Astma – przeprowadzanie badań klinicznych
Astma jest jedną z chorób cywilizacyjnych, ponieważ stwierdza diagnozuje się ją u wielu osób w różnym wieku. Powody wiążą się z wieloma czynnikami wchodzącymi ze sobą w interakcje, dlatego czasami leczenie jest bardzo skomplikowane. Głównymi czynnikami są alergie oraz przewlekłe infekcje dróg oddechowych o podłożu wirusowym. Jeżeli chodzi o objawy, najbardziej dokuczliwe są napady duszności i suchy kaszel w porze nocnej.
Astma – badania kliniczne
Naukowcy z całego świata próbują znaleźć skuteczny lek, który umożliwi astmatykom względnie normalne funkcjonowanie. Dlatego nierzadko prowadzone są badania kliniczne mające na celu testowanie działania nowych leków, sprawdzanie ewentualnych skutków ubocznych ich stosowania. Poszukiwani są zatem pacjenci, którzy zechcieliby poddać się testom z wykorzystywaniem nowych sposobów leczenia. Poszukując nieco większej ilości informacji, wystarczy wpisać frazę: astma badania kliniczne, by dowiedzieć się w jakich lokalizacjach obecnie prowadzony jest nabór. W ramach przeprowadzanych badań nie dokonuje się żadnych opłat, jeżeli poniesiono je na przykład w celu dojazdu – są one zwracane. Leczenie astmy jest czasami bardzo trudne, tym bardziej, że z upływem lat dolegliwości się nasilają. Tym bardziej badania kliniczne mają sens, w trakcie ich przeprowadzania pacjent ma zapewnione profesjonalne konsultacje lekarskie i pełną diagnostykę. Ponadto zakończenie badań nie oznacza, iż dana osoba traci wsparcie medyczne, wręcz przeciwnie, stan zdrowia cały czas podlega bieżącemu monitorowaniu. Szukając danych na temat astma badania kliniczne można zasięgnąć niezbędnych informacji z samego źródła. Każdorazowo wskazane są na przykład kryteria, które powinien spełniać każdy kandydat.
Jak zakwalifikować się na badania kliniczne astmy?
Każda jednostka badawcza określa kryteria grupy, której członkowie będą przyjmowali dedykowane lekarstwa. Sprawdzanie ich skuteczności, ewentualnych działań niepożądanych, czy odpowiednich dawek trwa całe lata. Badania nad nowym lekiem zakładają, że ma on zadziałać na konkretne postaci choroby – wczesną lub zaawansowaną. Dlatego zanim grupa docelowa zostanie finalnie stworzona, analizuje się dokładnie wszystkie niezbędne czynniki. Przyjęcia na badania kliniczne w leczeniu astmy wiąże się z wieloma korzyściami dla ogólnego stanu zdrowia, gdyż pozostaje się cały czas pod ścisłą obserwacją. Jeżeli pojawiłoby się pogorszenie stanu zdrowia, interwencja jest natychmiastowa. W zależności od konkretnej fazy badań klinicznych potrzebna jest konkretna liczba osób, początkowo niewielka. Jednak z upływem kolejnych dni, tygodni i miesięcy, grupa ta jest coraz większa. Zmianie ulegają ponadto miejsca przeprowadzania badań. W pierwszej fazie odbywają się one w laboratoriach, gdy sprawdza się bezpieczeństwo i skuteczność leku. Druga faza odbywa się natomiast w specjalistycznych ośrodkach, w których leczy się ciężki przebieg astmy. Najwięcej czasu zajmuje trzecia faza, ponieważ konieczna jest obserwacja długofalowych skutków leczenia.