Domowe sposoby na przeziębienie

Przeziębienie dopada nas praktycznie cały rok. Latem często zdarza się angina, z jego końcem cierpimy na katar i kaszel, a zimą walczymy z grypą. Nie zapominajmy także o wiośnie, gdy zaczynają pylić drzewa i trawa, z którymi walczymy aż do późnej jesieni. Przedstawiamy naturalne, domowe sposoby na przeziębienie i ich apteczne odpowiedniki, abyśmy byli gotowali na walkę z przeziębieniem cały rok.

Katar i kaszel – przeziębienie czy grypa?

Zawsze stajemy przed podobnym dylematem – to jeszcze przeziębienie czy może już grypa? Grypę cechuje ostrzejszy przebieg, bo oprócz typowych objawów przeziębienia jak ból i obrzęk gardła, katar i gorączka, dochodzą bóle mięśni, rozbicie i wstręt do jedzenia. Jeżeli objawy nie kładą cię do łóżka, ale bardzo utrudniają funkcjonowanie, najprawdopodobniej chorujesz na przeziębienie. Pamiętaj, że pewną diagnozę postawi tylko lekarz i to do niego warto się udać w razie wątpliwości.

Przeziębienie i jego objawy

Niektórzy wolą leczyć się domowymi sposobami, podczas gdy pozostali wierzą tylko w chemiczną moc leków. Zarówno jedni jak i drudzy nie popełniają błędu, ponieważ w każdym z przedstawionych poniżej sposobów jest pewna skuteczność. To, czy zadziała ona w naszym przypadku zależy od naszego nastawienia i dodatkowych czynników przyspieszających wyjście z choroby. Pamiętajmy, że osłabiony organizm woła o odpoczynek i choroba może być jednym z takich sposobów na pełną regenerację. W żadnym wypadku nie próbujmy więc pracować i ignorować nawet zwykłego przeziębienia, bo stracimy tylko czas i pieniądze, gdy przyjdzie nam leczyć się z anginy czy grypy.

  • Ból gardła – woda z solą to tani a zarazem skuteczny sposób na bolące gardło. Sól pozbywa się bakterii i wirusów, a dodatkowo znieczula. Po takim płukaniu gardła jesteśmy w stanie zjeść ciepły posiłek bez żadnego wysiłku. Kolejny sposób to ciepła woda z sokiem z połówki cytryny. Kwaśna cytryna tworzy środowisko niesprzyjające patogenom.

Zamiennik z apteki: Na ból gardła najlepsze będą tabletki do ssania z miodem i cytryną oraz miętowe ? wszystkie będą odkażały śluzówkę gardła i łagodziły ból. Jeśli dyskomfort jest naprawdę duży wypróbuj płukanki ziołowe, np. Dentosept, które nie zawierają drażniącego alkoholu. Dobrym zamiennikiem będzie także syrop do płukania ust z kwasem salicylowym (upewnij się, że nie masz na niego uczulenia).

  • Wysoka temperatura – nic nie pomaga szybciej wyjść z choroby jak ciepły rosół gotowany na kurze. To sprawdzony przez kolejne pokolenia sposób na pobudzenie systemu immunologicznego do walki. Do dziś nie jest do końca wiadomo dlaczego to właśnie rosół ma tak zbawienne właściwości dla naszego ciała. Podejrzewa się, że odpowiada za to kombinacja kilku czynników – ciepła, które pomaga dosłownie „wypocić” chorobę, tłuszczu czyli energii i związków rozrzedzających śluz i zmniejszających jego produkcję. Jeżeli dodamy do niego dodatkowo czosnek, to zyskamy działanie antyseptyczne.

Zamiennik z apteki: Tabletki z ibuprofenem, np. Apap Przeziębienie pomagają znieść stan zapalny, obniżyć temperaturę, odetkać zatoki i złagodzić bóle mięśniowe. Pamiętajmy, by brać je tylko w przypadku bólu głowy lub bardzo wysokiej temperatury. Stan podgorączkowy pokazuje, że organizm walczy z chorobą naturalnymi siłami i nie warto go w tym wyręczać.

  • Osłabienie – rozbicie jest typowym objawem przeziębienia. Domowe sposoby na przeziębienie nie mogłyby obyć się więc bez czosnku, który stymuluje układ immunologiczny nie powodując przy tym żadnych skutków ubocznych typowych dla antybiotyków. Czosnek nie niszczy flory bakteryjnej jelit, a nawet pomaga zwalczyć bakterie Helicobacter pylori. A ponieważ nasza odporność opiera się na zdrowych jelitach, w czasie choroby jedzmy dużo jogurtów (najlepiej naturalnych lub z dodatkiem naturalnych owoców i bez cukru) bogatych w pożyteczne bakterie.

Zamiennik z apteki: czosnek pod każdą postacią – tabletki, nalewka, kapsułki przyjmowane przez dłuższy czas chronią nas przed wieloma chorobami. Czosnek jest naturalnym antybiotykiem, który działa nawet wtedy, gdy inne metody zawiodły. Zawarte w nim aromatyczne olejki dodatkowo udrażniają drogi oddechowe pomagając swobodnie oddychać. Zamiennikiem jogurtów są probiotyki, które warto przyjmować przez cały okres osłabienia.

Lek na przeziębienie Polopiryna S

  • Wydzielina w płucach – jest na nie prosty i skuteczny sposób, w który aż ciężko uwierzyć ? woda. Woda rozrzedza wydzielinę, dzięki czemu łatwiej ją odkrztusić. Generalnie płyny nawadniając organizm zapobiegają suchości oczu i łzawieniu, rozrzedzają katar i pomagają oczyszczać zatoki. Dlatego w czasie przeziębienia pij więcej wody niż zwykle, bo twoje potrzeby są dużo wyższe.

Zamiennik z apteki: możesz przyspieszyć rozrzedzanie wydzieliny biorąc lek jak Mucosolvan czy Flegamina. Nie zapomnij popić ich sporą ilością wody. Nie zażywaj ich przed pójściem spać, ponieważ kaszel nie pozwoli ci zasnąć. Dobrym sposobem jest także masowanie klatki piersiowej i oklepywanie pleców. Uzyskasz jeszcze lepsze efekty, gdy użyjesz maści rozgrzewającej.

  • Katar – sam musisz zdecydować który sposób jest dla ciebie najlepszy. Na katar pomoże picie sporej ilości wody (dobrym zamiennikiem jest herbata z imbirem lub czarnym bzem) i parówki z dodatkiem olejków eterycznych – miętowego czy eukaliptusowego. Pozostań w ciepłym łóżku i dobrze wywietrzonym pokoju, by nie utrudniać sobie zaczerpnięcia świeżego powietrza.

Zamiennik z apteki: najpopularniejszy sposób na pozbycie się kataru to użycie eorozolu do nosa lub wzięcie tabletki. Te drugie działają na cały organizm, podczas gdy spraye koncentrują się tylko na miejscu docelowym. Oba wykorzystują działanie ściągające, które uszczelniają naczynia krwionośne, przez co nos się odtyka, ale przeważnie nie idzie to w parze z wydmuchiwaniem wydzieliny. Dlatego nie zapominaj, by pić dużo płynów, które rozrzedzą wydzielinę.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.