliwością może być spożywanie soku ze świeżych pomidorów! Te na pozór zwyczajne warzywo, którego w sezonie letnim mamy już często dość wpływa na ograniczenie pocenia się wszystkich partii naszego ciała. Warto więc, szczególnie w sezonie letnim postawić na dodatek pomidora we wszelkich możliwych potrawach oraz spożywać duże ilości naturalnego soku pomidorowego!
Kolejnym prostym, domowym sposobem walki ze wzmożoną potliwością jest spożywanie zielonej, smacznej rośliny, zawierającej wiele niezbędnych witamin i minerałów – szparagów. Mówi się, że te niepozorne warzywo wpływa na ograniczenie potliwości – szczególnie ten obejmującej sferę naszych stóp i rąk.
Pamiętajmy jednak, aby spożywać szparagi z umiarem, gdyż ich moczopędne właściwości mogą być negatywnym skutkiem ten przeciwpotnej terapii!
Naturalnym produktem, który pomaga hamować nadmierne procesy potliwości jest ocet jabłkowy. Ten cudowny środek, mający swoje zastosowanie w kulinarnej, jak i kosmetycznej sferze naszego życia znajduje swoje zastosowanie również jako znakomity, naturalny preparat likwidujący pot.
Zaleca się systematyczne nacieranie pocących się miejsc przynajmniej dwa razy dziennie. Efekty w postaci znacznie zmniejszonej potliwości będą widoczne już po 1-2 tygodniach tej kuracji!
Jak należy używać preparatów z chlorkiem glinu?
Antyperspirantów z chlorkiem glinu należy odpowiednio stosować. Nie wolno nanosić takich preparatów na skórę, która tuż przed została wydepilowana. Zdarza się, że chlorek glinu ją bardzo podrażni i spowoduje wówczas pieczenie i zaczerwienienie. Warto także sprawdzić czy dany specyfik nie zawiera również alkoholu w swoim składzie (niektórzy mają zbyt wrażliwą skórę i może to przysporzyć wielu nieprzyjemnych dolegliwości). Na każdym takim antyperpirancie powinny znajdować się wskazówki co do zastosowania. Należy bezwzględnie się do nich stosować. Kolejna ważna uwaga ? cierpliwość. Zmniejszenie się wydzielania potu nie następuje bowiem natychmiastowo.
Zanim nałożymy bluzkę odczekajmy chwilę ? antyperspiranty z chlorkiem glinu może ją ubrudzić. Nie zaleca się stosowania specyfiku także tuż przed solarium i wyjściem na plażę, gdyż mogą pojawić się przebarwienia na skórze.
Czy antyperspiranty upośledzają termoregulację organizmu?
Odpowiedź brzmi ? NIE! Jest to dość często powtarzany mit. Gruczoły potowe znajdują się na całej powierzchni naszej skóry, więc nie ma szans, by miejscowa aplikacja zaburzyła termoregulację. Poza tym za odtruwanie naszego organizmu odpowiadają wątroba i nerki. Dlatego wydalanie toksyn nie będzie zahamowane jeśli użyjemy antyperspiranty. W Internecie można też znaleźć wpisy jakoby związki glinu wchłaniały się do organizmu ? NIC TAKIEGO NIE MA MIEJSCA, glin się nie wchłania.
Jeśli chodzi o stopy to polecane są specjalistyczne pudry z metenaminą oraz specyfiki z korą dębu i szałwią. Zaleca się także ziołową kąpiel stóp. Współcześnie w aptece możemy znaleźć wiele suplementów diety, które zawierają w swoim składzie wyciąg z pachnotki zwyczajnej czy szałwii.
Niestety czasem wszystkie wspomniane sposoby nie działają, a nadmierna potliwość jak była tak jest. Wówczas nie ma innego wyjścia jak wizyta u lekarza, który podejmie odpowiednie leczenie.
Pamiętajmy, że styl życia także ma wpływ na pocenie się organizmu. Warto wprowadzić więc pewne zmiany. Skarpetki powinny być bawełniane, a buty skórzane. Warto także ograniczyć ostro przyprawionych przypraw.