Jakie znaczenie ma wzrok w życiu człowieka?
Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów i odgrywa ważną rolę w życiu człowieka. Pomaga odnajdywać się w przestrzeni i czuwać nad swoim bezpieczeństwem. Bez niego nie bylibyśmy w stanie odbierać informacji z otoczenia.
Dlaczego wzrok jest ważny?
Wzrok pozwala odbierać 80% informacji z otoczenia (źródło: https://www.weissklinik.pl/) – dzięki temu jesteśmy w stanie odczytać np. intencje drugiego człowieka, widząc jego mimikę czy gesty. Jest nieodłącznym elementem codziennego życia i pozwala odnaleźć się w wielu sytuacjach np. w kwestiach społecznych czy kulturowych, gdzie większość bodźców przechwytuje się za pomocą narządu wzroku.
Sokoli wzrok pozwala również na wykonywanie przeróżnych zawodów. Osoba, która ma problemy z rozróżnieniem barw, ma małe szanse na zostanie pilotem. Bardzo dobry wzrok potrzebny jest też osobom, które pracują swoim wizerunkiem np. w modelingu albo tym, co wykonują hobbistycznie lub zawodowo sporty ekstermalne. Słaby wzrok wyklucza też prace na wysokościach czy obsługę maszyn.
Niestety coraz więcej osób choruje na różne choroby narządu wzroku oraz ma stwierdzone mniejsze lub większe wady wzroku. Wynika to z szybko rozwijającej się technologii. Jesteśmy zmuszeni patrzeć na wiele rzeczy z bliska, a nie z daleka. Zalicza się do tego np. długotrwałą pracę przed komputerami czy wpatrywanie się w ekran smartphonów. Dlatego bardzo ważna jest higiena wzroku, która pozwala utrzymać wzrok w bardzo dobrym stanie.
Wzrok kształtuje całe nasze życie
Jak dbać o higienę wzroku?
Higiena wzroku to rozległy temat. Nie powinno się jej zaniedbywać, bo może doprowadzić to do osłabienia narządu wzroku i powodować dolegliwości, które na dłuższą metę mogą przeszkadzać w wykonywaniu codziennych czynności.
Dbając o higienę wzroku warto pamiętać o:
- tym, by ograniczać czas spędzany przed ekranami smartfonów, komputerów czy telewizorów do niezbędnego minimum. Zamiast tego warto od czasu do czasu w ciągu dnia dać odpocząć oczom (warto w tym celu poznać techniki relaksujące wzrok),
- diecie bogatej w witaminy, kwasy omega 3 i minerały (jest to np. witamina z grupy A, mangan, cynk). Warto też pamiętać o luteinie i antocyjanach,
- przyjmowaniu dużej ilości płynów,
- zachowaniu ergonomicznego stanowiska pracy,
- zapewnieniu odpowiedniego oświetlenia (sztuczne światło jest męczące dla oczu),
- wysypianiu się (niedosypianie to ogromne obciążenie dla oczu),
- relaksacyjnych ćwiczeniach wzrokowych, które pozwolą rozluźnić się zmęczonym oczom,
- zadbaniu o ochronę oczu w słoneczne dni. Decydując się na okulary przeciwsłoneczne, warto wydać trochę więcej w profesjonalnym salonie optycznym niż decydować się na pierwsze lepsze okulary z centrum handlowego. Tanie okulary nie posiadają odpowiednich filtrów, przez co nie zapewniają skutecznej ochrony.
Problemy ze wzrokiem – co robić?
Co jeśli dbasz o higienę, ale jednak dokuczają Ci pewne dolegliwości związane z narządem wzroku? Zamiast je bagatelizować i czekać aż przejdą same – wybierz się do okulisty. Specjalista na podstawie badań będzie mógł ocenić jaka jest tego przyczyna, postawi diagnozę i wskaże odpowiednie leczenie (jeśli będzie to potrzebne).
Warto pamiętać o tym, że gabinet okulistyczny trzeba odwiedzać regularnie – przynajmniej raz na dwa lata. Po 40 roku życia najlepiej raz na rok. Dzięki temu jesteś cały czas poinformowany/poinformowana o swoim stanie zdrowia i możesz jak najszybciej wdrożyć leczenie, jeśli będzie coś nie tak.
Nieleczone i niesprawdzone wady wzroku są przyczyną wielu groźnych chorób, które w konsekwencji mogą prowadzić do całkowitej ślepoty.
Zawsze w przypadku dolegliwości związanych ze wzrokiem należy zgłosić się do lekarza
Jak widać, wzrok jest bardzo ważnym elementem w życiu człowieka, ponieważ wpływa praktycznie na każdą dziedzinę życia. To on decyduje o pracy w zawodzie, pozwala dostrzegać piękno otaczającego świata oraz pomaga w kontaktach międzyludzkich.
Trzeba pamiętać o tym, by zawsze o niego dbać i nie bagatelizować dolegliwości z nim związanych (np. pieczenie, świąd, zaczerwienienie itd.) i regularnie odwiedzać okulistę.
Warto też być świadomym, że noszenie okularów bądź soczewek kontaktowych to nie jedyne rozwiązanie – rozwój medycyny sprawił, że wzrok można skorygować za pomocą bezpiecznych operacji poprawiających komfort widzenia.