Odleżyny – leczenie i profilaktyka
Odleżyny stopnia I i II są wyleczalne w ciągu kilku tygodni do kilku miesięcy, jeśli umiejętnie, z rozwagą i regularnie będziemy pielęgnować miejsce wymagające szczególnej opieki. Odleżyny III i IV stopnia są dużo trudniejsze do wyleczenia. Wymagają specjalistycznego podejścia lekarzy, fizjoterapeutów i pielęgniarek. Przeczytaj czym są odleżyny i na czym polega leczenie i profilaktyka odleżyn.
Odleżyny – pielęgnacja
Pierwszy etap leczenia polega na zmniejszeniu ciśnienia, sprawcy całej szkody. Ciało należy stale poprawiać, zmieniać jego pozycję, aby ciężar ciała nie wywierał ucisku na konkretne miejsca. Jeżeli pacjent ma dość siły w górnej partii ciała, można spróbować przesuwania ciała przy korzystaniu z paska na trapezie. Każda współpraca pacjenta z opiekunem pomoże uniknąć otarć i skaleczeń przy zmianie położenia. Warto zainwestować w specjalne łóżko i poduszki, które zwolnią rany z nacisku i uchronią wrażliwą skórę. Pielęgnacja odleżyn powinna uwzględniać holistyczne potrzeby pacjenta. Maść na odleżyny może być zastąpiona maścią rumiankową czy propolisową. Nie zapominajmy, że sucha skóra jest podatniejsza na otarcia. Do opatrywania ciała odpowiednie będą chociażby żele do opatrywania ran dla dzieci, które zastąpią drogie i specjalistyczne formuły. Do odkażania skóry dobre będą płyny Azulan i Rywanol.
Odleżyny – opatrunki
Odleżyny są trudne w gojeniu, bez tego ich stan będzie się pogarszał i może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Przede wszystkim należy dbać o bieżącą kondycję skóry – myć ją i delikatnie osuszać. Gdy rany już się pojawią należy zapobiegać zakażeniom. Rany otwarte należy przemywać roztworem soli fizjologicznej i morskiej i założyć na nie każdorazowo świeży opatrunek. Dla poprawy gojenia warto spryskać skórę wodą termalną Uriage bogatą w sole mineralne niezbędne w procesie bliznowacenia naskórka. Opatrunek na odleżyny wspomaga gojenie rany oraz tworzy barierę ochronną przed zakażeniem. Styl robienia opatrunku pozostaje dowolny, dopóki skóra jest sucha, czysta i może oddychać. W przypadku poważniejszych odleżyn lekarz ustala głębokość i rozległość opatrunku. Aby prawidłowo leczyć rany, powinny być one wolne od uszkodzonej, martwej lub zakażonej tkanki. W momentach ropienia i trudnego gojenia ran można użyć maści z antybiotykami, np. Tribiotic.
Odleżyny – leczenie
Odleżyny mogą być bardzo bolesne. W zmniejszeniu bólu pomogą leki przeciwzapalne dostępne bez recepty. Miejscowe leki przeciwbólowe można stosować również podczas zmiany opatrunku i oczyszczenia. Zakażone odleżyny, które nie reagują na inne działania mogą być leczone miejscowo lub z pomocą doustnych antybiotyków. W gojeniu ran wspomagająco zadziała dieta: bardziej kaloryczna, bogata w płyny, z niezbędnymi witaminami i minerałami. Dobre działanie przypisuje się w tym względzie cynkowi i witaminie C. Osoby starsze z utrudnioną mobilnością i unieruchomione są szczególnie podatne na powstawanie odleżyn. W ich przypadku często spotykaną dolegliwością jest nietrzymanie moczu lub jelit, które zwiększają ryzyko infekcji. Wilgotna i osłabiona skóra jest pożywką dla bakterii, dlatego tak ważne jest leczenie pierwotnej przyczyny.
Maść ochronna Alantan Plus
Ryzyko odleżyn
Oczywistym jest fakt, że odleżyny powstają po unieruchomieniu w pozycji siedzącej lub leżącej. Przyczynami takiego bezruchu mogą być z kolei:
-
- Ogólnie słabe zdrowie lub osłabienie
- Paraliż
- Kontuzja lub choroby, które wymagają leżenia w łóżku lub korzystania z wózka
- Śpiączka
- Rekonwalescencja po operacji
Czynniki, które zwiększają ryzyko odleżyn to:
Skóra osób starszych jest na ogół bardziej krucha, cieńsza mniej elastyczna i bardziej sucha niż skóry młodych dorosłych. Komórki starszej skóry dzielą się wolniej, co wyjaśnia podatność na uszkodzenia i trudność w gojeniu. Urazy rdzenia kręgowego, zaburzenia neurologiczne mogą spowodować utratę czucia. Niezdolność do odczuwania bólu lub dyskomfortu nie każe zmieniać pozycji, przez co objawy mogą zostać niezauważone. Niska waga ciała zmniejsza przestrzeń między łóżkiem/wózkiem a kośćmi. Zmniejszenie masy mięśniowej i tłuszczowej jest typowym problemem osób długotrwale unieruchomionych. Równie ważne w utrzymaniu zdrowej skóry jest odżywianie. Bez odpowiedniej podaży płynów, kalorii, białka, witamin i minerałów w diecie organizm nie jest w stanie utrzymać tkanek. Problemy zdrowotne, które mogą mieć wpływ na przepływ krwi, takie jak cukrzyca i choroby naczyń krwionośnych, zwiększają ryzyko uszkodzenia tkanek. Także palenie zmniejsza przepływ krwi i ilość tlenu we krwi. Rany osób palących goją się dużo trudniej.
Osoby, które mają częste skurcze mięśni lub inne mimowolne ruchy mięśni mogą być narażone w większym stopniu na odleżyny od częstego tarcia i ściskania.