Co na żylaki nóg? – Kremy i tabletki bez recepty

Żylaki nóg to poważny problem medyczny, choć większość osób widzi w nich przede wszystkim efekt kosmetyczny. Żylakom towarzyszy opuchnięcie nóg, czasem bolesność i dyskomfort. Niestety zdrowiu nóg nie sprzyja siedzący i stojący tryb życia, które z wiekiem coraz bardziej nadwyrężają ścianki żył powodując utratę ich elastyczności. W poważniejszych przypadkach może dojść nawet do uszkodzenia zastawek żylnych pompujących krew. Krew odpływa z nóg wolniej i gromadzi się w żyłach tworząc nieestetyczne, widoczne gołym okiem linie na naszych nogach. Żylaki na łydce i udzie należy obserwować, podobnie jak nasze dolegliwości, aby w porę zareagować. Leczenie żylaków warto wdrożyć już w momencie pojawienia się na nogach pajączków. Gdy doszło do powstania żylaków, jest to ostatni dzwonek do podjęcia odpowiedniej terapii.

Preparaty na żylaki

Żylaki występują najczęściej na nogach – w zgięciu kolanowych, udach oraz łydkach, tworząc niebieskie, poszerzone i kręte linie, które wystają ponad skórę. Problem z żylakami dotyczy większości kobiet i części mężczyzn. Czasem może towarzyszyć im uczucie ciężkich, obolałych nóg, ale leczenie żylaków zawsze będzie przebiegało podobnie. Należy dotrzeć do źródła problemu i wyeliminować go, aby poczuć lekkość nóg i odzyskać komfort chodzenia.

Najłagodniejsza forma żylaków rozpoczyna się od obrzęków stóp, co pokazuje nam, że krążenie w dolnych partiach ciała jest spowolnione. Krwi ciężko jest powrócić do góry ciała, zaczyna gromadzić się w stopach i powodować rozszerzenie tkanek. Dostrzeżemy to szczególnie letnią porą podczas wysokich temperatur. Skłonność do żylaków może być dziedziczona, dlatego gdy pojawiły się u nas pierwsze symptomy warto wprowadzić odpowiednie leczenie prewencyjne. Szczególnie, że raz pojawiające się żylaki nie znikną samoistnie.

Preparaty na żylaki pomagają naszym nogom na różne sposoby. Łagodzą obrzęk nóg, poprawiają ukrwienie i wzmacniają sieć naczyń krwionośnych, by sprawniej transportowały krew. Zmniejszają ich przepuszczalność, dzięki czemu działają przeciwzapalnie. Spowalniają proces powstawania żylaków i zmniejszają widoczność tych, które zdążyły powstać na naszej skórze. Na rynku dostaniemy je w postaci suplementów diety w tabletkach, kremach i maściach zarówno w propozycji marek kosmetycznych jak i farmaceutycznych. Najlepiej jest łączyć oba rodzaje leczenia, aby nie tylko działać na żylaki od środka, ale także zadbać o ładny wygląd nóg od zewnątrz.

Tabletki na żylaki

Leki na żylaki w tabletkach zawierają w swoim składzie najczęściej dwie substancje aktywne ? diosminę i trokserutynę, które zwiększają elastyczność naczyń krwionośnych, poprawiają ukrwienie tkanek i zmniejszają przepuszczalność naczyń włosowatych. Dzięki temu nogi są lepiej ukrwione, a ryzyko pękania naczynek zminimalizowane. Dodatkowo obie substancje posiadają właściwości przeciwzapalne, które dodatkowo chronią nasze nogi. Szukajmy tabletek oraz maści z wyciągiem z kasztanowca, który łagodzi obrzęk i wzmacnia napięcie ścianek żył. Przykładowe preparaty w tej grupie to Diohespan mac z diosminą czy Venescin forte z kasztanowcem i rutyną. Aby dodatkowo poprawić ukrwienie nóg możemy zrobić coś dla samych siebie, a więc wdrożyć profilaktykę, która nic nas nie kosztuje. Unikajmy długiego siedzenia i stania. Nawet siedząc możemy wykonywać ćwiczenia, które poprawią krążenie w nogach. W wolnej chwili uprawiajmy sport, co zapobiegnie otyłości, która zwiększa ryzyko choroby żylnej nóg.

Kremy i maści na żylaki

Żylaki nóg to spory problem wśród kobiet, które noszą obcasy i ubrania podkreślające figurę. Zbytni ucisk wywierany na nogi powoduje spowolnienie krążenia, które zaczyna sprawiać dyskomfort a czasami nawet ból. Zamiast dopasowanych spodni wybierajmy rajstopy uciskowe, które stosują specjalną metodę wywierania nacisku na poszczególne partie nóg. W ten sposób krew krąży szybciej i dociera do większej ilości tkanek niż zwykle. Mężczyźni, którzy mają problem z żylakami odbytu prawdopodobnie będą także bardziej narażeni na zastój krwi w nogach.

Jest to spowodowane faktem, że zastój krwi w pasie przemieszcza się do nóg. W profilaktyce żylaków mężczyźni powinni zwrócić uwagę na stosowaną dietę, by ta nie powodowała u nich zaparć. W takim wypadku także oni powinni skorzystać z tabletek na żylaki z diosminą. Jeżeli nasz problem nie jest jeszcze zaawansowany wybierzmy kremy na żylaki, które przyniosą ulgę bolącym, opuchniętym i ciężkim nogom. One także zawierają wyciąg z kasztanowca, np. kasztanowy żel Ziaja, ale również heparynę rozrzedzającą krew, np. Esceven z kasztanowcem i heparyną. Oprócz nich znajdziemy także żel Sapoven T z trokserutyną i kasztanowcem, czyli składnikami popularnie stosowanymi w tabletkach. Niektóre z dostępnych na rynku żeli przyjemnie chłodzą lub są wyposażone w nakładki masujące. Podczas aplikowania kremu czy żelu chłodzącego warto wykonać kilkuminutowy masaż, by poprawić krążenie.

Choć żylaki mogą być przypadłością dziedziczną, to wszystkim, niezależnie od wieku i stanu zdrowia zaleca się profilaktykę w postaci zdrowej diety bogatej w błonnik, owoce, warzywa i kasze. Najlepiej jest także zrezygnować z palenia papierosów, za to wprowadzić do codziennej rutyny choć odrobinę aktywności fizycznej.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.