BHP w pracy przy komputerze

Pracownicy wielkich korporacji, a także innych firm, najczęściej pracują z wykorzystaniem komputera. Szczególnie znajduje to zastosowanie w obecnej sytuacji, gdy pandemia w kraju, uniemożliwia pracę w biurze, a jedyną dopuszczalną formą jest praca na dystans. Nie mniej jednak, warto pamiętać o przepisach BHP, a także o ergonomicznych rozwiązaniach, które pomogą nam tych przepisów przestrzegać, a tym samym zadbamy o nasz wzrok i kręgosłup. Jakie więc przepisy BHP obowiązują podczas pracy z komputerem?

Wykonywanie pracy przy komputerze

Nie da się ukryć, że pracownicy spędzając długie godziny przed komputerem, narażeni są na uszczerbki na zdrowiu, szczególnie w odniesieniu do postawy ciała i wzroku. Oznacza to, że przepisy BHP są po to, by ryzyko takie maksymalnie zminimalizować. Praca przed komputerem podlega szczególnej ochronie, która została określona przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w 1998 roku. Pierwszym i najważniejszym obowiązkiem pracodawcy, jest zapewnienie pracownikowi przerwy, w postaci zmiany rodzaju pracy co godzinę. Chodzi tu głównie o to, by dać odpocząć oczom i zmienić postawę ciała. Jeśli pracujemy z domu, ważne jest byśmy co godzinę robili sobie przerwy chociażby 10-15 minutowe. Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi zmiany rodzaju pracy co godzinę. Chodzi tu przede wszystkim o to, by mógł on zmienić pozycję ciała i pozwolić odpocząć oczom. Jeżeli zmiana zajęcia nie jest możliwa, pracownikowi przysługuje 5 minut przerwy na każdą godzinę pracy przed komputerem – jest ona wliczona do czasu pracy i w żaden sposób nie wpływa na obniżenie wynagrodzenia za pracę. Kolejną postawą są okulary korekcyjne, jeśli któryś z pracowników tego wymaga, firma ma obowiązek sfinansować zakup, by okulary spełniały zalecenie lekarza.

Ergonomiczne rozwiązania, pozwalające przestrzegać przepisów BHP pracy przy komputerze

BHP w pracy przy komputerze jest niezwykle istotne dla naszego zdrowia. Obowiązkiem pracodawcy jest więc zapewnienie pracownikom, na stanowiskach z monitorami ekranowymi, specjalistycznej opieki zdrowotnej. Jednak to jeszcze nie wszystko, gdyż każde urządzenia muszą być ergonomicznie przystosowane do pracy. Nie ważne więc czy pracujemy w domu czy w biurze, powinniśmy pamiętać o kilku kwestiach:

  • odpowiednich rozmiarów stanowisko pracy, które zapewnia swobodę obsługiwania komputera
  • monitor ustawiony powinien być około 60 centymetrów od nas
  • odległość od pracownika, do sąsiedniego monitora- w przypadku pracy w biurze- powinna wynosić nie mniej niż 80 centymetrów.
  • odległość pomiędzy monitorem a pracownikiem nie może być mniejsza niż 40 centymetrów i nie powinna być większa niż 80 centymetrów.
  • każdy pracownik powinien mieć do dyspozycji około 2 metry kwadratowe wolnej przestrzeni a także 13 metrów kwadratowych objętości pomieszczenia nieograniczonej innymi sprzętami.
  • ekran komputera powinien wyraźnie wyświetlać znaki i napisy, a także powinien być stabilny i pokryty warstwą antyodbiciową.
  • klawiatura powinna znajdować się 10 centymetrów od brzegu stołu.
  • pracownik musi mieć swobodny dostęp do narzędzi pracy
  • nasze kolana nie powinny dotykać blatu stołu
  • fotel powinien być maksymalnie ergonomiczny i zapewniać nam co najmniej pięciopodporową stabilną podstawę, wraz z możliwością obrotu o 360 stopni.
  • wymiary fotela na którym siedzimy, powinny umożliwić nam zachowanie maksymalnej swobody ruchu, a także wygodnej i dopasowanej pozycji ciała.
  • fotel powinien umożliwić nam regulacje wysokości siedzenia, co najmniej w zakresie 40-50 centymetrów- licząc od podłogi, a także powinniśmy mieć możliwość regulacji wysokości oparcia, a także pochylenia od około 5 stopni do przodu i 30 stopni do tyłu.
  • zarówno siedzenie jak i oparcie, powinny być w odpowiedni sposób wyprofilowane, tak by dopasowały się do naturalnego wygięcia kręgosłupa, a także odcinka udowego nóg.
  • fotel musi być wyposażony w podłokietniki.
  • jeśli nie możemy swobodnie dotknąć stopami płaskiego podłoża, w nie możemy więcej obniżyć fotela, powinniśmy mieć zapewnione podparcie w formie podnóżka.

 

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.